nabiegowkach.pl > Imprezy > Aktualności > Łukasz Kunc, Kasia Witek i Bogusław Gracz na podium Białej Stopy

Łukasz Kunc, Kasia Witek i Bogusław Gracz na podium Białej Stopy

W niedzielę 28 stycznia 2018 roku w słowackiej Kremnicy odbył się bieg inaugurujący sezon Euroloppet. W zawodach trzech Polaków stawało na podium w open, a kolejna trójka rodaków zajęła czwarte miejsca.

Biela Stopa to najstarszy regularnie organizowany bieg narciarski na Słowacji. Odbywa się w Kremnicy, historycznym, górniczym miasteczku z XI wieku. Słynie z bardzo trudnych tras, które rozpięte są na wysokościach od 850 i 1200 m n.p.m dokoła góry Skalka. Biela Stopa co roku inauguruje cykl narciarskich biegów długodystansowych Euroloppet.

W sobotę rywalizacja prowadzona była dowolnie na dystansach 25 km i 50 km. Tu o sukcesie może mówić Jan Łacek (team nabiegowkach.pl), który w open zajął 4. miejsce na 25 km. Swoim wynikiem zaskoczył organizatorów, którzy nie chcieli pozwolić wystartować mu z pierwszego sektora. Przypomnijmy, że Polak ma prawie 50 lat. W pierwszej dziesiątce zmieścił się jeszcze Andrzej Mojeścik (także team nabiegowkach.pl).

Pierwsze trzy lokaty na 25 km F wśród mężczyzn zajęli Słowacy. Wygrał Słowak Rudolf Michalovský (Ski team JASE Látky) przed Michalem Malákiem (AKHŠ Tatranské Matliare). Na trzecim miejscu Lukáš Nemčík (LK Metropol KE). Wśród Pań zwyciężyła Węgierka Iddiko Papp (MKL Kremnica) przed Słowaczkami Kristiną Sivokovą (LK Ski Team JASE Látky) i Tamarą Minarocą (ŠKP Banská Bystrica).

W sobotnim biegu na najdłuższym dystansie 50 km dowolnie najwyżej z Polaków, na drugim miejscu, uplasował się Łukasz Kunc (UKS Regle Kościelisko). Zwyciężył Czech Dušan Kožíšek (Dukla Liberec), a trzeci stopień podium przypadł jego rodakowi Pavlovi Petrowi (SKI Jilemnice).

W rywalizacji pań triumfowała Darina Krausová (Dom srdca Martin) przed Danielą Reksovą (BK Lysá pod Makytou) i Ludmilą Grauzelovą. Czwarte miejsce dla Magdaleny Łączak (Salomon Suunto Team Poland). W tej konkurencji startowało tylko 7 pań.

W niedzielę zawodnicy rywalizowali tylko na dystansie 30 km techniką klasyczną. W tym biegu nasi rodacy na podium stawali dwa razy. Na brązowy medal zasłużył Bogusław Gracz (Nordiclife). Wygrał triumfator sobotniej pięćdziesiątki Czech Dušan Kožíšek (Dukla Liberec) przed Słowakiem Rudolfem Michalovskim (Ski team JASE Látky). Czwarty czas biegu zanotował Piotr Michałek. Do dziesiątki załapał się jeszcze Grzegorz Legierski – 8. miejsce. Obaj to zawodnicy teamu nabiegowkach.pl.

W rywalizacji płci pięknej powód do dumy ma Katarzyna Witek (team nabiegowkach.pl / TN Biegówki Wesoła), która zajęła trzecie miejsce dając się wyprzedzić tylko Słowaczce Barborze Klementovej (Klub lyžiarov Nováky), która w tym roku będzie reprezentowała swój kraj na Igrzyskach Olimpijskich oraz Australijce Sarah Slattery.

Było to dla mnie jedne z większych przeżyć i bardzo duże doświadczenie. Nieoceniony okazał się trener (Józef Michałek – przyp.red.) który optymalnie przygotował narty. Biała Stopa dla Słowaków to prawdziwe święto narciarstwa biegowego. Organizatorzy są tak życzliwi, że człowiek ma wrażenie, jakby go na rękach noszono. Atmosfera biegu, trasy i otoczka – pierwsza klasa! W trakcie biegu można korzystać z tras, a ci co nie startują sprawiają wrażenie jakby ich obowiązkiem było kibicowanie. Na starcie zawodnicy stoją w torach i nikt się nie pcha pomiędzy, a podczas biegu na sygnał „hop hop” ustępują tor i można w swoim tempie podbiegać bez wytrącania rytmu. 30 km klasykiem odbywało się na bardzo urozmaiconej trasie, gdzie na zjazdach osiągaliśmy prędkość ponad 50 km/h – relacjonowała najlepsza polska zawodniczka po zawodach.

Gratulujemy zwycięzcom i Polakom, którzy po raz kolejny udowodnili, że biegi narciarskie w Polsce wcale nie mają się tak źle. Choć w wymiarze amatorskim, bez licencji związkowej, to odnoszą sukcesy, które należy docenić, skoro przegrywają jedynie z młodymi wyczynowcami, czy do niedawna czynnymi zawodnikami jak Dušan Kožíšek (dwukrotny medalista mistrzostw świata). Może nawet bardziej docenić, bo są to sukcesy osiągane bez stypendiów sportowych, czy opłacanych ze związku zgrupowań, lecz ciężką, sportową pracą, którą muszą godzić z życiem prywatnym i zawodowym. Brawa.