Przedmiotem oceny są buty rekreacyjne do nart biegowych, do techniki klasycznej, marki Spine. Buty testowane były na wyratrakowanej trasie biegowej przy schronisku Paprsek w Górach Rychlebskich (Bialskich). Zapraszamy do zapoznania się z wnioskami.
Na pierwszy rzut oka
Zgrabne rekreacyjno-turystyczne buty do nart biegowych techniką klasyczną. Prosta kolorystyka: zewnątrz czarne z białymi szwami oraz białym napisem i małą czerwoną wszywką z nazwą marki Spine, wewnątrz czerwone. Minimalistyczne, uniwersalne wzornictwo sprawia, że buty pasują dla każdego, niezależnie od wieku i płci. Buty sprawiają wrażenie solidnych, dobrze wyprofilowanych i wartych zakupu. Warstwa izolacji termicznej Thinsulate daje prawo oczekiwać, że będzie w butach ciepło.
Rozmiar i komfort termiczny
Noszę rozmiar 36 lub 37 EU, w zależności od rodzaju buta. Wybrałam 37 EU i na pierwszej wycieczce rozmiar sprawdził się. Przy temperaturze -2°C ubrałam zwykłe, cienkie skarpety i miałam pełen komfort. Wydaje mi się, że przy temperaturach poniżej -5°C trzeba będzie wkładać cieplejsze skarpety. Do grubszej skarpety przydałoby się nieco więcej luzu.
Sprawdź ofertę popularnego sklepu z nartami biegowymi biegowkowy.pl.
Użytkowanie
Po włożeniu buty sprawiają wrażenie miękkich i wygodnych. Bezproblemowo ściąga się je i zakłada. Sznurówki wiąże się łatwo, przy czym w terenie warto uważać żeby nie wyciągnąć sznurowadeł z tekstylnych szlufek, bo ponowne sznurowanie zmarzniętymi dłońmi może chwilę zająć. Po czterech parach miękkich tekstylnych szlufek, w górnej części buta – wygodny haczyk. Sznurowanie trzyma dość dobrze. Podczas dziesięciokilometrowej wycieczki musiałam je raz poprawić. Na trasie buty wydają się wygodne, ruch stopy jest naturalny, nieskrępowany.
Wady i zalety
Po pierwszej wycieczce jestem zadowolona z tych butów. Chodziłam też trochę w śniegu, poza trasą. Buty nie przemokły. Jedyne co mi przeszkadza, to tekstylny język, który nie przylega do nogi w miejscu, w którym wkłada się stopę i łatwo dostaje się pod niego śnieg. Ale przy jeździe po utrzymywanych trasach, nie stanowi to problemu. Buty są miękkie, choć ja wolę kiedy górna część buta jest trochę sztywniejsza, co daje większą stabilność na zjazdach. Polecam je osobom rozpoczynającym przygodę z biegówkami lub jeżdżącymi rekreacyjnie i turystycznie. Cena jest przystępna, a parametry techniczne wystarczające dla początkujących i rekreacyjnych narciarzy.
Dane techniczne
• przeznaczenie: rekreacja, turystyka
• technika: klasyczna
• waga: 340 g – but w rozmiarze 37 EU
• z zewnątrz wodoodporna syntetyczna powłoka, cholewka częściowo tekstylna, wnętrze tekstylne, podeszwa plastikowa, szlufki tekstylne,
• system wiązań: NNN
• rozmiary: uniseks od 35 EU do 47 EU
• cena w sezonie 2019: 345 zł
Zalety:
wygodne,
prosty nowoczesny design,
tekstylna pętelka nad piętą ułatwiająca zdejmowanie buta.
dobry stosunek jakości do ceny
Wady:
od górnej strony języka łatwo wpadnie śnieg, jeśli będziecie się przemieszczać poza utrzymywanymi trasami, wtedy lepiej mieć spodnie naciągane na buty.
O marce Spine
Spine to firma z Rosji, która produkuje buty narciarskie pod swoim znakiem fabrycznym, a także dla zachodnich marek (np. Fischera), dostarczając klientom 1 milion par rocznie. Ma też w swej w ofercie nowoczesne i bardzo wydajne buty wyczynowe, które coraz chętniej wykorzystują zawodnicy z Rosji i Norwegii do rywalizacji w Pucharze Świata FIS i innych wysokiej rangi zawodach. Buty te łatwo rozpoznać podczas transmisji z wydarzeń sporotwych, gdyż najczęściej występują w niebiesko-zielonej kolorystyce.