nabiegowkach.pl > Miejsca > Przez Góry Bystrzyckie po narciarskich trasach biegowych

Przez Góry Bystrzyckie po narciarskich trasach biegowych

Przez Góry Bystrzyckie po narciarskich trasach biegowych

Gmina Bystrzyca Kłodzka położona centralnie na ziemi kłodzkiej od strony wschodniej, południowej i zachodniej otulona jest pasmami górskimi. To naturalne usytuowanie poszczególnych obszarów gminy sprawia, że zimą są one wyjątkowo atrakcyjne do uprawiania turystyki i biegów narciarskich.

Masyw Śnieżnika i Góry Bystrzyckie to obszary, które gdy spadnie śnieg stają się znakomitym miejscem wypoczynku i relaksu dla amatorów białego szaleństwa. W Stacji Narciarskiej Spalona od kilku lat przygotowywane są ratrakiem i skuterem śnieżnym trasy narciarstwa biegowego spełniające wymogi najbardziej wybrednych koneserów tej prozdrowotnej formy ruchu. Na JagodnejNajwiększą popularnością cieszy się czarny szlak narciarski o długości 12 km, prowadzący przez najwyższy szczyt Gór Bystrzyckich – Jagodna 977 m n.p.m. i wytyczony na wyremontowanych drogach leśnych. Jest szlakiem uniwersalnym. Mogą z niego korzystać osoby stawiające pierwsze kroki na nartach poprzez amatorów do zawodników o najwyższym poziomie mistrzostwa sportowego. Szlak ten jakościowo nie odbiega od tras biegowych o bardzo wysokim poziomie światowym.

Stacja Narciarska Spalona oferuje również szlak czerwony o długości 4 km, szlak zielony długości 5 km oraz szlak niebieski o długości 6,5 km. Ten ostatni prowadzi ze Spalonej do przejścia granicznego Mostowice – Orlické Záhoří po czeskiej stronie, gdzie łączy się z trasami narciarskimi w Górach Orlickich. Dzięki pieszemu przejściu granicznemu Bedrihowka – Lasówka przechodzi się na stronę polską z możliwością skorzystania z pętli 12 km oznaczonej szlakiem niebieskim oraz stadionu narciarskiego o obwodzie 5 km wokół szczytu Kłobuk (830 m n.p.m.).

Za sprawą projektu unijnego na biegaczy i turystów narciarskich czeka, przy normalnej śnieżnej zimie, 212 km połączonych tras biegowych przygotowywanych przez cztery ratraki w gminach Orlické Záhoří i Olešnice po stronie czeskiej oraz przez przygraniczne gminy po polskiej stronie – Duszniki-Zdrój i Bystrzyca Kłodzka.

Widok na ŚnieżnikKolejnym nowym miejscem dla wielbicieli narciarstwa biegowego jest Stacja Klimatyczna Międzygórze położona pod Śnieżnikiem (1425 m n.p.m.) – najwyższym szczytem Sudetów Wschodnich po polskiej stronie. Typowo tyrolsko – norweska zabudowa miejscowości powoduje, że czujemy się tu jak w Alpach. W odległości 1,6 km od centrum stacji wokół szczytu Jawor (830 m n.p.m.) na polanach jest wytyczona trasa o długości 4 km, doskonale nadająca się do nauki jazdy na nartach biegowych. Tutaj rozpoczyna się czarny szlak narciarski im. Mathiasa Zdarsky’ego (twórcy narciarstwa alpejskiego na początku XX wieku w tej miejscowości) wokół Międzygórza o długości 19,4 km, który na Hali pod Śnieżnikiem wpina się w sieć tras narciarskich Gminy Stronie Śląskie. Na długości 5,2 km wspólnie ze szlakiem strońskim przebiega Żmijowcem pod Czarną Górę, a następnie zboczem Smrekowca powraca do Międzygórza.

Warto podkreślić, że wokół Schroniska im. Zbigniewa Fastnachta – 1218 m n.p.m. długo zalegająca pokrywa śnieżna sprawia, że zimą miejsce to odwiedza wielu amatorów narciarstwa biegowego miłujących opalanie się na śniegu w promieniach wiosennego słońca, bardzo często do końca kwietnia, a nawet później.

Bystrzycki Bieg Narciarski w SpalonejW Spalonej odbywają się cykliczne biegi narciarskie, o których można przeczytać w portalowym Katalogu Biegów Narciarskich. Długą tradycję ma Bieg Narciarski Ziemi Bystrzyckiej, a niezwykle lubiany przez biegaczy jest Puchar Leśniczego Spalonej Górnej.

Źródło: materiały Gminy Bystrzyca Kłodzka

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

nabiegowkach.pl