nabiegowkach.pl > Trening i technika > Biegaj na nartach, będziesz zdrowszy

Biegaj na nartach, będziesz zdrowszy

Biegaj na nartach, będziesz zdrowszy

Narciarstwo biegowe uprawiane amatorsko to jeden z najzdrowszych i najmniej urazowych sportów. Jakie korzyści odnosi nasz organizm, gdy biegamy na nartach?

Zdrowotnych korzyści z uprawiania narciarstwa biegowego jest bardzo wiele. Na początku należy zaznaczyć, że „uprawianie narciarstwa biegowego” to pojęcie bardzo pojemne. Może oznaczać „szuranie” na nartach po parku lub lesie, jak i zaawansowany technicznie, wyczynowy bieg. To jest właśnie pierwsza zaleta narciarstwa biegowego – mogą go uprawiać osoby o różnej sprawności ruchowej i stopniu wytrenowania. Każda z tych osób odczuje satysfakcję i zrobi coś dobrego dla swojego zdrowia. Najważniejszy jest ruch, ponieważ ruch to lekarstwo. Zapobiega on m.in. chorobom układu krążenia (serca), osteoporozie, cukrzycy, pomaga utrzymywać prawidłową wagę ciała.

Biegówki - sport dla każdego

Bezpiecznie

Jak każde lekarstwo ruch nieprawidłowo zastosowany może zaszkodzić… i tutaj dochodzimy do kolejnej zalety narciarstwa biegowego – trudno zrobić sobie krzywdę. Niebezpieczne może być, mając dużą nadwagę, pewnego dnia włożyć buty sportowe za 400 zł i biec na nogach przez godzinę obliczając w myślach spalone kalorie… To znaczy prawo tego nie zabrania, a „gabinety fizjoterapii” się cieszą, gdyż mają coraz więcej klientów.

narty biegowe sklep

Sprawdź ofertę popularnego sklepu z nartami biegowymi biegowkowy.pl.

Natomiast mając nadwagę i niewielkie przygotowanie można przypiąć narty i podreptać po śniegu bez negatywnych konsekwencji dla zdrowia. Następnego dnia pewnie będą bolały „wszystkie mięśnie”, nawet te o których istnieniu nie zdawaliśmy sobie sprawy, ale czy właśnie nie o to chodzi?

Zrównoważenie

To kolejna cecha narciarstwa biegowego – zaangażowanych jest wiele grup mięśniowych. Które dokładnie? Przeczytaj w tekście Biegówki – najlepszy sposób na kalorie i mięśnie.

Najbardziej zaangażowane są mięśnie kończyn górnych, grzbietu, brzucha oraz kończyn dolnych. Powoduje to zrównoważony, równomierny i symetryczny rozwój mięśni. A to poprawia sylwetkę i postawę ciała. Wzmocnione i rozwinięte mięśnie chronią kręgosłup oraz stawy przed urazami i przeciążeniami.

Lekko

W przeciwieństwie do wielu innych uprawianych amatorsko dyscyplin, na biegówkach ryzyko odniesienia urazu jest mniejsze. Modne ostatnio bieganie, pomimo stosowania dobrego obuwia, powoduje przeciążenia stawu skokowego, kolana, biodra i kręgosłupa. Głównie z powodu wypadkowej sił działających na stopę, tzw. siły reakcji podłoża. Podczas ruchu narciarza biegowego, w przeciwieństwie do biegu lekkoatletycznego, nie ma momentu uderzenia o podłoże ponieważ dzięki konstrukcji i elastyczności narty jest on zamieniany na odbicie i ślizg.

Po śniegu jak po puchu

Z kolei w przeciwieństwie do narciarstwa alpejskiego, wolna pięta niezbędna do wykonania odbicia, z jednej strony zmniejsza kontrolę nad nartą podczas zjazdu, ale z drugiej strony podczas upadku „luźne” związanie ze stopą i duża swoboda zabezpieczają przed skręceniem kolana oraz uszkodzeniem więzadła krzyżowego, więzadeł pobocznych lub łąkotek. Ponadto upada się na śnieg, który najczęściej jest miękki i „bezpieczniejszy” w przeciwieństwie do upadków, które grożą nam na twardych nawierzchniach, na asfalcie np. na nartorolkach…

Prewencyjnie

Narciarstwo biegowe poprawia koordynację ruchową oraz równowagę. Jest to obecnie często poruszany w medycynie temat. Ponieważ żyjemy coraz dłużej, problemem ludzi starych jest brak równowagi. Niezwykle częste są upadki powodujące złamania kręgosłupa, czy szyjki kości udowej. Opracowuje się różne metody i pomoce zapobiegające skutkom upadków – ochraniacze na biodra, likwidacja barier w domach (progi, dywaniki itp.). Moim zdaniem lepiej jest zapobiegać upadkom poprzez jak najdłuższe utrzymywanie sprawności ruchowej. Właśnie dzięki uprawianiu odpowiednio dobranego sportu.

Energochłonnie

A teraz dojdziemy do tego o co wszystkim chodzi czyli spalania kalorii ! Nawet rekreacyjne bieganie, dzięki zaangażowaniu wielu mięśni, jest intensywnym, wymagającym zużycia dużej ilości energii sportem … a spalanie, zwłaszcza tkanki tłuszczowej powoduje powstawanie ciepła. Dowód: w Jakuszycach w drodze do Schroniska Orle spotyka się wielu narciarzy zjazdowych, którzy postanowili spróbować narciarstwa biegowego, ubranych w kurtki puchowe, ocieplane spodnie itp. Myślę że już w połowie drogi żałują tego jak się ubrali. Z zazdrością patrzą na lekkie, opięte na smukłych i wysportowanych ciałach stroje „prawdziwych” narciarzy biegowych.

Dużo energii

Podczas intensywnego biegu narciarskiego kalorie uciekają w „hurtowych ilościach”. Nie można zapomnieć także o wymagających podbiegach pod górkę oraz o tym, że często biega się podczas kilku- lub kilkunastostopniowego mrozu. „Trochę” kalorii jest więc zużywane na „ogrzanie ciała”. Powyższy dowód jest oczywiście żartobliwy, ale prawdziwy. Proste porównanie spalania energii przy uprawianiu różnych dyscyplin sportowych znajdziecie w artykule Biegówki – najlepsze na kalorie i mięśnie.

Szczęśliwie

Szczęśliwie

Na koniec należy wspomnieć o zdrowiu psychicznym. Każdy, kto w słoneczny dzień pobiega na nartach po górach lub lesie, po powrocie do domu spali poradnik „Jak być szczęśliwym”. To poczucie zadowolenia, a nawet szczęścia zapewniają endorfiny, które wydzielają się w organizmie podczas długotrwałego wysiłku fizycznego. Nie można zapomnieć także o dobroczynnym działaniu światła słonecznego, które odbijane od śniegu dociera do nas w dużych ilosciach i korzystnie wpływa na dobre samopoczucie.

Tomasz Mazur

Tomasz Mazur

Narciarz biegowy amator. Jest lekarzem ortopedą. Zawodowo zajmuje się leczeniem urazów i chorób narządu ruchu. Posiada certyfikat Polskiego Towarzystwa Medycyny Sportowej nr 722.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

nabiegowkach.pl