Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Dotarliśmy do nowej wizji rozbudowy Jakuszyc. Zobacz, co ustalono

opublikowano: 10 kwietnia 2014 autor: Michał Chmielewski

Mostki to jeden z koniecznych do wybudowania elementów Nowych Jakuszyc

Mostki to jeden z koniecznych do wybudowania elementów Nowych Jakuszyc mat. inwestora
Na spotkaniu przedstawicieli Stowarzyszenia "Bieg Piastów" i miasta Szklarska Poręba ustalono nową wizję rozbudowy Polany Jakuszyckiej. Dotarliśmy do nowego zarysu inwestycyjnego - Polanę Jakuszycką czekają poważne przeobrażenia.

Miasto chciało zbudować to, co nie na rękę było Stowarzyszeniu "Bieg Piastów" - tak w dużym skrócie można opisać przyczynę konfliktu, którego skutkiem jest potężne opóźnienie zaplanowanej inwestycji. Przedstawiciele obu stron spotkali się na specjalnej debacie, której celem było dojście do kompromisu w kwestii ostatecznego kształtu tzw. "Nowych Jakuszyc". Po renegocjowaniu wizji rozbudowy ośrodka na Polanie Jakuszyckiej powstał (miejmy nadzieję, że ostateczny) zarys inwestycji. W opracowanym przez zespół projektowo-budowlany Probud obszernym materiale zamieszczone zostały wstępne wizualizacje, szkice budynku oraz całej okolicy, a także opisowa charakterystyka. Zamysł przewiduje wykorzystanie infrastruktury nie tylko do celów amatorskich, ale i zawodniczych. Oto założenia, które zawarte zostały w dokumencie:

„Przedstawione założenia funkcjonalno-przestrzenne inwestycji zakładają realizację przedsięwzięcia polegającego na przebudowie i rozbudowie zespołu obiektów sportowych i obsługującego je zaplecza.

mostki Zgodnie z założeniami inwestora charakter ośrodka ma pozostać bez zmian i w dalszym ciągu ma być nastawiony na kompleksową obsługę amatorskiego jak i profesjonalnego uprawiania sportów związanych z nartami. Inwestycja zakłada rozbudowę i przebudowę obiektów kompleksu znajdującego się na Polanie Jakuszyckiej pod kątem organizacji najbardziej prestiżowych imprez narciarstwa biegowego i biathlonu, łącznie z zawodami Pucharu Świata FIS i IBU, ale także imprezami masowymi amatorów.

Dla obsługi nowego kompleksu sportowego konieczna jest lokalizacja w obrębie Polany Jakuszyckiej budynków i obiektów infrastrukturalnych potrzebnych do obsługi zawodów sportowych wysokiej rangi zgodnie z wymaganiami FIS i IBU. W związku z tym przewiduje się realizację wielofunkcyjnego budynku głównego mieszczącego w sobie wszelkie pomieszczenia związane z obsługą zawodów i całego kompleksu oraz budynku szatniowego z pomieszczeniami serwisowania nart i przebieralni zawodników. W ramach rozbudowy ośrodka konieczna jest również lokalizacja pełnowymiarowej strzelnicy biatlonowej. Przy stadionie przewidziano miejsce na lokalizację trybun stacjonarnych oraz dodatkowych mobilnych rozstawionych w czasie zawodów najwyższej rangi.

Zaprojektowane obiekty będą dostępne dla osób niepełnosprawnych, również pod kątem możliwości treningu.

W zakresie infrastruktury technicznej i komunikacyjnej przewiduje się wykonanie nowego układu komunikacyjnego w formie ciągu pieszo-jezdnego do obsługi zaprojektowanych budynków jak i poszczególnych stref funkcjonalnych i parkingowych poszczególnych użytkowników. W zakresie infrastruktury technicznej przewiduje się między innymi wykonanie wewnętrznego układu kanalizacji deszczowej i sanitarnej, przebudowę istniejącego układu przyłączy wodociągowych. W ramach inwestycji konieczna jest również budowa w granicach ośrodka nowej stacji transformatorowej, zapewniającej w sposób elastyczny pełne zapotrzebowanie ośrodka na energię elektryczną w okresach normalnego codziennego użytkowania, jak i zwiększonego - podczas dużych imprez sportowych i masowych. Jako podstawowe źródło energii zapewniającej ogrzewanie ośrodka oraz organizowanie ciepłej wody użytkowej przewiduje się wykorzystanie pomp ciepła. Do wspomagania układu podgrzewania ciepłej wody użytkowej przewiduje się wykorzystanie współpracującej z pompami ciepła instalacji solarnej w postaci paneli dachowych. W celu efektywnego wykorzystania wytworzonej energii cieplnej, wszystkie nowe obiekty będą wyposażone w instalację mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskaniem ciepła zapewniającą odzysk na poziomie 70-80%. Dla ograniczenia ilości energii elektrycznej pobieranej z sieci należy rozważyć zastosowanie instalacji ogniw fotowoltanicznych.

Wszystkie projektowane obiekty w obrębie ośrodka przewidziane są również do wykorzystania w okresie całego roku, co zapewni minimalizację kosztów związanych z jego funkcjonowaniem poza sezonem zimowym."

plan polana

Choć w pewnym momencie szanse zrealizowania inwestycji ograniczone zostały do minimum, polscy sportowcy (a w szczególności narciarze) powinni cieszyć się na myśl o powstaniu nowego ośrodka. Burmistrz Grzegorz Sokoliński chce w Szklarskiej Porębie stworzyć nie tylko mekkę narciarzy, ale i miejsce przyjazne wielu innym specjalistom. Jak zapowiedział, w jego intencji jest powstanie m.in. multifunkcyjnej hali sportowej w pobliżu stadionu lekkoatletycznego oraz rozbudowa bazy noclegowej, która od lat jest zbyt mała do obsługi wszystkich gości. Takie rozwiązania umożliwią rzetelny trening wytrzymałościowy i specjalnościowy. I bez tej infrastruktury Szklarska Poręba jest jednym z ulubionych miejsc destynacji zawodników. Po rewolucji budowlanej miejscowość może stać się prawdziwą sportową mekką. Wszytko brzmi pięknie, gdyby nie jedno pytanie: Kiedy? Ta kwestia póki co pozostaje bez odpowiedzi.

Pełne zarysy inwestycyjne załączone są pod artykułem.

Jakie jest Twoje zdanie na temat sportowego rozwoju Szklarskiej Poręby? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach pod tekstem.

 

zaktualizowano środa, 02 lipca 2014 11:18
Oceń artykuł
(1 głos)
Michał Chmielewski

Michał Chmielewski

Dziennikarz sportowy specjalizujący się w narciarstwie klasycznym. Niestety nie udało mu się być najlepszym na polu sportowym - wiele lat spędzonych przy skoku o tyczce nie przyniosło upragnionego medalu Mistrzostw Polski. Wieloletni narciarz i zjazdowiec nawrócony na biegówki. Współtwórca cyklu "Polska biega na biegówkach" w Gazecie Wyborczej. Ze spikerskim i radiowym doświadczeniem stara się nieść najlepsze informacje i opinie.

Komentarze (0)
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • na tablicy

  • na forum

  • artykuły użytkowników

1 tydzień temu
Redakcja dodał(a) nowe wydarzenie XI Bieg Podhalański
Paź 13
Więcej
Więcej

lubią nas