Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

W Szklarskiej Porębie skorupki nasiąkają biegówkami

opublikowano: 20 stycznia 2013 autor: Michał Rolski

W Szklarskiej Porębie skorupki nasiąkają biegówkami

Sześćiolatki podczas zajęć z instruktorem
W Szklarskiej Porębie dzieci ze szkół podstawowych, a nawet przedszkoli uczestniczą w bezpłatnych zajęciach nauki narciarstwa biegowego. Przeczytajcie o programie "Biegam, by lepiej żyć" i zacznijcie już lobbować w swoich regionach, żeby dzieci z całej Polski mogły poznać radość płynącą z biegania na nartach.

Szklarska Poręba jest w wyjątkowej sytuacji, bo dysponuje najlepszymi trasami w Polsce, gwarancją śniegu w Jakuszycach, dostępem do wykwalifikowanych instruktorów narciarstwa biegowego i kilkoma doskonale wyposażonymi wypożyczalniami biegówek. Władze miejskie wyraźnie dostrzegli już jaki mają skarb.

Najmłodsza grupa podczas ćwiczeń Dzięki zaangażowaniu miasta z tych dóbr korzystają nie tylko turyści, ale już drugi rok także młodzi mieszkańcy Szklarskiej Poręby. Stworzono program, w ramach którego ponad pół setki dzieci ze szkół podstawowowych i najstarszych grup przedszkolnych może bezpłatnie przez całą zimę uczyć się biegania na nartach.

Program zakłada 23 lekcje prowadzone przez instruktorów na trasach w Jakuszycach. Każde z zajęć trwa dwie godziny. Dzieci podzielone są na grupy według wieku i zaawansowania. - To nie są profesjonalne treningi, lecz nauka przez zabawę - mówi jedna z instruktorek. - Dzieci bawią się i nawet nie zauważają kiedy się uczą - dodaje. Program zakłada naukę wyłącznie techniki klasycznej. Instruktorzy otrzymali wolną rękę i sami dostosowują zajęcia do poziomu grupy i wieku dzieci.

Całkowity koszt programu wynosi 35.946 zł. Urząd Miejski uzyskał wsparcie ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach otwartego konkursu na dofinansowanie zajęć sportowych dla uczniów ze środków Funduszu Zajęć Sportowych w wysokości 15.000 zł. Dzięki temu możliwe jest dowożenie dzieci na zajęcia, wynajęcie sprzętu, pokrycie wynagrodzenia instruktorów, ubezpieczenie i zapewnienie ciepłych napojów na zajęciach.

Podczas ćwiczeń W projekcie założono, że w zajęciach będzie brało udział 55 dzieci. Zainteresowanie jednak przerosło plany organizatorów i na pierwszych zajęciach pojawiło się aż 70 dzieci. - Zawsze na pierwsze zajęcia pozwalamy przyjechać większej liczbie dzieci, bo bywa że ktoś zrezygnuje. Ale tym razem nie zrezygnował nikt. Już wiemy, że w przyszłym roku musimy przewidzieć większą liczbę uczestników - mówi Joanna Osińska koordynator projektu z ramienia Urzędu Miejskiego.

Uważam, że zajęcia na biegówkach dla dzieci to strzał w dziesiątkę. Także nazwa programu "Biegam, by lepiej żyć" bardzo mi się podoba. Jestem przekonany, że młodym uczestnikom programu pozostanie w podświadomości skojarzenie: lepsze życie i bieganie na nartach. Zaszczepienie od najmłodszych lat pasji do aktywności sportowej to szansa na zdrowie, dobrą kondycję, a może też sposób na życie.

Inne gminy w Polsce powinny wziąć przykład ze Szklarskiej Poręby. W kraju jest coraz więcej miejsc, w których można biegać na nartach na przygotowanych trasach. W ramach dofinansowanych projektów związanych z biegówkami można zaplanować zakup sprzętu i przeszkolenie nauczycieli W-F. Propagowanie narciarstwa biegowego wśród dzieci będzie dobrą inwestycją w zdrowie młodej części naszego społeczeństwa.

Brawo Szklarska Poręba! Tak trzymać!

zaktualizowano sobota, 19 stycznia 2013 20:15
Oceń artykuł
(2 głosów)
Komentarze (0)
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • na tablicy

  • na forum

  • artykuły użytkowników

Więcej

lubią nas