Po kilku latach dyskusji i wielomiesięcznych przygotowaniach w tym sezonie narciarskim rusza nowa trasa narciarska łącząca Stóg Izerski i Jakuszyce – Szlak Cietrzewia.
Dla biegaczy narciarskich i turystów na śladówkach to trasa długo wyczekiwana. Wreszcie będzie można przebiec przez całą środkową część polskich Gór Izerskich, z jej wyjątkowo atrakcyjnymi obszarami Doliny Izery. Szlak od Stogu Izerskiego do Izerskiej Łąki („Hali”) przebiega po tzw. Drodze Telefonicznej i Drodze Izerskiej przez Polanę Izerską, zaś od tego miejsca rozwidla się na 2 warianty. Bardziej płaski biegnie przez Kobylą Łąkę i Stację Turystyczną ORLE do Jakuszyc.
Profil wysokościowy Szlaku Cietrzewia przez ST ORLE (opr. „GÓRY IZERSKIE” na podstawie Google Earth)
Drugi, przez wąwóz Jagnięcego Potoku i Rozdroże pod Cichą Równią zmierza do Jakuszyc Dolnym Duktem Końskiej Jamy – jest nieco bardziej zróżnicowany wysokościowo. Oba warianty mają zbliżoną długość: ok. 19 km przez Orle i ok. 18 km przez Rozdroże pod Cichą Równią.
Sprawdź ofertę popularnego sklepu z nartami biegowymi biegowkowy.pl.
Profil wysokościowy Szlaku Cietrzewia przez Rozdroże pod Cichą Równią (opr. „GÓRY IZERSKIE” na podstawie Google Earth)
Na Szlaku Cietrzewia będzie można się poruszać w obu kierunkach, jednak na północnym odcinku, ze Stogu do Orla i do styku z trasami „Biegu Piastów”, ślad będzie założony przez skutery śnieżne, a więc tor będzie pojedynczy, bez możliwości jazdy stylem łyżwowym.
Szlak Cietrzewia NA MAPIE SATELITARNEJ (opr. „GÓRY IZERSKIE” na podstawie Google Earth)
Trasa przez Dolinę Izery do Jakuszyc będzie atrakcyjna zwłaszcza dla narciarzy przyjeżdżających w Góry Izerskie z kierunku północnego. Do tej pory, chcąc pobiegać, musieli okrążać góry Drogą Sudecką, i nadkładać wiele kilometrów przez Szklarską Porębę, by dotrzeć do Jakuszyc – czasem mocno zatłoczonych. Od tej pory, aby dostać się do środkowej części Gór Izerskich i dalej pobiec aż do Jakuszyc i przez mostek na Izerze do Czech – narciarze będą mogli wyruszyć koleją gondolową na Stóg Izerski ze Świeradowa.
Do pełni szczęścia przydałby się jeszcze transport skibusami kursującymi pomiędzy oboma stacjami narciarskimi w Świeradowie i Jakuszycach,. Dzięki temu turyści na nartach mogliby wrócić do punktu startu. Powrót o własnych siłach nową trasą dla wielu będzie niemożliwy. Już choćby połączenie busami dolnej stacji kolejki SKI&SUN pod Stogiem Izerskim z Białą Doliną w Szklarskiej Porębie byłoby znacznym ułatwieniem. Można bowiem tu dobiec na nartach lub dojechać szynobusem z Jakuszyc. Ale to frekwencja i potrzeba narciarzy pokaże czy takie połączenie transportem zbiorowym będzie opłacalne.
Obsługę techniczną Szlaku Cietrzewia na poszczególnych odcinkach północnej części trasy zapewnią Sławomir Polański z Chatki Górzystów i oraz SKI&SUN – operator kolei gondolowej na Stogu Izerskim. Oznakowaniem trasy w terenie zajął się Stanisław Kornafel ze Stacji Turystycznej ORLE. Kierowane przez niego Towarzystwo Izerskie było jednym z inicjatorów nowej trasy.
Bieżącymi kosztami utrzymania trasy podzieliły się gminy Mirsk i Świeradów-Zdrój, Stacja Turystyczna ORLE oraz SKI&SUN. Promocją zajęli się gospodarze terenu, a więc Nadleśnictwa Świeradów i Szklarska Poręba. Lasy Państwowe odpowiadały również za formalną stronę wytyczenia trasy, a więc wystarały się o zgodę Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz przygotowały drogi po których przebiega nowa trasa. Ciężar organizacyjny przyjęli na siebie również: Towarzystwo Izerskie, schronisko Chatka Górzystów, Stowarzyszenie „Bieg Piastów” oraz Andrzej Malicki.
Po uruchomieniu Szlaku Cietrzewia nie ma raczej wątpliwości, że Góry Izerskie są najlepiej przygotowanym dla biegaczy narciarskich miejscem w Polsce. Kolejne 30 km tras, ciekawych krajobrazowo, z łatwym dostępem i o urozmaiconej trudności powinno prędko zostać docenione przez narciarzy klasycznych.
Podyskutuj…
Włącz się do dyskusji o Szlaku Cietrzewia na forum.
Jeśli w odpowiedzi na tę ofertę, równie atrakcyjną zapewni sektor prywatny w zakresie gastronomii, serwisu narciarskiego i wypożyczalni sprzętu oraz innych udogodnień, Świeradów-Zdrój wpisze się na mapę stacji narciarskich w Polsce o bogatej ofercie sportowo-rekreacyjnej.
Autor jest redaktorem naczelnym magazynu Góry Izerskie.
Szlak Cietrzewia (dwa warianty) na mapie satelitarnej
Profil wysokościowy wariantu A
Profil wysokościowy wariantu B
Czy opisana trasa jest już faktycznie przygotowywana?
Biegłem fragmentem tej trasy, wrzuciłem opis i fotki na forum. Wybieram się wstępnie w nadchodzący weekend z planem przebiegnięcia całości. Jeśli mi się uda, na pewno opiszę wrażenia.
planuję pokonać ten szlak 7 lub 8 stycznia -:)
niestety szlak jest nieprzygotowany -:(
http://nabiegowkach.pl/forum-biegowki/Dolnoslaskie/474-Swieradow-Zdroj-Jakuszyce-Szlak-Cietrzewia.html#492
potwierdzam, że trasa nie jest robiona