nabiegowkach.pl > Sprzęt > Jak dobrać biegówki? (cz. 1) Do stylu biegowego…

Jak dobrać biegówki? (cz. 1) Do stylu biegowego…

Jak dobrać biegówki? (cz. 1) Do stylu biegowego…

Jakim stylem będziesz biegać na nowych na nartach? To pierwsze pytanie jakie powinien ci zadać sprzedawca w sklepie. Przeczytaj dlaczego produkuje się inne narty do stylu klasycznego i łyżwowego, na czym polegają różnice i czy można biegać na biegówkach innym stylem, niż ten do którego zostały wyprodukowane.

Różnice w technice biegania na nartach wymuszają inną konstrukcję nart. Dlatego główny podział biegówek, który stosują producenci, dotyczy stylu, do którego są przeznaczone. Teoretycznie możliwe jest bieganie „łyżwą” na nartach do „klasyka” (pod warunkiem, że ich ślizg nie jest wyposażony w łuskę). W drugą stronę będzie trudniej – wyobraź sobie, jak wyglądałoby twoje podejście pod górę na nartach zjazdowych, jeśli ktoś kazałby ci prowadzić je równolegle do nachylenia stoku i równolegle względem siebie? Podobnie wyglądałby krok klasyczny na nartach do „łyżwy”.

Uwaga!

Jeśli zaczynasz swoją przygodę z biegówkami możesz mieć wątpliwości, od którego stylu należy zacząć naukę. Podpowiadamy, że najszybciej opanujesz jazdę na nartach biegowych, jeżeli zaczniesz od nauczenia się techniki klasycznej. Przeczytaj artykuł, w którym dowiesz się o różnicach w kroku klasycznym i łyżwowym, a także poznasz powody, dlaczego powinniśmy zaczynać naukę od “klasyka”.

Różnice w konstrukcji nart mogą znacznie utrudnić bieganie innym stylem. Co gorsza, używając nieodpowiednich nart możemy wyrobić sobie złe nawyki, które będą trudne do wykorzenienia w przyszłości. Zupę jemy łyżką, a drugie danie widelcem. Dlaczego nie na odwrót? Bo użycie sztućców zgodnie z ich przeznaczeniem ułatwia spożywanie posiłków. Utrudnilibyśmy sobie życie jedząc zupę widelcem. Podobnie jest z nartami. Zawsze biegajmy na nartach stylem, do którego zostały skonstruowane.

 

Dlaczego produkuje się inne narty do stylu klasycznego i łyżwowego?

Technika biegowa przy obu stylach jest diametralnie różna. O ile na pierwszy rzut oka narty są do siebie podobne (długie i wąskie), różnią się w wielu drobnych szczegółach, które nadają im właściwy charakter. Właśnie te detale są najważniejsze, gdyż ułatwiają poruszanie się wybraną techniką i pozwalają na zwiększenie efektywności biegu.

Różnice w nartach do stylu klasycznego i łyżwowego

W poniższej tabelce wymieniliśmy podstawowe różnice między nartami do tzw. „klasyka” i „łyżwy”.

  narty do stylu klasycznego narty do stylu łyżwowego
produkowane w kategoriach wyczynowe, sportowe, turystyczne wyczynowe, sportowe, sporadycznie turystyczne
łuk znaczne zakrzywienie łuku, gdy położymy narty na płaskiej powierzchni ich środkowa część powinna wysoko unosić się ponad podstawę zakrzywienie łuku nie jest tak wyraźne, narty na płaskiej powierzchni unoszą się niżej ponad podstawę niż narty do do „klasyka”
noski (czuby) noski nart wysokie i mocno zakręcone noski niskie i słabo zakręcone, czasami z otworem
taliowanie (zwężenie nart w okolicach środka długości) większe – umożliwia m.in. łatwiejsze skręcanie długimi nartami mniejsze – ułatwia ustawienie krawędzią do podłoża przy odbiciu i zachowanie równowagi w poślizgu
sztywność mniejsza większa
długość większa mniejsza
odporność na skręcanie (wzdłuż osi narty) mniejsza większa
smarowanie narty smarowane są na tzw. odbicie pod stopą narciarza (lub wyposażone w łuskę w tym miejscu) i na poślizg w pozostałych częściach narty smarowane są na poślizg na całej długości; narty nie posiadają łuski pod stopą biegacza
możliwe oznaczenia na narcie classic, touring, back country skate

Narty biegowe uniwersalne (combo)

Porada

Wciąż niewiele sklepów specjalizuje się w sprzedaży nart biegowych. Bardzo często wiedza personelu tych sklepów pozostawia też wiele do życzenia. Zadbaj o to, żeby sprzedawca przedstawił ci narty odpowiednie dla stylu, którym będziez biegać. Jeśli kupujesz narty przez internet, a w opisie nie znajdziesz stylu, do którego są przeznaczone (niestety wciąż zdarza się to często), nie zapomnij o to spytać.

To biegówki, których konstrukcja stanowi kompromis pomiędzy nartami do stylu klasycznego i łyżwowego. Przeznaczone są dla osób, które głównie ze względów finansowych nie mogą pozwolić sobie na zakup nart przeznaczonych do konkretnych stylów lub nie chcą „kolekcjonować” nart. Teoretycznie pozwalają na poruszanie się dwoma stylami. Nie pobiegamy jednak na tych nartach klasykiem i łyżwą w trakcie jednego wypadu na biegówki, gdyż każda z technik biegowych wymaga innego smarowania.

Znane powiedzenie głosi, że jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. Dlatego zalecamy zakup nawet tańszych nart, ale przeznaczonych do stylu, jakim będziemy się poruszać po biegowych trasach.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

nabiegowkach.pl