Stronie Śląskie i Staré Město – dwa partnerskie miasteczka – zapraszają na aktywny wypoczynek pod Śnieżnikiem! [TEKST SPONSOROWANY]
Artykuł promocyjny współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis
„Przekraczamy granice” to program współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, w ramach którego polskie i czeskie gminy należące do Euroregionu Glacensis realizują projekty służące rozwojowi pogranicza. Stronie Śląskie i Staré Město pod Śnieżnikiem oraz Javorník po czeskiej stronie Gór Złotych zapraszają, aby przebiegnąć granicę! Są to turystyczne gminy, które łączą pasma górskie Sudetów Wschodnich: Masyw Śnieżnika, Góry Bialskie i Góry Złote. Są to najbardziej zalesione i najmniej zaludnione pasma Sudetów.
Sprawdź ofertę popularnego sklepu z nartami biegowymi biegowkowy.pl.
Cisza i bliskość przyrody sprzyjają odpoczynkowi, a góry motywują do aktywności i podejmowania sportowych wyzwań. W ciągu ostatnich 20 lat, okolica przeszła prawdziwą turystyczną metamorfozę i zmienia się na lepsze każdego roku. W każdej miejscowości wynająć dziś można pokoje gościnne.
Bialskie i Złote, po czesku – Rychleby
Nazwa Rychlebské hory odnosi się w Republice Czeskiej do Gór Bialskich oraz Gór Złotych. Granica polsko-czeska biegnie przez ich gęsto zalesione szczyty i przełęcze położone na wysokościach ok. 700 – 1100 m n.p.m. (Borówkowa Góra z wieżą widokową, Przełęcz Gierałtowska, Czartowiec, Kowadło, Rudawiec, Przełęcz Płoszczyna). Góry Złote łączą Gminę Stronie Śląskie z okolicą Lądka-Zdroju oraz czeskiego Javornika. Piękne krajobrazy, urozmaicona rzeźba terenu i wspaniałe rozległe lasy sprzyjają aktywnemu wypoczynkowi o każdej porze roku (wędrówki, bieganie, rowery górskie, jazda konna). Propozycja dla miłośników zimowych aktywności to: stacje narciarskie i ratrakowane szlaki narciarstwa biegowego (ok. 300 km).
Na trasie ultramaratonu „Zapomenuté hory 2017″, fot. Petr Pavlíček
Zapomenuté hory 2017
„Zapomenuté hory”, czyli „Zapomniane góry”, to nazwa jesiennego ultramaratonu górskiego na dystansach 24 km, 44 km i 74 km, jaki po raz pierwszy rozegrany zostanie po polskiej i czeskiej stronie gór 21.10.2017 r. Start i meta maratonu ma miejsce w małej górskiej wsi Račí údolí. Działa w niej odrestaurowany w 2015 r. zabytkowy „Dom Tańca” z początku XX w. Właśnie w tym wyjątkowym miejscu odbędzie się zakończenie maratonu, z biesiadą integracyjną. Zapisy i informacje: www.rychlebyjeseniky.cz/zapomenutehory. Jedna z tras maratonu biegnie przez Czernicę (1083 m n.p.m.), na szczycie której znajduje się wieża widokowa. Jeśli nie zdecydujecie się na udział w „Zapomnianych górach 2017″, łatwo dotrzecie na nią przy innej okazji, na przykład udając się na wędrówkę przez Góry Bialskie szlakami pieszymi z Bielic, Starego Gierałtowa lub Stronia Śląskiego.
Widok z wieży na Czernicy. Fot. Monika Ciesłowska
SGB ULTRABIEL 2018
Na starcie maratonu SGB UltraBiel 2017. Fot. Marek Chłopek
Trwają przygotowania do trzeciej już edycji najdłuższego w Polsce maratonu narciarskiego „SGB UltraBiel” na dystansie 60 km, jaki rozegrany zostanie na leśnych duktach Gór Bialskich. Jak co roku, będą też biegi towarzyszące na krótszych dystansach. Wszyscy zawodnicy będą mieli okazję „przebiec granicę”, bo jak co roku, trasy poprowadzą z Bielic aż na czeską stronę gór, w pobliże ośrodka narciarskiego Snowpark Paprsek, gdzie działa jedyne w tej części Sudetów całoroczne schronisko górskie. Na stronie www.ultrabiel.pl dostępne są galerie zdjęć i relacje z ubiegłorocznych edycji. Już niebawem organizatorzy opublikują wiadomości dotyczące szczegółów nadchodzących zawodów.
Do zobaczenia
Poniżej lista atrakcji turystycznych i miejsc wartych zobaczenia w okolicy Stronia Śląskiego i Starego Miasta:
- Śnieżnik/Kralický Sněžník (1425 m n.p.m.) – jeden z najlepszych punktów widokowych w Sudetach,
- Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie – trasa turystyczna i ekstremalna (prosimy o wcześniejszą rezerwację),
- Podziemna Trasa Turystyczna w Starej Kopalni Uranu, Muzeum Ziemi i Park Linowy w Kletnie,
- Wapiennik „Łaskawy Kamień”, z atelier druku artystycznego, obserwatorium nietoperzy oraz ogrodem japońskim w Starej Morawie,
- kolej linowa i wieża widokowa na Czarnej Górze, najdłuższa w Polsce zjeżdżalnia grawitacyjna „Czarna Żmija” w Ośrodku Górskim „Czarna Góra” w Siennej,
- zalew w Starej Morawie,
- galerie artystyczne: „Galeria na szlaku” w Starym Gierałtowie, „Galeria Morawka” i „Folk Shopa” w Stroniu Śląskim,
- Muzeum Minerałów oraz Huta Szkła Kryształowego „Violetta” w Stroniu Śląskim,
- wieża widokowa na Czernicy oraz na Borówkowej Górze,
- uzdrowisko Lądek-Zdrój oraz uzdrowisko Velké Losiny, z muzeum papiernictwa i zabytkową zabudową,
- wodospad Wilczki, Ogród Bajek i alpejska zabudowa Międzygórza,
- mury obronne i średniowieczne baszty w Bystrzycy Kłodzkiej,
- starówka i twierdza w Kłodzku oraz starówka w Szumperku (Šumperk),
- starówka i spływy pontonowe po Nysie Kłodzkiej w Bardzie,
- Kopalnia Złota i Średniowieczny Park Techniki w Złotym Stoku,
- szlak fortyfikacji wojennych oraz starówka w Kralikach,
- zamek biskupów wrocławskich w Javorniku,
- rynek (możliwość wejścia na wieżę ratuszową) oraz fortyfikacje wojenne w Starym Mieście (Stare Město pod Sněžníkem),
- mikrobrowar w Kamienicy i największy na Morawach browar Holba w Hanuszowicach (Hanušovice),
- łowiska pstrąga w Kletnie i Goszowie.
Pstrąg – danie regionalne Ziemi Kłodzkiej.
Duże i małe ośrodki narciarskie
Zwolennicy narciarstwa zjazdowego i snowboardu, mogą wybierać spośród dużych i małych stacji narciarskich. W okolicy Stronia Śląskiego działają: ośrodek narciarski „CZARNA GÓRA” w Siennej, stacja Narciarska „KAMIENICA” w Kamienicy i Bolesławowie, wyciąg „BIELICZAK” w Bielicach oraz wyciągi narciarskie w Nowej Morawie i Nowym Gierałtowie. Po czeskiej stronie, w pobliżu Starego Miasta pojeździcie w: Ski Areál Kraličák (Hynčice pod Sušinou/Stříbrnice), Snowpark Paprsek (Velké Vrbno), Ski Kunčice (Kunčice), Ski Areál Sněžník (Stříbrnice) i na stoku Olšanka (Velké Vrbno).
Masyw Śnieżnika. Fot. Roman Kaczmarczyk
Pocałuj słonia w trąbę
Nad okolicą króluje Śnieżnik (1425 m n.p.m.), jeden z najlepszych punktów widokowych w Sudetach. Na szczyt prowadzi wiele oznakowanych szlaków turystycznych, zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie. Po każdej stronie znajdują się też całoroczne schroniska górskie: „Na Śnieżniku” na Hali pod Śnieżnikiem oraz „Horská chata Návrší” w górnej części miejscowości Stříbrnice. Co roku, w pierwszą sobotę września, odbywa się Międzynarodowy Rajd Pieszy na Śnieżnik. W 2018 r. odbędzie się jego 9 edycja! Niezależnie od tego, o jakiej porze roku zdobędziecie Śnieżnik, nie zapomnijcie odwiedzić śnieżnickiego słonia! Czeka na Was po czeskiej stronie szczytu, powyżej źródła rzeki Morawy, dopływu Dunaju! Pocałujcie lub pogłaskajcie go w trąbę, a na pewno jeszcze nie raz wrócicie w tą okolicę!
Widok ze Śnieżnika na Trójmorski Wierch (z wieżą widokową). Śnieżnicki słonik. fot. Monika Ciesłowska
Czytelnicy, którzy prześlą na adres strategia@stronie.pl swój adres pocztowy, otrzymają pocztą bezpłatne materiały informacyjne o okolicy, w tym mapę szlaków narciarstwa biegowego. Zapraszamy!
www.stronie.pl www.staremesto.info