Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Stóg Izerski - Jakuszyce, czyli Izerski Szlak Cietrzewia

opublikowano: 01 stycznia 2012 autor: Arkadiusz Lipin

Droga z Rozdroża pod Działem Izerskim w kierunku Jakuszyc

Droga z Rozdroża pod Działem Izerskim w kierunku Jakuszyc materiały własne portalu
Po kilku latach dyskusji i wielomiesięcznych przygotowaniach w tym sezonie narciarskim rusza nowa trasa narciarska łącząca Stóg Izerski i Jakuszyce - Szlak Cietrzewia.

Dla biegaczy narciarskich i turystów na śladówkach to trasa długo wyczekiwana. Wreszcie będzie można przebiec przez całą środkową część polskich Gór Izerskich, z jej wyjątkowo atrakcyjnymi obszarami Doliny Izery. Szlak od Stogu Izerskiego do Izerskiej Łąki ("Hali") przebiega po tzw. Drodze Telefonicznej i Drodze Izerskiej przez Polanę Izerską, zaś od tego miejsca rozwidla się na 2 warianty. Bardziej płaski biegnie przez Kobylą Łąkę i Stację Turystyczną ORLE do Jakuszyc.

Profil wysokościowy Szlaku Cietrzewia przez ST ORLE (opr. "GÓRY IZERSKIE" na podstawie Google Earth)

Profil wysokościowy Szlaku Cietrzewia przez ST ORLE (opr. "GÓRY IZERSKIE" na podstawie Google Earth)

Drugi, przez wąwóz Jagnięcego Potoku i Rozdroże pod Cichą Równią zmierza do Jakuszyc Dolnym Duktem Końskiej Jamy - jest nieco bardziej zróżnicowany wysokościowo. Oba warianty mają zbliżoną długość: ok. 19 km przez Orle i ok. 18 km przez Rozdroże pod Cichą Równią.

Profil wysokościowy Szlaku Cietrzewia przez Rozdroże pod Cichą Równią (opr. "GÓRY IZERSKIE" na podstawie Google Earth)

Profil wysokościowy Szlaku Cietrzewia przez Rozdroże pod Cichą Równią (opr. "GÓRY IZERSKIE" na podstawie Google Earth)

Na Szlaku Cietrzewia będzie można się poruszać w obu kierunkach, jednak na północnym odcinku, ze Stogu do Orla i do styku z trasami "Biegu Piastów", ślad będzie założony przez skutery śnieżne, a więc tor będzie pojedynczy, bez możliwości jazdy stylem łyżwowym.

Dwa warianty przebiegu Szlaku Cietrzewia

Szlak Cietrzewia NA MAPIE SATELITARNEJ (opr. "GÓRY IZERSKIE" na podstawie Google Earth)

Trasa przez Dolinę Izery do Jakuszyc będzie atrakcyjna zwłaszcza dla narciarzy przyjeżdżających w Góry Izerskie z kierunku północnego. Do tej pory, chcąc pobiegać, musieli okrążać góry Drogą Sudecką, i nadkładać wiele kilometrów przez Szklarską Porębę, by dotrzeć do Jakuszyc - czasem mocno zatłoczonych. Od tej pory, aby dostać się do środkowej części Gór Izerskich i dalej pobiec aż do Jakuszyc i przez mostek na Izerze do Czech - narciarze będą mogli wyruszyć koleją gondolową na Stóg Izerski ze Świeradowa.

Spacerowa trasa Jakuszyce–Orle

Do pełni szczęścia przydałby się jeszcze transport skibusami kursującymi pomiędzy oboma stacjami narciarskimi w Świeradowie i Jakuszycach,. Dzięki temu turyści na nartach mogliby wrócić do punktu startu. Powrót o własnych siłach nową trasą dla wielu będzie niemożliwy. Już choćby połączenie busami dolnej stacji kolejki SKI&SUN pod Stogiem Izerskim z Białą Doliną w Szklarskiej Porębie byłoby znacznym ułatwieniem. Można bowiem tu dobiec na nartach lub dojechać szynobusem z Jakuszyc. Ale to frekwencja i potrzeba narciarzy pokaże czy takie połączenie transportem zbiorowym będzie opłacalne.

Obsługę techniczną Szlaku Cietrzewia na poszczególnych odcinkach północnej części trasy zapewnią Sławomir Polański z Chatki Górzystów i oraz SKI&SUN - operator kolei gondolowej na Stogu Izerskim. Oznakowaniem trasy w terenie zajął się Stanisław Kornafel ze Stacji Turystycznej ORLE. Kierowane przez niego Towarzystwo Izerskie było jednym z inicjatorów nowej trasy.

Trop cietrzewia jest symbolem szlakuBieżącymi kosztami utrzymania trasy podzieliły się gminy Mirsk i Świeradów-Zdrój, Stacja Turystyczna ORLE oraz SKI&SUN. Promocją zajęli się gospodarze terenu, a więc Nadleśnictwa Świeradów i Szklarska Poręba. Lasy Państwowe odpowiadały również za formalną stronę wytyczenia trasy, a więc wystarały się o zgodę Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz przygotowały drogi po których przebiega nowa trasa. Ciężar organizacyjny przyjęli na siebie również: Towarzystwo Izerskie, schronisko Chatka Górzystów, Stowarzyszenie "Bieg Piastów" oraz Andrzej Malicki.

Po uruchomieniu Szlaku Cietrzewia nie ma raczej wątpliwości, że Góry Izerskie są najlepiej przygotowanym dla biegaczy narciarskich miejscem w Polsce. Kolejne 30 km tras, ciekawych krajobrazowo, z łatwym dostępem i o urozmaiconej trudności powinno prędko zostać docenione przez narciarzy klasycznych.

Rozdroże pod Cichą Równią - skrzyżowanie Szlaku Cietrzewia z trasami "Biegu Piastów"

Podyskutuj...

Włącz się do dyskusji o Szlaku Cietrzewia na forum.

Jeśli w odpowiedzi na tę ofertę, równie atrakcyjną zapewni sektor prywatny w zakresie gastronomii, serwisu narciarskiego i wypożyczalni sprzętu oraz innych udogodnień, Świeradów-Zdrój wpisze się na mapę stacji narciarskich w Polsce o bogatej ofercie sportowo-rekreacyjnej.

 

Autor jest redaktorem naczelnym magazynu Góry Izerskie.

Szczegółowe informacje o trasie

Długość trasy [km]
18 - 19
Wysokość [ m n.p.m.]
811 - 1058
Kraj
Polska
Województwo
Dolnośląskie
Miejscowość
Świeradów Zdrój
Region / Góry
Góry Izerskie
Opis przygotowania trasy
Od Stogu Izerskiego do (w zależności od wariantu): a) Stacji Turystycznej Orle, b) Rozdroża pod Cichą Równią, trasa przygotowywana jest skuterem śnieżnym - powstaje jeden tor do stylu klasycznego. Dalej do Jakuszyc prowadzą trasy utrzymywane przez Bieg Piastów, przygotowywane ratrakami, z dwoma torami do techniki klasycznej i ubite do techniki łyżwowej.
Opis dojazdu
Szlak Cietrzewia rozpoczyna się na Stogu Izerskim, na który należy dostać się pieszo (szlakami turystycznymi) lub kolejką gondolową.
Opis schroniska / baru
Po drodze znajdują się schroniska: Na Stogu Izerskim i w wypadku obrania wariantu trasy "A": Chatka Górzystów i Stacja Turystyczna Orle.
Opis możliwości parkowania
Parkowanie w Świeradowie Zdrój przy dolnej stacji kolejki gondolowej Ski&Sun.
Pliki do pobrania
zaktualizowano sobota, 14 stycznia 2012 11:20
Oceń artykuł
(6 głosów)
Komentarze (5)
yann
yann Czy opisana trasa jest już faktycznie przygotowywana?
02.01.2012, 10:46
Głosy: +0
Michał Rolski
Michał Rolski Biegłem fragmentem tej trasy, wrzuciłem opis i fotki na forum. Wybieram się wstępnie w nadchodzący weekend z planem przebiegnięcia całości. Jeśli mi się uda, na pewno opiszę wrażenia.
02.01.2012, 11:32
Głosy: +0
mamut9
mamut9 planuję pokonać ten szlak 7 lub 8 stycznia -:)
02.01.2012, 18:30
Głosy: +0
mamut9
mamut9 niestety szlak jest nieprzygotowany -:(
http://nabiegowkach.pl/forum-biegowki/Dolnoslaskie/474-Swieradow-Zdroj-Jakuszyce-Szlak-Cietrzewia.html#492
08.01.2012, 12:00
Głosy: +0
Agatka
Agatka potwierdzam, że trasa nie jest robiona
10.01.2012, 09:56
Głosy: +0
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • na tablicy

  • na forum

  • artykuły użytkowników

Więcej

lubią nas