nabiegowkach.pl > Sprzęt > Testy > Spodnie AXON Runner II – TEST

Spodnie AXON Runner II – TEST

Spodnie AXON Runner II – TEST

Spodnie na biegówki powinny chronić przed chłodem i wiatrem, z drugiej strony odprowadzać wilgoć i nadmiar ciepła wytwarzany przy intensywnym wysiłku. Dobrze też jeśli zapobiegają dostawaniu się śniegu do butów. Jak z tymi wymaganiami radzą sobie spodnie Runner II popularnej w Czechach firmy AXON?

Producent

Producentem spodni Runner II jest czeska firma AXON. Marka ta mniej znana w naszym kraju, cieszy się dużym uznaniem u naszych południowych sąsiadów. Specjalizuje się w produkcji odzieży i akcesoriów do sportów uprawianych na świeżym powietrzu, zwłaszcza do biegania na nartach. Firma konkuruje cenowo ze znanymi markami skandynawskimi. Czy przekłada się to na jakość? Prześledzimy to na przykładzie opisywanych spodni.

Przeznaczenie

Nazwa modelu „Runner II” sugeruje, że spodnie mogą być przeznaczone do biegania. Według mnie biegającym na nogach nie zapewnią komfortu, wręcz przeciwnie, wydają się zbyt mało elastyczne i „ciężkie”. Jestem przekonany, że spodnie te są zrobione z myślą o biegaczach narciarskich i to raczej tych uprawiających turystykę na biegówkach.

Wybór i cena

Spodnie oferowane są w wersjach dla kobiet i mężczyzn, tylko w kolorze czarnym. Sugerowana cena w Polsce w pierwszej połowie 2011 roku to 169 zł, w Czechach 990 koron.

Pierwsza przymiarka i oględziny

RozmiaryNogawki są wystarczająco długie nawet dla wysokich osób.

Jestem wysoki (190 cm wzrostu) i szczupły. Bardzo ciężko znaleźć mi spodnie na biegówki, które byłyby wystarczająco długie. Przymierzałem wiele modeli spodni najbardziej znanych marek, które produkują odzież do biegania na nartach. Nawet przy rozmiarach XXL, często były one za krótkie, a jeśli już znalazł się model o odpowiednio długich nogawkach, całość okazywała się przesadnie szeroka.

Spodnie AXON Runner II są pod tym względem wyjątkowe. Mają naprawdę długie nogawki. Przy rozmiarze XL, który pasuje na mnie pod względem szerokości, nogawki sięgają do podłogi.

W katalogu producenta znajdziemy spodnie w rozmiarach męskich od S do XXL i damskich od 36 do 42.

Wrażenia

Przymierzając spodnie odniosłem wrażenie, że materiały użyte do ich produkcji są „sztywne”. Wyraźnie czuję ich dotyk na przednich częściach ud. W tym samym czasie przymierzałem także spodnie skandynawskich producentów, tam nie odczuwałem tego typu „dyskomfortu”.
Budowa i użyte materiały

Spodnie uszyto w 90% z poliesteru, a w 10% ze spandexu. Zgodnie z informacją na metce, zostały wyprodukowane w Chinach.

Wg informacji na metce spodnie wykonane zostały w Chinach.

Ochrona przed wiatrem

Na przedzie spodni znajduje się nieprzewiewna warstwa, z tyłu elastyczny, przewiewny i oddychający materiał. Takie rozwiązanie, stosowane także przez innych producentów odzieży do biegania na nartach, zapewnia ochronę termiczną przed wychłodzonym powietrzem napierającym z przodu, odczuwalnym zwłaszcza przy zjazdach. Od wewnętrznej strony naszą skórę od warstwy przeciwwiatrowej oddziela siateczka. Aby poprawić wentylację, na przedzie nogawek, tuż pod kolanami, znajdują się wywietrzniki.

Zadaniem wywietrznika na kolanie jest poprawienie wentylacji.Po odsłonięciu wywietrznika ukazuje się nam wewnętrzna siateczka.

Wywietrznik umiejscowiony jest w okolicach kolana.Uniesiony wywietrznik w celu zademostrowania wielkości otworu.

Kieszonka

Producent wyposażył spodnie w jedną, zapinaną na zamek kieszonkę. Umiejscowiona została w naturalnym dla spodni miejscu, po lewej stronie. Od wewnątrz kieszeń wykonana jest z siatki. Zmieści się w niej duży telefon komórkowy.

Kieszonka na lewym biodrze.

Regulowane nogawki

W dolnej części nogawek znajdują się regulowane zamkiem błyskawicznym rozcięcia do wysokości połowy łydki. Co ciekawe, rozpięcie zamka ujawnia pod nim luźniejszy kawałek materiału. Nawet gdy rozepniemy cały zamek, nie odsłonimy nogi, jedynie zwiększymy szerokość dolnej części nogawki. To rozwiązanie pozwala nałożyć spodnie na szersze buty. Nie umożliwia natomiast ściągnięcia spodni przy założonych butach.

Spód nogawki zawiera rozcięcia zapinane na zamek błyskawiczny.

Nogawka zakrywa but chroniąc stopę przed dostającym się od góry śniegiem.Spód nogawki wyposażony jest w ściągacz.

 

Nogawki zakończone są gumowym ściągaczem. Ściągacz stanowi naszyta na wewnętrzną krawędź nogawki taśma, która dodatkowo „uzbrojona” jest w wystające poza taśmę gumowe elementy zapobiegające przesuwaniu się nogawek, które dobrze trzymają się butów.

Regulacja w pasie

W pasie spodnie wyposażone są w elastyczny ściągacz, który wykonany jest z identycznej taśmy ściągającej, jak ta użyta w nogawkach. Dodatkowo znajdujemy tu sznurek, którym teoretycznie możemy dodatkowo ścisnąć spodnie w pasie. Niestety, to rozwiązanie nie działa. Sznurek regulujący obwód w pasie, przypominający grubą i długą sznurówkę, przesuwa się z bardzo dużym oporem.

W pasie znajduje się ściągacz i sznurek do regulacji obwodu.

Gdy ściągnę sznurek, mam potem problem z poluzowaniem go i w konsekwencji z szybkim zdjęciem spodni. To największa wada dająca się we znaki przy każdym zakładaniu, czy ściąganiu spodni oraz przy próbie szybkiego udania się „na stronę” podczas każdej dłuższej wycieczki.

Odblaskowe elementy

Spodnie zostały wyposażone w odblaskowe elementy. Na nartach przeważnie biega się w miejscach wolnych od ruchu ulicznego. Ale odblaski przydadzą się, gdy po zmroku wracając z nart będziemy szli po parkingu lub przekraczali jezdnię.W spodniach Runner II znajdujemy odblaski w przedniej części naszyte wzdłuż wywietrzników w okolicach kolan, po bokach przy spodzie nogawek zlokalizowane blisko rozcięć, oraz z tyłu na wysokości kolan.

Testy w terenie

Nogawka szczelnie zakrywa otwór buta.Chyba największą zaletą spodni jest dla mnie ich długość i nogawki, które można założyć na wierzch buta. Mam szczupłe nogi i zawsze do wnętrza buta dostaje mi się śnieg. Po każdej jeździe pługiem mam mokro w butach. W testowanych spodniach problem ten nie istnieje. Niezależnie czy będę biegał w butach z klasy turystycznej, które wysoko opinają kostkę, czy w sportowych, w których kostkę okala cienki, piankowy „kołnierz”, na wierzch zakładam nogawki, które utrzymują się na butach i chronią przed śniegiem.

Na gołe nogi

Gdy założyłem spodnie na gołe nogi znów odczułem „dyskomfort”. Nie mam pewności, czy jego źródłem jest nieprzewiewny i lekko sztywny materiał, który pokrywa przednią część spodni, czy może gęste szwy wewnątrz. Faktem jest, że cały czas czuję je na nogach. Obawiam się, że przy intensywnym biegu trwającym dłużej niż godzinę, spodnie mogłyby zacząć obcierać.

Przy zjeżdżaniu wyszła na jaw kolejna wada. Wywietrzniki w okolicy kolan, które mają za zadanie poprawić wentylację, wpuszczają dużo powietrza do środka. Przy gołych nogach zimne powietrze owiewa nam kolana. Przy większym wietrze lub długich i szybkich zjazdach, możemy zmarznąć.

Na bieliznę

W chłodniejszy dzień spodnie założyłem na termoaktywną bieliznę jako drugą warstwę. Teraz „dyskomfort” noszenia zniknął, a powietrze dostające się do środka przez wywietrzniki przy kolanach, nie chłodzi aż tak nieprzyjemnie. Podczas 20 kilometrowej wycieczki spodnie sprawdziły się, nie ujawnił się żaden inny mankament. Znów jednak mam wrażenie, że przy naprawdę niskich temperaturach, poniżej -10 stopni, zimne powietrze dostające się przez wywietrzniki, może powodować wychłodzenie.

Na jakie warunki i dla kogo te spodnie?

Spodnie idealnie sprawdzą się jako druga warstwa w dni, gdy temperatura powietrza nie jest niższa niż -10 stopni. Zadowolone z nich powinny być osoby, które biegówki traktują jako turystykę i rekreację.  Docenią je osoby, którym doskwiera dostający się do wnętrza butów śnieg. Szczególnie polubią je wysokie i szczupłe osoby.

Według mnie, nie nadają się na zawody, bo do intensywnego wysiłku wolałbym spodnie bardziej dopasowane, a do szybkiej jazdy spodnie bez dużych wywietrzników,

Podsumowanie

Największa wada spodni to wywietrzniki w okolicach kolan, które utrudniają ich noszenie bez dodatkowej warstwy bielizny. Być może producent w kolejnych modelach powinien pomyśleć o możliwości otwierania i zamykania wywietrzników, choćby zatrzaskami, czy rzepami. Opisywany dyskomfort i trudność w regulacji obwodu pasa to wady, które choć odczuwalne, nie dyskwalifikują spodni. Można się do nich przyzwyczaić.

Dla wielu osób zaletą będzie cena. Zakup spodni podobnej klasy bardziej znanych marek to wydatek conajmniej dwukrotnie wyższy. Jeśli miałbym wystawić ocenę testowanych spodni w skali szkolnej, to do dziennika wpisałbym ocenę 4- .

Zalety

(+)przystępna cena
(+)regulowana szerokość spodów nogawek i solidne ściągacze umożliwiają założenie spodni na buty i ochronę przed wpadającym do środka śniegiem
(+)długie nogawki nawet dla wysokich osób

Wady

(-)wykorzystane materiały, szwy lub krój sprawiają, że spodnie nie dają nam zapomnieć, iż je na sobie mamy
(-)złe rozwiązanie regulacji szerokości pasa sprawia trudności przy zakładaniu i zdejmowaniu spodni
(-)wywietrzniki w okolicach kolan wpuszczają zbyt dużo powietrza

Producent: AXON
Model: Runner II
Kod producenta: A504138
Strona WWW producenta: www.axonsport.cz

Michał Rolski

Michał Rolski

Twórca i redaktor naczelny portali nabiegowkach.pl i nartorolki.pl. Aktywny zawodnik w biegach narciarskich i nartorolkowych w kategorii masters. Współtwórca pierwszego polskiego półprofesjonalnego teamu narciarskiego działającego i odnoszącego sukcesy w Polsce i zagranicą w latach 2014-2022. Pomysłodawca i organizator wielu biegów na nartach i nartorolkach w Polsce.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

nabiegowkach.pl