W ciągu tygodnia od naszego poprzedniego raportu w wielu miejscach Polski spadł śnieg. Niestety po tym przyszły odwilże i warunki znów są bardzo podobne do tych sprzed tygodnia. Po raz kolejny polskim biegaczom rekomendujemy raczej trasy w Sudetach. Tu pewny śnieg znajdziemy m.in. w Górach Izerskich, Bystrzyckich i Bialskich. W Karpatach dobre warunki wciąż panują w Obidowej. Szczegółowe informacje zawarliśmy w raporcie.
Góry Izerskie – Jakuszyce
Warunki dobre na większości głównych tras, gdzie wciąż jest dużo śniegu. Na niżej położonych odcinkach zaczyna się robić brudno. Śnieg jest mokry i powolny. W czwartek było ciepło, ok. 3 st. C na plusie, ale nie ma ciapy na trasach, śnieg jest zbity. Trasy w stronę Szklarskiej Poręby, na wschód od punktów 25 i 21 w złym stanie, rozjeżdżone przez skutery i quady lub samochody, z głębokimi dziurami po pieszych, pod drzewami przysypane igliwiem i gałązkami. Na zjazdach od Ścierniska do schronisk Robaczka i Rumcajsa wystaje już trawa i kamienie.
Obiekt Duszniki Arena: W przeważającej części jest sztuczny śnieg. Miniony deszcz spowodował, że panują szybkie warunki. Na małej pętli tor do klasyka. Od 24.01.2018 do odwołania Arena jest oświecona od 17:00 do 21:00 codziennie. Na obiekcie również ruszyła wypożyczalnia nart biegowych.
Góry Orlickie: Na trasie z Zieleńca od „Kamienia” bardzo dużo śniegu. Trasa przygotowana była na początku tygodnia pod łyżwę. Brak torów do klasyka. Warunki są szybkie i trudne. Po czeskiej stronie gór także bardzo duża pokrywa śniegu. Do niedzieli na trasach czeskich trwają wyścigi psich zaprzęgów. To utrudnia swobodne bieganie. Całkowity brak torów do klasyka. Ze wstępnych informacji wynika, że trasy zostaną przygotowane dopiero w niedzielę w nocy.
Orlické Záhoří (na prawo za przejściem granicznym w Mostowicach): czynna jest stosunkowo prosta pętla na polach wzdłuż drogi prowadzącej na Šerlich. Trasa ma sztuczne oświetlenie. Tu panują najlepsze warunki. Fotka z piątku przed południem.
Choć w środę do Spalonej dotarła odwilż z lekką mżawką i plusową temperaturą w okolicach 3 stopni, nadal jest zimowo. Na szczęście w nocy ze środy na czwartek złapał mróz, utwardziło się i warunki są dobre. Ratrak przed weekendem przygotuje obie pętlę Małej i Dużej Jagodnej i jeśli warunki pozwolą, to również ruszą krótsze pętle turystyczne: zielona i czerwona, gdzie obecnie jeszcze trwa usuwanie wiatrołomów z czwartku 18 stycznia. Temperatura w czwartek wynosiła około zera, śniegu nie ubywa, a regularnie uprawiana pokrywa na trasach przetrwała bez większych strat.
Ratrak przygotował polany na Górze Jawor ostatnio we wtorek wieczorem. Wszystko wyglądało bardzo dobrze, były już wyciśnięte tory do klasyka, pojawili się pierwsi narciarze biegowi, którzy mieli okazję poznać widokowe walory tego miejsca (Śnieżnik, Czarna Góra). Niestety ocieplenie, które dotarło w środę spowodowało znaczne wytopienia i na tę chwilę brak warunków. Ratrak pozostał na wysokości około 750 m n.p.m. by móc szybciej reagować na opady w wyższych partiach gór.
Góry Bialskie i Masyw Śnieżnika (Bielice, Sienna, Kamienica)
Góry Bialskie (po czesku Rychlebske Hory): Dla narciarzy biegowych dostępnych jest około 90 km (łącznie z trasami czeskimi). Warunki bardzo dobre, pokrywa śnieżna od 30 do 75 cm. Trasy są ratrakowane na bieżąco przez dwa ratraki. Przygotowane są trasy: Dolina Białej Lądeckiej, Biały Spław, Przełęcz Sucha, Velký Šengen, Malý Šengen, Pralinka, Pohadka, Millire, Medvedi Bouda, Ostružná, Ruzovka. Ratrak gminy Stronie Śląskie stacjonuje w Siennej i ze względu na brak śniegu na nisko położonych trasach, nie jest w stanie przejechać do Bielic. Jest więc prawdopodobne, że jeśli do Bielic nie zjedzie czeski ratrak, trzeba będzie podejść kilka kilometrów po nieprzygotowanej trasie. Dolina Pluszcza pętla 2700 m w Bielicach przy Chacie Cyborga ratrakowana była w niedzielę 21.01.2018. Warunki od dostatecznych do dobrych, bywają przetarcia.
Masyw Śnieżnika: Dla narciarzy biegowych dostępnych jest około 30 km tras. Warunki bardzo dobre, pokrywa śnieżna od 30 do 70 cm. Z racji małej ilości śniegu w dolnych odcinkach nie przygotowano tras pętla góry Młyńsko oraz odcinek drogi od Kletna do przełęczy pod Porębkiem, droga do wyciągu w Kamienicy. Przetarcia są na drodze od Kletna do połowy drogi na przełęcz Śnieżnicką.
Śnieg, który spadł od ubiegłego tygodnia na Kubalonce, już się topi. W czwartek warunki na trasach nie były najlepsze. Stadion jeszcze się utrzymywał, ale pod tzw. „wysokim napięciem” pojawiły się kamienie. Tory do klasyka są, ale w złym stanie. Niestety na kolejne dni zapowiadane są nadal dodatnie temperatury, trudno powiedzieć, czy trasy utrzymają się do weekendu.
W Kościelisku od poniedziałku można biegać na trasie przygotowanej ratrakiem. Udało się przygotować łącznie około 5 km tras. W czwartek po mroźnym poranku wyszło słońce i niestety temperatura wzrosła do 5 st. na plusie, co spowodowało pojawienie się trawy i miejscami błota.
Trasa przygotowana w całej swej okazałości i warunki bardzo dobre. Prace leśne na trasie zostały wstrzymane. Tor do stylu klasycznego jest wyciśnięty na całej długości trasy, pokrywa śnieżna od 30 do 50 cm.
W Beskidzie Wyspowym w czwartek czynna była trasa wokół Mogielicy. Śniegu nie ma za wiele, ale jest go na tyle dużo, że we wtorek skuterem śnieżnym udało się przygotować pełną pętlę 21 km. Na przejazd ratraka jest za mało śniegu. W ostatnich dniach w dzień temperatura powietrza była na lekkim plusie, za to w nocy przychodził mróz, co konserwowało trasę. Do weekendu nie ma w planach kolejnego przejazdu maszyny, gdyż mogłoby to pogorszyć warunki.
Pomimo odwilży trasy na Hipodromie w Wesołej trzymają się dzielnie. Jedynie w kilku miejscach występują przetarcia. Średnia grubość pokrywy śnieżnej to 8-10 cm. Łącznie dostępnych jest około 3 km przygotowanych torów. Oczywiście, z uwagi na dodatnie temperatury, warstwa śniegu systematycznie się zmniejsza. Raport o stanie tras podawany jest codziennie na profilu https://www.facebook.com/tnbiegowkiwesola/. Poniższe zdjęcie zostało zrobione w czwartek o godzinie 11:00.
Z powodu dodatnich temperatur na Siwej Dolinie nie udało się przygotować więcej niż 1,5 km płaskiej trasy. Są na niej wyciśnięte tory do klasyka. Choć w najbliższych dniach ma być ciepło, to trasa nie jest zagrożona. Na najbliższą sobotę rano na Siwej Dolinie zaplanowane są zawody techniką klasyczną – Otwarte Mistrzostwa Województwa Lubelskiego. Trasy będą wówczas niedostępne dla ruchu turystycznego.
W Kartuzach w dniach poprzedzających publikację tego raportu można było pobiegać na nartach w dobrych warunkach. Niestety w czwartek śnieg się skończył.
Źródło: Janusz Meissner – administrator tras w Kartuzach
a jakie prognozy na początek lutego? gdzie będą najlepsze warunki na biegówki? 🙂