W biegach techniką klasyczną nie wolno stosować elementów łyżwowych. Ale jak je odróżnić, skoro wielu biegaczy dozwoloną jodełkę nazywa „podchodzeniem łyżwą”, a zabroniony dwukrok łyżwowy naprzemianstronny stosuje na podbiegach i uważa, że biegnie klasykiem. Co wolno, a co grozi dyskwalifikacją i jest nieuczciwe w stosunku do rywali, omówiliśmy i pokazaliśmy w krótkim filmie.
W większości otwartych biegów narciarskich w Polsce obowiązuje technika klasyczna. Najbardziej prestiżowe zawody na świecie i w Polsce rozgrywane są także klasykiem. Najdłuższe w naszym kraju – Bieg Piastów 50 km i Ultrabiel 60 km – to również klasyk. Bieg, w którym można poruszać się tylko techniką klasyczną różni się od biegu dowolną techniką właśnie tym, że narzucone zostały ograniczenia. Podczas gdy w biegu techniką dowolną można trasę pokonać dowolnie, jak się chce, w biegu klasykiem należy stosować wyłącznie kroki techniki klasycznej.
Ostatnimi czasy po zawodach coraz częściej słyszymy narzekania sportowców, że któryś uczestnik był nieuczciwy, bo łyżwował. Bywa, że kończy się to dyskwalifikacją „oszusta”. Nieuczciwych należy piętnować, a tym, którzy zaczęli biegać niedawno i trudno im zrozumieć niuanse różniące dwie techniki narciarskie – klasyczną i łyżwową – trzeba przekazać odpowiednią wiedzę. I to ma na celu nasz film.
Najczęściej spotykane błędy
Podbieganie. Wolno pokonywać elementy tras krokiem rozstawnym, tzw. jodełką lub choinką przy rozstawieniu nart na kształt litery V. Warunkiem jest, by odbicie następowało przy zatrzymanej narcie. Tak jak w kroku klasycznym naprzemianstronnym, z tą różnicą, że narty nie są prowadzone równolegle, ale kątowo do siebie. Jeśli odbijamy się z jadącej narty, jest to już łyżwowanie.
Pokonywanie łuków. Jeżeli przy zmianie kierunku jazdy wykonamy odbicie z nogi zewnętrznej, przy narcie będącej w poślizgu, jest to łyżwowanie. W trakcie jazdy narty można jedynie przekładać w celu zmiany kierunku jazdy.
Zmiana toru. Jeżeli jesteśmy zmuszeni zmienić tor, gdyż przed nami jest przeszkoda, albo wolniejszy zawodnik, można zrobić to elementem identycznym do jednokroku łyżwowego. Po to, by wyjść z toru, wejść do toru obok i ewentualnie by wrócić z powrotem. Natomiast nie wolno tej operacji wykonywać bez uzasadnienia, zmieniając często tor, bo wówczas taka sekwencja ruchów nie różni się niczym od biegu jednokrokiem łyżwowym.
Szczegółowe wyjaśnienia i demonstracje znajdziesz w poniższym filmie.
Super. 🙂