nabiegowkach.pl > Biegówki pod Tatrami > Backcountry > Morskie Oko na nartach backcountry

Morskie Oko na nartach backcountry

Morskie Oko na nartach backcountry

Jedno z najpiękniejszych miejsc w Tatrach, a może i na świecie. Szczególnie zimowa szata robi wrażenie (nawet jeśli zdarzy się mgła tak gęsta, że wszystko – łącznie z jeziorem – wydaje się humbugiem i paskudnym oszustwem). W górę, w zależności od warunków, można podchodzić skrótami, które pozwalają ominąć zakręty na drodze. Zjeżdżać lepiej cały czas drogą asfaltową, bo szeroko, równo i szybko, a do tego bezpieczniej, szczególnie jeśli nie czujecie się pewnie na wąskich zjazdach.

Podchodząc, lubimy odbić do schroniska w Roztoce (nadkładając nieco drogi, bo trzeba wrócić tym samym szlakiem) – prowadzi do niego wąska, wydeptana ścieżka, więc nie ma rady – zdejmujemy narty. Samo schronisko w Morskim Oku niezmiennie urocze, szkoda tylko, że szarlotka od kilku lat robiona według innego (mniej smacznego) przepisu.

Galeria zdjęć

Położenie

Informacje katalogowe

Szlak
czerwonym szlakiem z Palenicy Białczańskiej do samego Morskiego Oka (opcjonalnie: zielonym od Wodogrzmotów Mickiewicza do schroniska w Roztoce)
Narty
narty biegowe, narty śladowe, narty backcountry
Długość trasy [km]
9,3 km w jedną stronę
Poziom trudności trasy
łatwa
Niebezpieczeństwa
lawiny nad Włosienicą (uwaga szczególnie na Żleb Żandarmerii), niedźwiedzie (zanim nie usną i gdy już się obudzą), ruch kołowo-kopytowy oraz piesi (w ferworze marszu nie zawsze usłyszą jadącego z tyłu narciarza), ptak orzechówka (może ukraść kanapkę)
Schronisko / bar przy trasie
tak
Opis schroniska / baru
schronisko w Roztoce, schronisko przy Morskim Oku
Parking
tak
Kraj
Polska
Województwo
Dolnośląskie
Region / Góry
Tatry
Opis dojazdu
busami do Palenicy Białczańskiej
Biegówki pod Tatrami

Biegówki pod Tatrami

Nieistniejący już kultowy blog, na którym Łucja Łukaszczyk (autorka tekstów) i Piotr Manowiecki (autor zdjęć) opisywali trasy na narty biegowe i backcountry po polskiej i słowackiej stronie Tatr. Portal był jednym z głównych propagatorów narciarstwa backcountry w Polsce. Teraz wybrane materiały z Biegówek pod Tatrami znajdziecie na nabiegowkach.pl.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

nabiegowkach.pl