Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Jakuszyce - do schroniska Orle przez Samolot (4km)

opublikowano: 08 stycznia 2011 autor: Michał Rolski

Zjazd z Samolotu w kierunku Orla

Zjazd z Samolotu w kierunku Orla Michał Rolski
Schronisko Orle to bardzo popularny cel wędrówek na biegówkach z Jakuszyc. Opisujemy jedną z ciekawszych tras, która ze względu na żmudne podejście na początku i niełatwy zjazd, jest jednym z mniej zatłoczonych szlaków do Orla.

Linia startu

Wycieczkę rozpoczynamy na skraju Polany Jakuszyckiej, tuż przy masztach anten telefonii GSM. Do miejsca, w którym założymy narty, mamy tylko kilka kroków z przystanku kolejowego Jakuszyce. Tuż obok, naprzeciwko ośrodka Biathlon, mieści się też duży parking mogący pomieścić sporą liczbę samochodów. W okolicy ośrodka Biathlon można znaleźć co najmniej trzy wypożyczalnie sprzętu biegowego.

Narty zakładamy za przejazdem kolejowymZałóżmy narty po przejściu torów kolejowych - szkoda sprzętu na szuranie po przejeździe. Narty przypięte? Kierujemy się na wprost, prostopadle do torów kolejowych, tak aby po lewej stronie minąć potężny maszt nadajnika GSM.

Rozgrzewka

Nie ubieraj się za ciepło, bo przez pierwsze 1300 metrów czeka cię intensywny wysiłek. Przed tobą jeden z bardziej stromych podbiegów na jakuszyckich trasach, który przyjdzie ci pokonać. Tu można się dobrze rozgrzać. Na szczycie Samolotu jest skrzyżowanie trasGdy pokonasz 4 zakręty (na przemian dwa w prawo i dwa w lewo), staniesz na szczycie wzniesienia o ciekawej nazwie "Samolot" (980 m n.p.m). Szczyt Samolotu to także skrzyżowanie dróg, tu przecinają się trasy, jedna z nich prowadzi m.in. do Cichej Równi. Nas interesuje kierunek na wprost.

Nagroda

Po ciężkiej pracy należy się nagroda. Czas na schłodzenie organizmu. Przyda się odzież z membraną przeciwwiatrową. Nie, na Samolocie aż tak nie wieje, jest porośnięty gęstym lasem, a drzewa stanowią dobrą zasłonę przed wietrzyskiem. Czeka cię natomiast długi na 3 km zjazd. Teraz odpoczniesz na dobre.

Na ostatnim kilometrze zjazdu należy liczyć się z zakrętamiUstaw się w torze do stylu klasycznego, przyjmij opływową pozycję i ruszaj! Cała sztuka to utrzymać się w torze. Głowa do góry, na trasie nie ma zakrętów przez pierwsze 2 km. Zjazd przechodzi łagodnie w teren płaski, gdzie naturalnie wytracisz prędkość. Jeśli nie upadniesz ze strachu, zjedziesz z Samolotu bezpiecznie.

Pozostał nam jeszcze 1 km. Tu pojawiają się już zakręty, a droga nadal prowadzi w dół. Uważaj, jeśli się zbyt mocno rozpędzisz, możesz nie wyrobić na zakrętach.

Mostek

Przy tym drogowskazie skręć w prawo (inaczej niż wskazują znaki), zaraz za mostkiem w lewo.Na końcu zjazdu droga prowadzi do skrzyżowania. Tu należy zmienić kierunek, bo twój szlak się kończy. Skręć w prawo. Po 20 metrach przejedziesz przez mostek. Zaraz za nim skręć w lewo i udaj się drogą wzdłuż strumienia. Tu prawdopodobnie trasa nie będzie wyratrakowana, ale na pewno będzie ślad założony przez turystów.

Schronisko Orle w Górach Izerskich

 

Po kilkuset metrach dotrzesz do trasy nazywanej "Drogą Elektrowni Turów". Skręć w lewo. Stąd już powinno być widać schronisko Orle, cel twojej wyprawy. Czy wiesz, że jesteś teraz niżej niż Jakuszyce? Niezależnie, którą trasę wybierzesz na drogę powrotną, trzeba będzie się lekko wspiąć aby powrócić do punktu, z którego zaczęliśmy wycieczkę.

 

Więcej informacji o Górach Izerskich w magazynie Góry Izerskie.

Szczegółowe informacje o trasie

Długość trasy [km]
4,1 km
Wysokość [ m n.p.m.]
880 - 830
Kraj
Polska
Województwo
Dolnośląskie
Miejscowość
Jakuszyce
Region / Góry
Góry Izerskie
Szerokość geograficzna
50.81744
Długość geograficzna
15.43278
Opis przygotowania trasy
Trasa przygotowywana przez specjalistyczny sprzęt.
Opis dojazdu
Jedyna droga do Jakuszyc po polskiej stronie prowadzi przez Szklarską Porębę (7km). Od 2010 roku z Jeleniej Góry i Szklarskiej Poręby do Jakuszyc można dojechać nowoczesnym szynobusem. To doskonała alternatywa dla osób, które obawiają się o warunki na drodze, zatłoczonych parkingów, bądź chcą napić się piwa na zakończenie wycieczki.
Opis schroniska / baru
W Jakuszycach, skąd zaczyna się i kończy opisywana wycieczka są dwie restauracje: w ośrodku Biathlon i Gospodzie Granicznej Bombaj. W bazie narciarskiej na Polanie Jakuszyckiej w sezonie czynny jest też bar. U celu wycieczki znajduje się schronisko Orle, w którym w sezonie funkcjonują dwa bary (na obu piętrach). Specjałem kuchni są racuchy. W szczycie sezonu schronisko bywa zatłoczone, trudno jest wejść, a czas oczekiwania w kolejce do baru to przynajmniej 20 minut.
Opis możliwości parkowania
W Jakuszycach przygotowywane są parkingi na kilkaset samochodów. Na większości z nich obowiązuje opłata w wysokości 5 zł za cały dzień postoju. Niektóre wypożyczalnie dysponują własnymi, bezpłatnymi parkingami dla swoich klientów.
Pliki do pobrania
zaktualizowano środa, 21 grudnia 2011 16:11
Oceń artykuł
(2 głosów)

Filmy powiązane z treścią

Przyciemnij tło Na ostatnim kilometrze zjazdu z Samolotu do Orla jest kilka zakrętów

Galeria zdjęć

Komentarze (3)
kajka_biegowki
kajka_biegowki Lubię wbiegać na Samolot i w okolicę Cichej Równi. Podbieg na Samolot skutecznie odstrasza tłumy.
11.01.2011, 02:28
Głosy: +0
Alicja
Lydia Tak kajka, w ostatnią niedzielę część tras w Jakuszycach była wyłączona dla biegaczy z powodu zawodów psich zaprzęgów. Pozostałe łatwe trasy były tak zatłoczone, że trudno było nawet wyprzedzać. Trasa z Polany w kierunku Samolotu była najluźniejsza, ale też dała mi w kość :)
11.01.2011, 03:01
Głosy: +0
kajka_biegowki
kajka_biegowki Ja byłam w sobote 8 stycznia. Tlumy na parkingu.
11.01.2011, 04:37
Głosy: +0
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • na tablicy

  • na forum

  • artykuły użytkowników

Więcej

lubią nas