Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Jak dobrać biegówki? (cz. 2) Do planowanej aktywności...

opublikowano: 03 stycznia 2011 autor: Michał Rolski
Czy wychodząc do klubu fitness włożysz takie same buty jak na eleganckie przyjęcie? Czy do pracy wyjdziesz w kaloszach i kurtce, w której pracujesz w ogrodzie? O ile nie jesteś ogrodnikiem, to z pewnością wybierzesz inny, odpowiedni do okazji i warunków strój. Postępuj podobnie dobierając narty - wybierz takie, które będą pasować do twojej formy aktywności na biegówkach.

O ile odpowiedniego ubierania się uczono nas od dziecka, o tyle idealne dobranie nart biegowych to sztuka, którą opanowali jedynie nieliczni. Jednak jeżeli uda ci się dobrać biegówki odpowiednio do swoich umiejętności i tras, na których głównie będziesz biegać, z pewnością twój sprzęt będzie ci dobrze służyć.

Gdzie i w jakim celu będziesz jeździć na biegówkach?

Jedno z kilku pytań, jakie oczekuje na twoją odpowiedź dotyczy formy planowanej aktywności. Do czego będziesz wykorzystywać narty? Czy chcesz startować w zawodach i walczyć o najwyższe miejsca? Czy raczej biegówki będą ci służyć do zimowych spacerów z rodziną? A może planujesz wycieczki poza przygotowanymi trasami, podczas których będziesz się zmagać z kopnym śniegiem i niespodziankami na szlaku?

Odpowiedzi, których sobie udzielisz, są równie ważne jak pytanie o styl jakim będziesz biegać. O tym, czym może skutkować złe dobranie nart przeczytasz w artykule Jak uniknąć błędów przy wyborze biegówek?. Nie powielaj cudzych błędów. Niezależnie od tego na jakich nartach startuje aktualny mistrz świata, biegówki dostosuj do rodzaju twojej aktywności i tras na których będziesz biegać na nartach.

Podział nart biegowych

Możemy wyodrębnić trzy główne kategorie nart biegowych wedle ich przeznaczenia do aktywności:

 • wyczynowe (zawodnicze) - biegówki wykorzystywane przez sportowców wyczynowych do zawodów, czasem do treningu,
 • sportowe - narty wykorzystywane do wszelkich aktywności sportowych, np. do treningów, czy startów w zawodach dla amatorów,
 • turystyczne - szeroka grupa nart do wszelkich niesportowych, czyli turystycznych i rekreacyjnych aktywności.

Dokładny opis kategorii nart biegowych, ich przeznaczenia i materiałów użytych do produkcji, znajdziesz w artykule Biegówki wyczynowe, sportowe i turystyczne - podstawowe różnice w budowie i przeznaczeniu.

Kieruj się podziałem proponowanym przez producenta

Większość producentów nart biegowych, aby ułatwić nam wybór, przyporządkowuje produkowane przez siebie narty do pięciu kategorii:

 • wyczynowe (zawodnicze)
 • sportowe
 • fitness
 • rekreacyjne
 • back country

O ile narty z kategorii zawodniczych i sportowych pokrywają się z podziałem nart, który prezentujemy obok, o tyle biegówki fitness, rekreacyjne i back country mieszczą się w szerokiej kategorii nart turystycznych. Więcej o przeznaczeniu nart w tych pięciu kategoriach przeczytasz w artykule Najczęściej spotykane podziały nart biegowych.

Każda z firm wytwarzających biegówki może stosować własne, marketingowe nazwy dla wyżej wymienionych kategorii. Niektórzy producenci, wśród sprzedawanych przez siebie nart biegowych wyodrębnili także dwie dodatkowe "linie", podkategorie w niektórych wyżej opisanych grupach.

 • dla kobiet
 • dla dzieci i młodzieży

Jakich nart potrzebujesz?

Poniżej przedstawiamy najczęstsze zastosowania nart biegowych. Zastanów się, który z tych opisów najbardziej pasuje do ciebie.

Dopiero zaczynasz

Zaczynasz na biegówkach?Jeśli myślisz o zakupie pierwszych nart, wybierz biegówki z kategorii turystycznej, najlepiej rekreacyjne. Narty z tej grupy są szersze, więc zapewniają większą stabilność i mniejsze prędkości. Zwiększona szerokość nart pozwoliła też producentom na ich skrócenie.

Na początku możesz mieć problemy z zachowaniem równowagi, a zbyt duża prędkość na zjazdach, jeśli nie masz jeszcze opanowanej dobrze techniki, może być nawet niebezpieczna. Dlatego stabilne i niezbyt szybkie narty w przypadku osób początkujących sprawdzą się najlepiej. Krótsze narty ułatwią także panowanie nad nimi na zakrętach, czy podczas zwrotów.

Z czasem, gdy opanujesz już dobrze bieganie na nartach, biegówki te wykorzystasz do poruszania się po nieprzygotowanych trasach lub na początku i końcu sezonu. W tych okresach warunki śniegowe pozostawiają wiele do życzenia i nie trudno o zarysowanie nart, warto więc mieć komplet wysłużonych biegówek, do wykorzystania w tym okresie.

Jazda na biegówkach po słabo przygotowanych trasach lub poza nimi

Jeździsz na biegówkach poza trasami? Niestety dobrze przygotowane trasy można spotkać w niewielu górskich rejonach Polski. Nie każdy może pozwolić sobie na częste wyjazdy w góry, aby tam przebiec się po trasie przygotowanej przez ratrak.

Większość z nas poszukuje sprzętu, który umożliwi spacery i wycieczki po śniegu w okolicy, w której mieszkamy. Marzy nam się bieganie po leśnych ścieżkach i polach. Na takie okazje najlepsze będą narty z kategorii turystycznej z grupy back country.

Im trudniejsze warunki przewidujesz (kopny śnieg, rowy, krzaki, obalone drzewa), tym narty powinny być szersze i krótsze. Zwiększona szerokość utrudni zapadanie się, a zmniejszona długość ułatwi manewrowanie. Na trudne warunki dobrze się sprawdzą narty wzmocnione stalowymi krawędziami na całej długości.

Biegówki jako forma rekreacji na przygotowanych trasach

Biegówki to dla ciebie rekreacja?Jeżeli biegówki traktujesz jako formę rekreacji, metodę na zimowe spacery z bliskimi czy znajomymi i będziesz biegać po przygotowanych trasach, pomyśl o nartach rekreacyjnych.

Masz już za sobą pierwsze kroki na biegówkach? Znasz podstawy techniki biegowej? Nie masz problemu z zachowaniem równowagi, a narty przestały ci się już plątać? Jeżeli szukasz szybszych nart zastanów się nad biegówkami z grupy fitness.

Biegówki rekreacyjne i fitness są zazwyczaj węższe niż narty z grupy back country. Nadają się przez to do komfortowego biegania w wąskich torach do kroku klasycznego. Narty te są delikatniejsze, przez to są też lżejsze od biegówek przeznaczonych na trudniejsze warunki terenowe.

Biegówki jako trening alternatywny

Traktujesz biegówki jako sport alternatywny?Jesteś osobą aktywną i poszukujesz aktywności, która zimą pozwoli ci na zachowanie dobrej formy i zdrowia? A może uprawiasz inne sporty, np. kolarstwo, bieganie, grasz w piłkę nożną? Gdy spadnie śnieg i dotychczasowe ćwiczenia będą utrudnione, biegówki będą idealną formą treningu alternatywnego.

Aby wybrać narty, znów potrzebujemy poznać odpowiedź, po jakich trasach będziesz biegać. Do jazdy po nieprzygotowanych ścieżkach, zasypanych śniegiem polach i lasach, po raz kolejny najlepsze będą narty back country.

Jeśli jednak masz możliwość biegania na nartach po odpowiednio przygotowanych trasach, to pod warunkiem, że czujesz się już pewnie na biegówkach, możesz wybierać pomiędzy nartami fitness i sportowymi. Gdyby ci w przyszłości przyszła ochota wystartować w zawodach dla amatorów narciarstwa biegowego lub nawet w Biegu Piastów, narty z kategorii sportowej będą jak znalazł.

Narty biegowe jako dyscyplina sportu

Biegówki to sport Jeżeli uprawiasz narciarstwo biegowe jako dyscyplinę sportu, to właśnie dla ciebie są narty z kategorii sportowej i wyczynowej. Narty sportowe bardzo dobrze sprawdzają się podczas treningów i zawodów dla amatorów, w których czerpiesz przyjemność z samego startu. Gdy zechcesz walczyć o dobry wynik i wysokie miejsce w klasyfikacji biegów narciarskich, koniecznością będzie zakup nart wyczynowych.

Pamiętaj jednak, że jeśli nie dysponujesz odpowiednią wytrzymałością i siłą nóg, a zwłaszcza idealną techniką, nie wykorzystasz możliwości nart wyczynowych. Znacznie użyteczniejsze okażą się wyższe modele nart sportowych, które są też znacznie tańsze niż narty zawodnicze.

Biegówki dla kobiet

Biegówki stają się popularne wśród pańOstatnimi czasy najwięksi producenci nart biegowych wyodrębnili specjalną grupę biegówek dla pań. Różnice w stosunku do pozostałego sprzętu polegają głównie na odmiennej kolorystyce i wzornictwie. Biegówki te teoretycznie są też lepiej dopasowane do warunków fizycznych płci pięknej. Panie, które najczęściej są lżejsze i słabsze niż panowie, mogą czerpać więcej przyjemność z jady na mniej sprężystych nartach biegowych. Specjalne narty dla pań można spotkać najczęściej w kategoriach: fitness i rekreacyjnej.

Narty biegowe dla dzieci

Biegówki to bezpieczny i rozwijający sport dla dzieci Większość producentów ma w swojej ofercie narty biegowe dla dzieci. Biegówki te są relatywnie szersze, krótsze i mniej sprężyste, niż ich odpowiedniki dla dorosłych. Coraz częściej w katalogach nart biegowych spotykamy modele skierowane do najmłodszych bywalców tras biegowych. Narty te, malowane w ulubionych przez dzieci kolorach, urozmaicane wizerunkami zwierząt, dodają motywacji naszym pociechom przy stawianiu pierwszych kroków na biegówkach.

Podsumowanie

Jak wynika z powyższych opisów najbardziej uniwersalne są narty z kategorii turystycznej z grup back country, rekreacyjnej i fitness. Szersze i krótsze biegówki wykorzystamy do nauki, do jazdy na nieprzygotowanych trasach lub poza nimi. Z zalet nart z kategorii rekreacyjnej skorzystają szczególnie:

 • początkujący,
 • mało zaawansowani narciarze,
 • osoby o słabszej kondycji fizycznej.

Biegacze narciarscy, którzy opanowali już technikę biegania na nartach i planują jeździć wyłącznie na przygotowanych trasach, mogą także rozważyć zakup biegówek z kategorii fitness. Narty sportowe, a zwłaszcza wyczynowe, to wybór dla osób uprawiających narciarstwo biegowe jako dyscyplinę sportu.

Jeżeli przeczytałeś ten artykuł do końca, to prawdopodobnie nie zaliczasz się do grupy osób, dla których biegówki to ulubiony sport uprawiany od lat. Oni już wiedzą to wszystko, co zawarliśmy w tym artykule, a nawet więcej. Dlatego zaryzykuję poradę, że poszukując dla siebie nart, powinnaś, lub powinieneś brać pod uwagę biegówki z szerokiej grupy nart turystycznych.

Uniwersalność nart turystycznych sprawi, że z pewnością szybko je polubisz, a co najważniejsze, nie zniechęcisz się do narciarstwa biegowego (tak, tak, można się zrazić, gdy nie wychodzi nauka i jazda na źle dobranych nartach). A na biegówki do sportu przyjdzie czas, gdy nabierzesz siły i dobrze opanujesz technikę biegania na nartach.

zaktualizowano wtorek, 14 sierpnia 2012 12:19
Oceń artykuł
(7 głosów)
Komentarze (1)
woodysurf
woodysurf Do biegania jako zimowej aktywności ruchowej narty fitness są super. Przede wszystkim są relatywnie krótkie (męskie 75-90kg mają ok. 175cm) i tym samym wygodne. Polecam Sporten Perun - dobrze wykonane, przystępne i ładne :)
03.01.2011, 05:21
Głosy: +0
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

 • na tablicy

 • na forum

 • artykuły użytkowników

Więcej

lubią nas