Po kilku latach przerwy śnieżna zima pozwoli na organizację Międzynarodowego Biegu Narciarskiego im. Franciszka Pabla. W niedzielę 29 stycznia w Karłowie na Dolnym Śląsku będzie można wystartować techniką klasyczną na 10 km i dowolną na 20 km.
Wielu naszych czytelników może już nie pamiętać, że przed kilkoma laty w Górach Stołowych odbywały się bardzo atrakcyjne otwarte zawody w biegach narciarskich. Ciepłe zimy i stosunkowo niskie położenie tras w najstarszych polskich górach sprawiały, że przez ostatnie sezony bieg ten się nie odbywał. Śnieg, który pojawił się tej zimy w całej Polsce, pozwolił organizatorom z Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Radkowie na ponowne wpisanie zawodów do polskiego kalendarza na koniec stycznia tego roku.
Zawody odbędą się w Karłowie u podnóża najwyższego szczytu Gór Stołowych – Szczelińca. Zaplanowano dwie konkurencje – techniką klasyczną na 10 km i 20 km dowolną techniką. Jak dotąd Bieg Franciszka Pabla odbywał się bez narzucania techniki. Kilka lat temu namawialiśmy organizatorów do wyodrębnienia osobnej rywalizacji techniką klasyczną. Planów nie udało się zrealizować, gdyż od tego czasu śniegu w górach nie było. W tym roku klasyfikacja dla zwolenników „klasyka” odbędzie się po raz pierwszy.
W obecnym sezonie pośród polskich biegów masowych królują zawody rozgrywane techniką klasyczną. Z początku zimy w kalendarzu trudno było znaleźć jakikolwiek bieg odbywający się dowolną techniką. Bieg Pabla z dystansem 20 km dobrze wypełnia tę lukę.
Sprawdź ofertę popularnego sklepu z nartami biegowymi biegowkowy.pl.
Zapisy do V Biegu Pabla prowadzone są przez formularz internetowy do 23 stycznia. Będzie można też zapisać się w dniu zawodów do 9:30. Opłata startowa wynosi 30 zł przy wpłacie przelewem i 50 zł dla wpłat gotówkowych na miejscu. Więcej szczegółów w regulaminie.
W ten sam weekend w pobliskich Dusznikach-Zdroju odbędą się Mistrzostwa Europy w biathlonie. Można więc połączyć niedzielny start w Biegu Franciszka Pabla z kibicowaniem czołowym biathlonistom kontynentu w dni poprzedzające.
Co jeszcze łączy imprezy? To osoba dyrektorki jednostki odpowiedzialnej za organizację biathlonowych mistrzostw – Agnieszki Wanżewicz-Uznańskiej – która była zwyciężczynią żeńskiej rywalizacji w pierwszym, historycznym Biegu Pabla. W historii imprezy niemal w każdej edycji bieg wygrywał jeden z najlepszych narciarzy regionu – mieszkaniec Szczytnej – Radosław Szwade. Radek obecnie mieszka za granicą, kto zajmie jego miejsce?
Ktoś ma wolne miejsce w samochodzie na bieg Pabla, z i do Wrocławia ?