Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Kto najlepiej na świecie biega na nartach, czyli FIS Punkty

opublikowano: 16 listopada 2012 autor: Michał Rolski
Zawody wysokiej rangi w narciarstwie biegowym odbywają się w różnych częściach świata, na trasach o zróżnicowanym profilu i przy różnych warunkach śniegowych. Nie wszyscy mogą startować w tym samym czasie i tym samym miejscu. Więc jak prowadzić ranking najlepszych biegaczy narciarskich?

Rekord świata w biegu na 100 m zostanie uznany, jeżeli zostanie ustanowiony na atestowanej bieżni. Nie ma znaczenia, czy padł podczas mityngu lekkoatletycznego w Bydgoszczy, czy Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Łatwo prowadzić ranking sportowców w dyscyplinach, w których zmagania odbywają się w porównywalnych warunkach. Wystarczy wziąć pod uwagę uzyskane przez nich w ostatnim okresie czasy w biegu, pokonaną odległość w skoku w dal, czy wysokość w skoku wzwyż.

Niestety biegi narciarskie odbywają się zawsze w innych warunkach. Nawet dokładnie wymierzona trasa o długości 10 km w Jakuszycach, będzie miała inną liczbę i intensywność podbiegów, niż trasa w Lahti, Holmenkollen, czy Otepää. Co więcej, przeprowadzenie zawodów na jednej i tej samej trasie w idetycznych warunkach też może być prawie niemożliwe. Wystarczy, że śnieg będzie miał inną strukturę, czy temperaturę, a to znacząco wpływa na szybkość poruszania się po nim na nartach. Z tego właśnie powodu w biegach narciarskich nie ustanawia się rekordów kraju, kontynentu, czy świata.

FIS Punkty - najlepsi na świecie

Kobiety

Dystanse

ex aequo (taka sama liczba punktów)
1. Marit Bjoergen (NOR)
1. Justyna Kowalczyk (POL)
1. Therese Johaug (NOR)

Sprinty

1. Marit Bjoergen (NOR)
2. Justyna Kowalczyk (POL)
3. Anne Kylloenen (FIN)

Mężczyźni

Dystanse

1. Peter Northug jr. (NOR)
2. Dario Cologna (SUI)
3. Eldar Roenning (NOR)

Sprinty

1. Dario Cologna (SUI)
2. Alexy Petukhov (RUS)
3. Nikolay Morilov (RUS)

Na podstawie drugiej listy FIS punktów na sezon 2012/13

Ktoś powie, że najlepszy na świecie jest zwycięzca Igrzysk Olimpijskich, czy Mistrzostw Świata. Tyle, że wynik uzyskany przez zawodnika na jednych zawodach może być wynikiem wyjątkowej dyspozycji dnia lub niedyspozycji konkurentów. To może najlepszy jest zwycięzca ogólnej klasyfikacji Pucharu Świata FIS? Te zawody odbywają się przez cały sezon, na różnych dystansach i różnymi technikami biegu, a także w różnych krajach. To daje już szerszą perspektywę. Jednak po pierwsze te zawody odbywają się tylko na określonych dystansach, po drugie bierze w nich udział tylko pewna grupa zawodników specjalizujących się właśnie w zawodach FIS World Cup.

Właśnie w celu tworzenia rankingu biegaczy narciarskich Międzynarodowa Federacja Narciarska - FIS - stworzyła system FIS Punktów. Zawodnicy uzyskują punkty za udział w zaakceptowanych przez FIS zawodach na całym świecie. Na tej podstawie powstają obiektywne, światowe rankingi zawodników klasyfikujące ich ogólną pozycję w sprintach i w biegach długodystansowych.

FIS Punkty - najlepsi Polacy

  Dystanse Sprinty
Kobiety Punkty Pozycja* Punkty Pozycja*
Justyna Kowalczyk 0 1 6,15 2
Agnieszka Szymańczak 67,68 142 92,10 96
Ewelina Marcisz 69,30 155 133,18 178
Paulina Maciuszek 70,80 169 166,55 266
Sylwia Jaśkowiec 75,79 189 102,19 116
Mężczyźni  
Maciej Kreczmer 45,59 226 54,34 82
Mariusz Michałek 61,90 365 135,02 443
Maciej Staręga 69,90 453 48,62 67
Sebastian Gazurek 75,16 519 102,27 256
Jan Antolec 75,24 522 119,60 347

* pozycja w światowym rankingu FIS

Na podstawie drugiej listy FIS punktów na sezon 2012/13

System naliczania FIS Punktów jest skomplikowany, gdyż bierze pod uwagę wiele czynników dotyczących trasy, rangi i rodzaju zawodów, czy poziomu ich uczestników. Inna liczba punktów przyznawana jest za bieg ze startu wspólnego, niż interwałowego. Inna liczba za bieg podczas Igrzysk Olimpijskich, niż zawodów FIS Marathon Cup. Punkty zależą też od czasu zwycięzcy biegu i straty zawodnika do najlepszego wyniku.

Ciekawostki i fakty o FIS Punktach

  • Najważniejsza zasada FIS Punktów - zawodnik jest tym lepszy im mniej punktów uzyskał. Najlepszy zawodnik na świecie ma zero punktów.
  • Zebrane w czasie zawodów FIS Punkty są ważne przez 365 dni od daty ich zdobycia.
  • Zawodnik, który dłużej niż rok nie brał udziału w żadnym biegu, traci wszystkie punkty.
  • Liczba FIS Punktów danego zawodnika to średnia jego pięciu najlepszych rezultatów uzyskanych w ciągu ostatnich 12 miesięcy.
  • Do udziału w zawodach Pucharu Świata dopuszczani są zawodnicy, którzy w ciągu ostatnich 12 miesięcy zebrali poniżej 120 punktów.
  • Zawodnicy zbierają osobne punkty za udział w sprintach i biegach dystansowych. Osobno prowadzona jest też klasyfikacja kobiet i mężczyzn, a także seniorów i juniorów.
  • Rankingi są uaktualniane sześć razy w roku.

Więcej informacji

zaktualizowano czwartek, 25 kwietnia 2013 10:35
Oceń artykuł
(0 głosów)
Komentarze (0)
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • artykuły użytkowników

lubią nas