Aż 9 biegów ma się odbyć w bieżącym sezonie w ramach polskiego otwartego cyklu biegów na nartorolkach Vexa Skiroll Tour. Zawodnicy będą rywalizować w trakcie czterech weekendów. Cykl i poszczególne zawody organizowane są z myślą o wszystkich entuzjastach nartorolek. Oprócz klasyfikacji w kategoriach open i wiekowych w poszczególnych zawodach prowadzone są także klasyfikacje generalne indywidualne i teamowe w całym cyklu.
Cykl Vexa Skiroll Tour, który w 2021 roku odbędzie się już po raz piąty, w dużej mierze spopularyzował ściganie się na nartorolkach w Polsce. W bieżącym sezonie sportowcy mają możliwość ścigać się dziewięć razy podczas czterech weekendów – dwóch na Dolnym Śląsku i dwóch w Małopolsce.
W zawodach może wziąć udział każdy, pod warunkiem, że dysponuje nartorolkami wyposażonymi w koła o dowolnej prędkości, ale zrobione z czarnej gumy. Można ścigać się w dwóch konkurencjach – techniką klasyczną i dowolną. W 2021 roku organizatorzy zrezygnowali z konkurencji rolek i nartorolek z pompowanymi kołami ze względu na malejącą frekwencję w tej grupie sportowców.
W każdym biegu prowadzona jest klasyfikacja kobiet i mężczyzn w kategoriach open, czyli wśród wszystkich startujących, jak też w kategoriach wiekowych, dla mężczyzn co 10 lat, a dla kobiet w kilku zagregowanych grupach wiekowych. W poszczególnych startach zawodnicy zdobywają punkty do klasyfikacji generalnej, na podstawie której tworzony jest ranking najlepszych w całym sezonie w kategoriach open i wiekowych. W cyklu mogą rywalizować także drużyny, w większości startują polskie amatorskie zespoły narciarskie, team może zgłosić jednak każdy, choćby utworzony na potrzeby cyklu spośród znajomych, czy mieszkańców jednego miasta.
Sprawdź ofertę popularnego sklepu z nartami biegowymi biegowkowy.pl.
Więcej informacji o cyklu i poszczególnych zawodach znajdziesz na stronie www.tour.vexa.pl.
Można już zapisywać się przez internet na wszystkie biegi cyklu. Warto to zrobić jak najwcześniej, bo opłata startowa – którą można pokryć także gotówką przed zawodami w biurze zawodów – zależy tylko od terminu zgłoszenia. Kto zgłosi się w pierwszym terminie ma gwarantowaną zniżkę niezależnie od momentu dokonania wpłaty.
W jakich zawodach będzie można ścigać się w 2021 roku?
I tura / Grand Prix Polski w biegach na nartorolkach / 24-25 lipca
Trzy biegi w jeden weekend w Górach Sowich. Ta tura zorganizowana jest na kształt Pucharu Świata w biegach na nartorolkach. Sportowcy wystartują na podobnych dystansach i w identycznym zestawie biegów. Jest typowy bieg pod górę, niezwykle widowiskowe i wciągające sprinty parami na dystansie 200 m, jak też bieg dystansowy na 25 km – oba techniką dowolną. Kto wystartuje w Uphillu Gór Sowich techniką klasyczną oraz w Sprintach Dzierżoniów i Pętli Sowiogórskiej dowolnie – zostanie ujęty w klasyfikacji Grand Prix Polski w biegach na nartorolkach. Konkurencje te zaliczają się też do generalki cyklu Vexa Skiroll Tour.
24.07.2021 – Uphill Gór Sowich 9 km z przewyższeniem 425 m / Pieszyce
24.07.2021 – KO Sprinty Dzierżoniów 200 m / Dzierżoniów
25.07.2021 – Pętla Sowiogórska 25 km w terenie płaskim / Pieszyce
II tura / 14-15 sierpnia
Zawody w Górach Bystrzyckich w gminie Międzylesie mają swoich wieloletnich fanów. Kamyk Uphill to jedyny polski transgraniczny bieg na nartorolkach, który startuje w Polsce, a kończy się w Czechach. Niech nikogo nie zmyli dystans. Bieg odbywa się na bardzo stromej trasie. Leśny Uphill to łagodny bieg pod górę na zróżnicowanej trasie.
Kamyk Uphill 4,5 km z przewyższeniem 300 m / Smreczyna k. Międzylesia
Leśny Uphill 7 km z przewyższeniem 225 m / Niemojów k. Międzylesia
III tura / 4-5 września
Biegi w Gorcach i Beskidzie Sądeckim to jeden z atrakcyjniejszych weekendów w tym sezonie. Nowy bieg w Ochotnicy Dolnej spodoba się wszystkim, którzy lubią ścigać się na szerokiej trasie i przy umiarkowanym nachyleniu drogi. To dobre przetarcie przed Przehyba Uphill – legendarnym polskim biegu pod górę – najtrudniejszym w kraju ze względu na stosunek dystansu do przewyższenia. Przehyba Uphill to także jedyny w kalendarzu cyklu bieg odbywający się ze startu indywidualnego.
Ochotnica Uphill 10 km z przewyższeniem 235 m / Ochotnica Dolna
Przehyba Uphill 6,7 km z przewyższeniem 580 m / Gaboń k. Starego Sącza
IV tura / 2-3 października
Dwa ostatnie biegi cyklu to całkiem nowe zawody, które w 2021 roku odbędą się po raz pierwszy na terenie gminy Czarny Dunajec na Podhalu. Trasy obu biegów łączą zróżnicowane profile oraz meta na szczycie Bachledówki.
Bachledówka Uphill I 10 km z przew. 280 m / Ciche – Miętustwo k. Czarnego Dunajca
Bachledówka Uphill II 9 km z przew. 280 m / Ciche k. Czarnego Dunajca
Wszystkie informacje o cyklu i jego biegach znajdziesz na stronie www.tour.vexa.pl.