Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

W Szklarskiej Porębie skorupki nasiąkają biegówkami

opublikowano: 20 stycznia 2013 autor: Michał Rolski

W Szklarskiej Porębie skorupki nasiąkają biegówkami

Sześćiolatki podczas zajęć z instruktorem
W Szklarskiej Porębie dzieci ze szkół podstawowych, a nawet przedszkoli uczestniczą w bezpłatnych zajęciach nauki narciarstwa biegowego. Przeczytajcie o programie "Biegam, by lepiej żyć" i zacznijcie już lobbować w swoich regionach, żeby dzieci z całej Polski mogły poznać radość płynącą z biegania na nartach.

Szklarska Poręba jest w wyjątkowej sytuacji, bo dysponuje najlepszymi trasami w Polsce, gwarancją śniegu w Jakuszycach, dostępem do wykwalifikowanych instruktorów narciarstwa biegowego i kilkoma doskonale wyposażonymi wypożyczalniami biegówek. Władze miejskie wyraźnie dostrzegli już jaki mają skarb.

Najmłodsza grupa podczas ćwiczeń Dzięki zaangażowaniu miasta z tych dóbr korzystają nie tylko turyści, ale już drugi rok także młodzi mieszkańcy Szklarskiej Poręby. Stworzono program, w ramach którego ponad pół setki dzieci ze szkół podstawowowych i najstarszych grup przedszkolnych może bezpłatnie przez całą zimę uczyć się biegania na nartach.

Program zakłada 23 lekcje prowadzone przez instruktorów na trasach w Jakuszycach. Każde z zajęć trwa dwie godziny. Dzieci podzielone są na grupy według wieku i zaawansowania. - To nie są profesjonalne treningi, lecz nauka przez zabawę - mówi jedna z instruktorek. - Dzieci bawią się i nawet nie zauważają kiedy się uczą - dodaje. Program zakłada naukę wyłącznie techniki klasycznej. Instruktorzy otrzymali wolną rękę i sami dostosowują zajęcia do poziomu grupy i wieku dzieci.

Całkowity koszt programu wynosi 35.946 zł. Urząd Miejski uzyskał wsparcie ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach otwartego konkursu na dofinansowanie zajęć sportowych dla uczniów ze środków Funduszu Zajęć Sportowych w wysokości 15.000 zł. Dzięki temu możliwe jest dowożenie dzieci na zajęcia, wynajęcie sprzętu, pokrycie wynagrodzenia instruktorów, ubezpieczenie i zapewnienie ciepłych napojów na zajęciach.

Podczas ćwiczeń W projekcie założono, że w zajęciach będzie brało udział 55 dzieci. Zainteresowanie jednak przerosło plany organizatorów i na pierwszych zajęciach pojawiło się aż 70 dzieci. - Zawsze na pierwsze zajęcia pozwalamy przyjechać większej liczbie dzieci, bo bywa że ktoś zrezygnuje. Ale tym razem nie zrezygnował nikt. Już wiemy, że w przyszłym roku musimy przewidzieć większą liczbę uczestników - mówi Joanna Osińska koordynator projektu z ramienia Urzędu Miejskiego.

Uważam, że zajęcia na biegówkach dla dzieci to strzał w dziesiątkę. Także nazwa programu "Biegam, by lepiej żyć" bardzo mi się podoba. Jestem przekonany, że młodym uczestnikom programu pozostanie w podświadomości skojarzenie: lepsze życie i bieganie na nartach. Zaszczepienie od najmłodszych lat pasji do aktywności sportowej to szansa na zdrowie, dobrą kondycję, a może też sposób na życie.

Inne gminy w Polsce powinny wziąć przykład ze Szklarskiej Poręby. W kraju jest coraz więcej miejsc, w których można biegać na nartach na przygotowanych trasach. W ramach dofinansowanych projektów związanych z biegówkami można zaplanować zakup sprzętu i przeszkolenie nauczycieli W-F. Propagowanie narciarstwa biegowego wśród dzieci będzie dobrą inwestycją w zdrowie młodej części naszego społeczeństwa.

Brawo Szklarska Poręba! Tak trzymać!

zaktualizowano sobota, 19 stycznia 2013 20:15
Oceń artykuł
(2 głosów)
Komentarze (0)
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • na tablicy

  • na forum

  • artykuły użytkowników

3 dni temu
Szklarz dodał(a) nowe wydarzenie XII Bieg Podhalański
03:03
2 tygodnie temu
Redakcja dodał(a) nowe wydarzenie Ultrabiel
Sty 23
Redakcja dodał(a) nowe wydarzenie 36. Bieszczadzki Bieg Lotników
Sty 23
Redakcja dodał(a) nowe wydarzenie XII Bieg Podhalański
Sty 23
Więcej

Brak postów do publikacji.

lubią nas