Gmina Bystrzyca Kłodzka położona centralnie na ziemi kłodzkiej od strony wschodniej, południowej i zachodniej otulona jest pasmami górskimi. To naturalne usytuowanie poszczególnych obszarów gminy sprawia, że zimą są one wyjątkowo atrakcyjne do uprawiania turystyki i biegów narciarskich.
Masyw Śnieżnika i Góry Bystrzyckie to obszary, które gdy spadnie śnieg stają się znakomitym miejscem wypoczynku i relaksu dla amatorów białego szaleństwa. W Stacji Narciarskiej Spalona od kilku lat przygotowywane są ratrakiem i skuterem śnieżnym trasy narciarstwa biegowego spełniające wymogi najbardziej wybrednych koneserów tej prozdrowotnej formy ruchu. Największą popularnością cieszy się czarny szlak narciarski o długości 12 km, prowadzący przez najwyższy szczyt Gór Bystrzyckich – Jagodna 977 m n.p.m. i wytyczony na wyremontowanych drogach leśnych. Jest szlakiem uniwersalnym. Mogą z niego korzystać osoby stawiające pierwsze kroki na nartach poprzez amatorów do zawodników o najwyższym poziomie mistrzostwa sportowego. Szlak ten jakościowo nie odbiega od tras biegowych o bardzo wysokim poziomie światowym.
Stacja Narciarska Spalona oferuje również szlak czerwony o długości 4 km, szlak zielony długości 5 km oraz szlak niebieski o długości 6,5 km. Ten ostatni prowadzi ze Spalonej do przejścia granicznego Mostowice – Orlické Záhoří po czeskiej stronie, gdzie łączy się z trasami narciarskimi w Górach Orlickich. Dzięki pieszemu przejściu granicznemu Bedrihowka – Lasówka przechodzi się na stronę polską z możliwością skorzystania z pętli 12 km oznaczonej szlakiem niebieskim oraz stadionu narciarskiego o obwodzie 5 km wokół szczytu Kłobuk (830 m n.p.m.).
Za sprawą projektu unijnego na biegaczy i turystów narciarskich czeka, przy normalnej śnieżnej zimie, 212 km połączonych tras biegowych przygotowywanych przez cztery ratraki w gminach Orlické Záhoří i Olešnice po stronie czeskiej oraz przez przygraniczne gminy po polskiej stronie – Duszniki-Zdrój i Bystrzyca Kłodzka.
Sprawdź ofertę popularnego sklepu z nartami biegowymi biegowkowy.pl.
Kolejnym nowym miejscem dla wielbicieli narciarstwa biegowego jest Stacja Klimatyczna Międzygórze położona pod Śnieżnikiem (1425 m n.p.m.) – najwyższym szczytem Sudetów Wschodnich po polskiej stronie. Typowo tyrolsko – norweska zabudowa miejscowości powoduje, że czujemy się tu jak w Alpach. W odległości 1,6 km od centrum stacji wokół szczytu Jawor (830 m n.p.m.) na polanach jest wytyczona trasa o długości 4 km, doskonale nadająca się do nauki jazdy na nartach biegowych. Tutaj rozpoczyna się czarny szlak narciarski im. Mathiasa Zdarsky’ego (twórcy narciarstwa alpejskiego na początku XX wieku w tej miejscowości) wokół Międzygórza o długości 19,4 km, który na Hali pod Śnieżnikiem wpina się w sieć tras narciarskich Gminy Stronie Śląskie. Na długości 5,2 km wspólnie ze szlakiem strońskim przebiega Żmijowcem pod Czarną Górę, a następnie zboczem Smrekowca powraca do Międzygórza.
Warto podkreślić, że wokół Schroniska im. Zbigniewa Fastnachta – 1218 m n.p.m. długo zalegająca pokrywa śnieżna sprawia, że zimą miejsce to odwiedza wielu amatorów narciarstwa biegowego miłujących opalanie się na śniegu w promieniach wiosennego słońca, bardzo często do końca kwietnia, a nawet później.
W Spalonej odbywają się cykliczne biegi narciarskie, o których można przeczytać w portalowym Katalogu Biegów Narciarskich. Długą tradycję ma Bieg Narciarski Ziemi Bystrzyckiej, a niezwykle lubiany przez biegaczy jest Puchar Leśniczego Spalonej Górnej.
Źródło: materiały Gminy Bystrzyca Kłodzka