Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Praktyczny poradnik przedstartowy dla startujących w Biegu Piastów po raz pierwszy

opublikowano: 28 lutego 2023 autor: Alicja Rolska
Zapisałeś się na największe polskie zawody na nartach biegowych. To twoje najbardziej wymagające dotąd wyzwanie sportowe i logistyczne. Na trening i budowanie formy już za późno, ale przeczytaj o czym warto pamiętać przed samym startem, by udział w Biegu Piastów był udany i pozostał dobrym wspomnieniem.

Na początek zapoznaj się z regulaminem biegu, w którym startujesz. Organizator zawarł tam wiele informacji, np. dotyczących godziny startu, limitu czasowego, w którym należy się zmieścić by zostać sklasyfikowanym w zawodach oraz zasad obowiązujących w trakcie startu i na trasie biegu.

Pakiet startowy odbierz wcześniej

Pakiet startowy najlepiej odebrać przynajmniej dzień przed planowanym startem, można też to zrobić już tydzień wcześniej. Korek na trasie, czy kłopoty ze znalezieniem miejsca parkingowego mogą wydłużyć czas dotarcia do biura zawodów, które jest umiejscowione w innym miejscu niż zawody i spowodować niepotrzebną nerwówkę przed samym startem. O miejscu i terminach, w których można odebrać numer startowy dowiesz się ze strony internetowej organizatora.

Wyśpij się

Jeśli planujesz na miejscu nocleg przed startem w zawodach, przyjedź z odpowiednim wyprzedzeniem, tak aby zdążyć z wszystkimi przygotowaniami i mieć jeszcze czas na sen. Choć Bieg Piastów jest także okazją, by spotkać dawno niewidzianych znajomych biegaczy, to ciągnące się do nocy spotkania towarzyskie lepiej przełożyć na dzień po zawodach.

Zjedz wartościowy posiłek

W wieczór poprzedzający start warto zjeść coś lekkostrawnego i bogatego w węglowodany. Lepiej nie eksperymentować z nowościami, nie wiadomo, jak nasz organizm zareaguje na nieznane potrawy. Prostym i tanim daniem, które znajdziesz w większości restauracji, jest spaghetti obfite w węglowodany. Tego wieczoru nie pij piwa, ani innego alkoholu, gdyż są moczopędne i utrudnią skumulowanie wody w organizmie. Rano zrób proste śniadanie jak lubisz (np. owsiankę lub pieczywo z miodem), lepiej zjeść mniej, niż za dużo. Zabierz też lekką przekąskę (batonika lub banana) na drugie śniadanie, gdy dużo wcześniej dojedziesz na miejsce startu.

Przygotowanie sprzętu, odzieży i akcesoriów

Złe przygotowanie sprzętu może zniweczyć trudy wielomiesięcznych przygotowań. Zadbaj o to, aby twoje narty były przygotowane tak dobrze, jak to możliwe. Jeśli tylko potrafisz i masz takie możliwości, samemu nasmaruj swoje narty. Nikt nie zrobi tego tak dokładnie i z takim poświęceniem jak ty. W serwisach będą smarowali setki nart, często przez całą noc poprzedzającą zawody. Twoje narty będą jednymi z wielu, które trafią do zmęczonego serwisanta. Osoby pracujące w serwisach, często byli zawodnicy, mogą też smarować narty w inny sposób, niż byś chciał, przecież nie znają twoich możliwości, poziomu wytrenowania, czy braków w technice.

Jeżeli jednak nie masz praktyki w smarowaniu nart, lepiej oddaj je do serwisu. Nie licz, że ktoś przygotuje ci z marszu narty w przeddzień lub dzień startu. Dobre serwisy prowadzą zapisy dla chętnych na wiele dni przed Biegiem Piastów. Trzeba sobie zarezerwować miejsce i oddać sprzęt z wyprzedzeniem.

Alternatywą jest oddanie nart do posmarowania w bezpłatnym serwisie w dniu zawodów. Taki serwis na świeżym powietrzu zapewnia jeden ze sponsorów imprezy. To jednak szybka, dosyć pobieżna usługa i zdecydowanie najmniej skuteczna. Ta metoda jest jednak lepsza niż zupełne nieprzygotowanie nart.

Startującym techniką klasyczną, zwłaszcza na 50 km, ukończenie biegu może zająć wiele godzin. W tym czasie warunki mogą się radykalnie zmienić. Może spaść świeży śnieg lub zacząć przygrzewać słońce. Na wysokości 1000 m n.p.m. temperatura śniegu może być zupełnie inna niż na dole w Jakuszycach. Jeśli biegniesz na nartach posmarowanych na odbicie, warto zabrać ze sobą smar i korek, by w razie potrzeby poprawić sobie "trzymanie". Na trasie pięćdziesiątki zwykle stoją wolontariusze, którzy chętnym uzupełniają braki w smarze pod nartą, jednak trzeba liczyć się ze staniem w kolejce i stratą cennych minut. 

Oprócz przygotowania ślizgów nart, warto sprawdzić mocowanie wiązań, stan kijów, talerzyków i pasków. Stare, przetarte paski potrafią urwać się pod wpływem szarpnięcia, np. gdy inny zawodnik przydepnie talerzyk w twoim kiju.

Każdy wie, w czym biega mu się najwygodniej. Na długi dystans warto wziąć tylko sprawdzone ubrania, w których czujesz się komfortowo. Niewypróbowane wcześniej nowe rękawiczki, które podczas przymiarki w sklepie wydawały się wygodne, mogą mieć np. boleśnie wpijające się w ciało szwy, które już po godzinie biegu nie pozwolą myśleć o niczym innym.

Na bieg dobrze zabrać kilka wariantów odzieży i na miejscu zdecydować w czym ostatecznie wystartujemy. Prognozy pogody nie zawsze się sprawdzają, poza tym w Jakuszycach często jest zupełnie inna pogoda niż w Szklarskiej Porębie i mocniej wieje. Lepiej mieć wybór, niż nie trafić z zaplanowanym zestawem startowym w warunki pogodowe panujące na miejscu.

Jeśli nie jesteś zaawansowanym zawodnikiem będziesz na trasie znacznie dłużej niż czołówka. A gdy biegniesz pięćdziesiątkę, możesz na ukończenie biegu potrzebować wielu godzin. Wyobraź sobie, czego możesz przez ten czas potrzebować, ale zabierz tylko naprawdę niezbędne i niewielkie przedmioty. Może zapasowe rękawiczki, czapkę, lekką kurteczkę na wypadek deszczu?

Nie zabieraj plecaka, będzie krępował ruchy i zasłoni numer startowy, w dodatku zmieni położenie twojego środka ciężkości, przez co zaburzy technikę. Znacznie poręczniejsze są tzw. nerki, czy pasy biodrowe, zapinane na pasie, które wystarczy obrócić do przodu, żeby szybko wyjąć potrzebne rzeczy.

Pakując się przed zawodami pamiętaj o zabraniu numeru startowego, worka na depozyt i talonu na bezpłatny posiłek dla zawodników wydawany po biegu.

Dojazd i parkowanie

Nawet w zwykły weekend na parkingach wokół Polany Jakuszyckiej trudno znaleźć miejsce do parkowania, a co dopiero w dzień zawodów. Tym bardziej, że największe parkingi są zarezerwowane dla obsługi, mediów, vipów i autokarów.

Jeśli wybierzesz dojazd samochodem to przyjedź bardzo wcześnie rano. Jeśli masz znajomych, którzy startują tego samego dnia, zaplanujcie wspólny dojazd w okolice startu. Łatwiej znaleźć miejsce dla jednego samochodu, którym podróżują cztery osoby, niż dla czterech aut.

Dobrym wyjściem jest dojazd na Polanę Jakuszycką pociągiem albo bezpłatnym autobusem kursującym wahadłowo ze Szklarskiej Poręby. Przystanki: Szklarska Poręba Górna, Hotel Karkonosze, na Hucie przy parkingu i w Jakuszycach przy stacji benzynowej. Autobusy są dla zawodników bezpłatne i kursują przez cały dzień wg rozkładu podanego w Informatorze BP. Jeśli korzystasz ze środka komunikacji publicznej, przyjdź na przystanek dużo wcześniej, może się bowiem zdarzyć, że nie zmieścisz się do planowanego autobusu, czy pociągu i będzie trzeba zaczekać na następny.

Niezależnie od formy transportu, przyjedź na tyle wcześnie, by mieć duży zapas czasu na rozpoznanie w terenie. Lepiej na spokojnie sprawdzić gdzie jest depozyt i szatnia. Móc coś przekąsić i przemyśleć w co się ostatecznie ubrać na start. Mieć czas na rozgrzewkę, kolejkę do toi-toia i dotarcie do swojego sektora przynajmniej kilka minut przed startem.

Przygotuj zestaw ubrań na przebranie

W wiosce zawodniczej jest szatnia dla zawodników. Każdy z uczestników w pakiecie startowym znajdzie duży, foliowy worek oznaczony własnym numerem startowym. Należy do niego zapakować wszystkie rzeczy, które chcemy mieć dostępne po biegu. Worek oddajesz do depozytu, skąd po biegu odbierzesz go i od razu przebierzesz się w suche rzeczy w szatni. Przygotuj bieliznę, skarpetki, ciepłe ubranie, kurtkę, czapkę, rękawiczki, buty. Także ręcznik, którym wytrzesz mokre ciało, zanim założysz suche rzeczy. Weź ze sobą torbę i worki, w które na drogę powrotną zapakujesz mokre ubrania i buty narciarskie. Przebierz się od razu po biegu, bo przemoczona odzież i brak ruchu spowodują szybkie wychłodzenie organizmu, co może skończyć się przeziębieniem.

Zrób rozgrzewkę przed startem

Warto rozgrzać mięśnie przed czekającym cię wysiłkiem. Niektórzy rozgrzewkę zostawiają na pierwsze kilometry biegu, gdy grupa biegaczy porusza się wolniej. Warto jednak być rozgrzanym już od pierwszych metrów wyścigu, wtedy w wypadku kolizji z innym zawodnikiem, czy nagłej potrzeby zmiany kierunku biegu, łatwiej uniknąć urazu. Znana zasada mówi, że im krótszy dystans, tym bardziej intensywna rozgrzewka.

Ustaw się do właściwego sektora

Start do trzech głównych dystansów Biegu Piastów jest falowy po około 250 zawodników w grupie, w krótkich odstępach czasu. Zanim wejdziesz do swojego bloku sędzia sprawdzi, czy widniejesz na liście startowej. Jeśli nie lubisz tłoku albo nie masz doświadczenia startowego w dużej grupie biegaczy, ustaw się w ostatnich liniach sektora. Pierwsze rzędy zostaw walczącym o dobre pozycje na trasie, oni wystartują szybko i dynamicznie, łatwo wtedy o wywrotkę, stratę talerzyka, a nawet całego kija. Czas liczony jest i tak indywidualnie od momentu przebiegnięcia przez linię startu (z wyjątkiem elity startującej z pierwszego sektora), a na długim dystansie będziesz miał wystarczająco dużo czasu, by wyprzedzić wolniejszych od siebie.

Jeżeli umieszczono cię w jednym z ostatnich sektorów, na start swojej grupy możesz czekać nawet 20 minut dłużej. Jeśli jest chłodno i wieje, możesz mieć dodatkową kurtkę, którą zostawisz w worku podpisanym swoim numerem startowym. Przed rozpoczęciem biegu zostaw zawiązany worek z boku sektora, obsługa zawodów zabierze go do depozytu. Pamiętaj po biegu o tym dodatkowym worku do odebrania.

Nie daj ponieść się emocjom

Wystartuj spokojnie, zgodnie ze swoim zaawansowaniem. Nie ma sensu zaczynać szybciej niż zwykle biegasz, tylko dlatego, że inni tak biegną. Adrenalina startowa często pobudza do ścigania się już od pierwszych metrów. Nie porównuj się do zawodników obok, biegnij tak, żeby nie zakwasić organizmu już na pierwszych kilometrach. Pary musi ci wystarczyć przecież na cały, długi dystans. Poza tym najwięcej nieprzyjemnych zdarzeń w postaci wywrotek, karamboli, czy złamanych kijów jest właśnie zaraz po starcie, na pierwszym zjeździe bądź zwężeniu trasy. Kontroluj tłok przed sobą, lepiej zostać chwilę z tyłu i bezpiecznie pokonać najtrudniejsze fragmenty trasy, a potem próbować przyspieszyć i gonić rywali.

Odżywianie na trasie

Na długich dystansach organizator ustawia punkty odżywcze, przy których można napić się ciepłej herbaty, zjeść owoc, ciastko, czy czekoladę. Korzystaj z nich. Długa obecność na trasie zawodów i intensywny wysiłek sprawiają, że pod koniec może brakować ci energii. Pamiętaj, by nie rzucać kubka po napoju na trasę, gdyż dostanie się pod narty zawodników przybiegających tam po tobie. Odrzuć kubek lekko na bok, ale nie za daleko, tak aby sprzątający wolontariusze łatwo go odnaleźli.

Jeśli chcesz być niezależny, możesz zabrać własny napój, batony odżywcze i żele energetyczne do pasa biodrowego. Nie warto jednak stosować odżywek dla sportowców, których nie przetestowałeś wcześniej na treningu. Zmęczony organizm może źle zareagować na nieznane substancje syntetyczne. Wtedy lepiej wziąć zwykłego batonika, garść rodzynków czy inny ulubiony i sprawdzony przysmak dodający energii.

Jeśli zjesz coś poza strefą punktu żywieniowego, pamiętaj, żeby opakowanie po żelu, czy batonie zabrać ze sobą, zamiast wyrzucić do lasu albo co gorsza na trasę. Po pierwsze zadbasz o czystość gór, a po drugie nie narazisz innego zawodnika na niebezpieczeństwo przyklejenia się twoich śmieci do jego klistra, co może skutkować upadkiem.

Szanuj innych zawodników

To, że wielu biegaczy wystartuje z dalszych sektorów startowych niż ty, nie oznacza, że wszyscy oni są wolniejsi i słabsi. Będą mocniejsi od ciebie zawodnicy, którzy debiutując w Biegu Piastów lub zapisując się późno, dostali numer z ostatnich sektorów. Oni będą biec szybko starając się ciebie wyprzedzić. Nie utrudniaj im tego manewru. Pamiętaj, że zgodnie z regulaminem NRS powinieneś biec prawą stroną i nie utrudniać szybszym bezpiecznego wyprzedzania. Jeśli usłyszysz z tyłu "hej, hej" albo "lewa wolna", bezwzględnie zwolnij lewy tor. W biegach narciarskich to szybszy ma pierwszeństwo, a nieprzepuszczenie go jest traktowane jak działanie wbrew fair play.

W kilku miejscach przy trasie spotkasz profesjonalnych fotografów. Uśmiechnij się, swoje zdjęcia z biegu będziesz potem mógł odszukać po numerze startowym na stronie firmy fotograficznej współpracującej z organizatorem, a także kupić sobie komplet fotek w dobrej rozdzielczości. To może być fajna pamiątka z Biegu Piastów.

Zadbajmy o dobrą atmosferę i wzajemną życzliwość od startu do mety. Wielu zawodników przyjeżdża specjalnie na Bieg Piastów z daleka, dla debiutantów to ogromne przeżycie, często denerwują się startem. Twój uśmiech i dobre słowo może im pomóc, a odrobina dobrego humoru potrafi rozładować napiętą atmosferę i wiszący w powietrzu konflikt.

Do zobaczenia w Jakuszycach na największej imprezie narciarskiej w Polsce!

zaktualizowano wtorek, 28 lutego 2023 08:43
Oceń artykuł
(15 głosów)
Komentarze (0)
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • na tablicy

  • na forum

  • artykuły użytkowników

Więcej

lubią nas