W sobotę 18.02.2012 można będzie pobiegać na nartach z uczestnikiem fińsko-radzieckiej wojny zimowej, pogranicznikiem z lat trzydziestych i żołnierzem ze współczesnej Brygady Strzelców Podhalańskich.
Towarzystwo Narciarskie „Biegówki” we współpracy z Kampinoskim Parkiem Narodowym organizuje w sobotę 18 lutego 2012 roku rajd, którego myślą przewodnią jest poruszanie się na biegówkach w pięknych miejscach, połączone z możliwością dowiedzenia się mało znanych faktów z historii.
W tym roku uczestnicy III Rajdu narciarskiego po Puszczy Kampinoskiej – Żołnierze na nartach udadzą się w najdalej od Warszawy położone (przez co najrzadziej odwiedzane) północno-zachodnie fragmenty Puszczy Kampinoskiej. Wynajętym autobusem pojadą do Wilczych Tułowskich, odwiedzając po drodze kościół obronny z XVI wieku, słynny z tego, że właśnie w nim został ochrzczony Fryderyk Chopin. Następnie przypną narty przy dawnej stacji kolejki wąskotorowej w Wilczych Tułowskich, by czerwonym szlakiem, pełnym wydm, przebiec w kierunku muzeum Kampinoskiego Parku Narodowego w Granicy. Po drodze będzie czekać na nich szereg atrakcji.
– W pewnym miejscu na uczestników będą oczekiwać ukryci żołnierze z grupy rekonstrukcyjnej Suomen Armeija. Opowiedzą o przebiegu wojny zimowej fińsko-radzieckiej z przełomu 1939 i 40 r., w której dzięki wykorzystaniu bardzo mobilnych jednostek narciarskich, Finlandii udało się obronić przed całkowitą utratą niepodległości. Będzie można zobaczyć oryginalne umundurowanie, a nawet narty używane przez Finów – opowiada Piotr Manowiecki, organizator rajdu.
Sprawdź ofertę popularnego sklepu z nartami biegowymi biegowkowy.pl.
Mało kto wie, że przedwojenne Wojsko Polskie również miało swoje jednostki narciarskie. Tymczasem szkolenia narciarskie musieli odbywać wszyscy żołnierze służący na terenach z dużymi opadami śniegu – czyli w Polsce północno-wschodniej oraz wzdłuż całej południowej granicy. Członkowie Stowarzyszenia Historycznego „Cytadela” opowiedzą jak wyglądał trening oraz pokażą oryginalne narty z tamtego okresu. Sami członkowie „Cytadeli” będą czekać na uczestników, zabezpieczając „przeprawę” przez Kanał Łasica, w samym środku Puszczy.
Do tradycji przedwojennych nawiązuje współczesna 21 Brygada Strzelców Podhalańskich. Choć dziś uczestniczy na szczęście wyłącznie w misjach pokojowych i humanitarnych, to jej przeznaczeniem są działania na terenach górskich. Żołnierze regularnie trenują w warunkach zimowych (między innymi w Norwegii za kołem podbiegunowym) i jak mało kto w Polsce, wiedzą jak w nich przetrwać. Dwóch przedstawicieli Brygady będzie towarzyszyć uczestnikom rajdu przez cały czas.
W muzeum Kampinoskiego Parku Narodowego w Granicy wszyscy uczestnicy wysłuchają wykładu ekspertów o zastosowaniu nart w wojsku i obejrzą zdjęcia na ten temat. Będą też mogli ogrzać się przy ognisku.
Informacje o uczestnictwie w rajdzie
- w kalendarzu
- na stronie internetowej organizatora