Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Warunki na trasach 1 grudnia 2017 [RAPORT]

opublikowano: 01 grudnia 2017 autor: Redakcja

W Kościelisku zima. Trasy (ok. 5 km) zostały przygotowane skuterem śnieżnym.

W Kościelisku zima. Trasy (ok. 5 km) zostały przygotowane skuterem śnieżnym.
Tej zimy sezon w Polsce rozpoczął się wcześniej niż zwykle. O ile już w listopadzie w niektórych górskich regionach kraju spadł śnieg i biegacze ruszyli poczuć śnieg pod nartami, to w pierwszych dniach grudnia na niektóre polskie trasy wyjechały już maszyny. Śnieg leży już w wielu miejscach, jednak ratraki tam jeszcze nie pracują czekając na oficjalne otwarcie sezonu. Gdzie warto wybrać się na narty i jakich warunków można oczekiwać na polskich trasach przeczytasz w naszym raporcie.

dolnośląskie

Góry Izerskie - Jakuszyce
W Jakuszycach śniegu jest już wystarczająco, by ratrak mógł wyjechać na trasy. Śnieg przykrył nierówności terenu, ale miejsami jeszcze można spotkać drobne kamyczki. Ogólnie jednak jest bezpiecznie dla nart i można biegać bez specjalnego uważania na to, co mamy pod ślizgami. W piątek ratrak przygotował Polanę Jakuszycką i trasę prowadzącą za polaną w lasku z powrotem za strzelnicą - jedną z tras wyczynowych. W tych miejscach pojawił się nawet tor do techniki klasycznej. Bieg Piastów deklaruje, że w sobotę rano maszyna wyjedzie na trasy: Górny i Dolny Dukt, droga na kopalnię, Elektrowni Turów do Orla, w drodze powrotnej przez Zubka i Samolot na Polanę Jakuszycką. Torów poza polaną prawdopodobnie nie uda się wycisnąć, ale ratrak zrobi na tych trasach "sztruks".
Źródło: informacja własna i Stowarzyszenie Bieg Piastów

 

 

Góry Bystrzyckie - Spalona
W Spalonej śniegu na trasach leży już około 25 - 30 cm - to powinno utworzyć dobry podkład. W środę 29 listopada do Spalonej przyjechał nowy ratrak Pistebully 100 4F. W najbliższych dniach zaplanowane są szkolenia ze sprzętem i dobiegają końca inne prace przygotowujące do sezonu. Oficjalne rozpoczęcie sezonu dopiero od 15.12.2017 roku. Gdyby jednak spadło więcej śniegu, gospodarze tras dopuszczają przyspieszenie prac. Niemniej jednak w pierwszy weekend grudnia trasy nie będą jeszcze gotowe.
Masyw Śnieżnika - Międzygórze
Od tego sezonu skuter przygotowujący trasy w Międzygórzu zastąpi ratrak. Ten, który pracował dotąd w Spalonej, trafił do Międzygórza. Śniegu na trasach w Międzygórzu jest już około 25 cm, jednak podobnie jak w Spalonej, sezon rozpocznie się tu dopiero 15 grudnia.
Góry Bialskie i Masyw Śnieżnika (Bielice, Sienna, Kamienica)
W Górach Bialskich spadło około 20-25 cm śniegu. Jednak na wyjazd ratraka nie ma jeszcze co liczyć. Za to przygotowanie trasy o długości 6 km (Magistrali) zapowiedzieli gospodarze czeskiego schroniska Paprsek położonego niedaleko za polską granicą. Jak się dowiedzieliśmy, nie wiadomo, czy uda się wycisnąć tory do klasyka, ale będzie podjęta taka próba. Na Magistrali jest równo, może się to udać. Kto chce pobiegać w nadchodzący weekend w Górach Bialskich musi na trasy dostać się od czeskiej strony.

śląskie

Beskid Śląski - Kubalonka
Na Kubalonce już biegają. Po opadach występujących w ciągu tygodnia trasy zostały początkowo ubite skuterem śnieżnym, a następnie ratrakiem. Jest bezpiecznie, brak kamieni, ale miejscami leży woda. Trasy są miękkie, torów do klasyka na razie brak.
Źródło: team nabiegowkach.pl

małopolskie

Tatry - Kościelisko
W Kościelisku w piątek na trasach leży 25 cm śniegu, a temperatura powietrza utrzymuje się poniżej zera. Trasy zostały przygotowane skuterem śnieżnym. Łącznie po obu stronach ul. Nędzy Kubińca przygotowanych zostało 5 km tras. W ten weekend w planach nie ma jeszcze wyjazdu ratraka.
Tatry - Zakopane - Równia Krupowa
Tego nikt się nie spodziewał! W samym centrum Zakopanego na Równi Krupowej dziś (piątek) z samego rana została przygotowana trasa. Szeroki pas dla łyżwy i dwa tory do klasyka. Całość meandruje po wielkiej łące poprzedzielanej szeregami rosnących na kępach drzew (o tym, skąd tam owe kępy wzięły - w kolejnym raporcie z tras). Dobrze, że trasa jest równa i tylko nieznacznie nachylona, bo widoki na lśniące bielą tatrzańskie szczyty i mroczne żleby mogą być bardzo dekoncentrujące.
Gorce - Nowy Targ
W Nowym Targu tylko lekko się zabieliło, nie ma niestety warunków, by utworzyć trasy.
Gorce - Obidowa
Pokrywa śniegu na całej długości trasy wynosi od 20 do 40 cm. Jednak śniegu jest wciąż za mało, by na trasę mógł wyjechać ratrak.
Źródło: Zofia Faron - Sołtys Obidowej

 

 

 

lubelskie

Lubelszczyzna - Tomaszów Lubelski
W Tomaszowie Lubelskim w piątek słonecznie i ciepło (6 st. na plusie). Śniegu na trasach Siwej Doliny brak.
Źródło: Lubelski Okręgowy Związek Narciarski

 

 

Włącz swoją trasę do raportów

Chcesz, aby Twoja trasa biegowa była ujęta w naszych raportach? Prosimy o kontakt na e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

zaktualizowano piątek, 01 grudnia 2017 17:37
Oceń artykuł
(4 głosów)
Komentarze (0)
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • na tablicy

  • na forum

  • artykuły użytkowników

Więcej

lubią nas