nabiegowkach.pl > Imprezy > Relacje > Marcialonga 2014: Norwegowie zdeklasowali rywali

Marcialonga 2014: Norwegowie zdeklasowali rywali

Niewiele ponad trzech godzin potrzebował Simen Oestensen na pokonanie siedemdziesięciokilometrowej trasy 41. Marcialongi. Za jego plecami metę minęło jeszcze pięciu kolejnych Norwegów, a w pierwszej dziesiątce było ich aż siedmiu. Wśród pań triumfowała Julia Tichonowa z Rosji.

Do rozgrywanego od 1971 roku maratonu w dolinach Val di Fiemme i Val di Fassa ponownie zgłosiło się prawie 7 tysięcy narciarzy z całego świata. Tradycyjnie już wyścig techniką klasyczną stanowił eliminację cyklu Swix Ski Classics, którego popularność znacznie przerosła tę, jaką cieszy się FIS Marathon Cup. Pieniądze, sława i prestiż – nic dziwnego, że na starcie w Moenie pojawili się m.in. srebrna medalistka Igrzysk Olimpijskich w Turynie Seraina Boner, Czech Stanislav Rezac czy niezwykle utytułowani bracia Aukland.

Choć wszyscy z wymienionych na mecie w Cavalese uplasowali się na czołowych lokatach, pierwsze miejsca z pokorą oddać musieli swoim rywalom. W rywalizacji pań Boner uznała wyższość Rosjanki Julii Tichonowej, natomiast męską klasyfikację zwyciężył Simen Oestensen. Norweg do Doliny Płomieni musi mieć ogromną słabość. To tutaj, na początku 2007 roku, jedyny raz w karierze stanął na podium zawodów Pucharu Świata, zajmując trzecią lokatę w prestiżowym cyklu Tour de Ski.

3. LOEFSTROEM Annika (Skiproam) SWE 3:30.18,7

Do trzykrotnego gospodarza Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym przyjechali także reprezentanci naszego kraju. Najszybciej zawody ukończył Noworudzianin Arkadiusz Ogorzałek (707. miejsce), drugi w tej klasyfikacji był Czesław Płachytka z Polanicy-Zdroju (3130. na mecie), a „narodowy brąz” wywalczył 3949. Andrzej Guziński z Gdańska.

Pierwsza edycja Marcialongi odbyła się w 1971 roku. Przy okazji wyścigu, aby poinformować mieszkańców, zrzucono z samolotu ponad 50 tysięcy reklamowych ulotek. Maraton był efektem dwuletnich prac przygotowawczych, które – mimo wielkiego doświadczenia – do dziś zajmują organizatorom bardzo wiele czasu. Choć nazwa „długi marcowy” została, termin o półtora miesiąca przesunięto.