Jesteśmy szczęściarzami, przynajmniej w tym sezonie. Podczas gdy w Alpach można biegać najwyżej po sztucznym śniegu, w Polsce tak dobrych warunków do biegania i to nie tylko w górach, nie było od „niepamiętnych czasów”. Narciarze mogą wybrać się na biegówki, by pobiegać komfortowo na przygotowanych trasach w miejsach, o których już czasami zapomnieliśmy.
Góry Izerskie – Jakuszyce
W Jakuszycach na trasach leży już metr śniegu. Jak podaje gospodarz terenu – Stowarzyszenie Bieg Piastów – przygotowane są wszystkie możliwe trasy. Ratraki przygotowały m.in. odcinki z Orla do mostku granicznego na Izerze oraz do kładki na Jagnięcym Potoku na Hali Izerskiej (w pobliżu Chatki Górzystów). W stronę Szklarskiej Poręby na Białej Dolinie trasa została przygotowana do samej Chatki Robaczka i połączona z drogą do Huty (przecinką powyżej Chatki Robaczka i schroniska U Rumcajsa, gdzie na biegaczy czeka bufet). Przejechano drogę wokół Krogulca. Gotowe są też trasy wyczynowe. Biegać można więc wszędzie – od Koziego, Orla i Hali Izerskiej poprzez Samolot i Elektrownię Turów po kopalnię, Dzielne Klapki, Ściernisko, Hutę i Białą Dolinę. Trasy, które zostały przygotowane stosunkowo niedawno, wciąż są miękkie i trudno się na nich biega szczególnie techniką łyżwową. Kto na zbliżający się weekend wybierze się do Jakuszyc, ma gwarantowane kilkadziesiąt kliometrów profesjonalnie przygotowanych tras.
Góry Stołowe – Karłów
Cieszy nas informacja, że znów dla biegaczy narciarskich dostępne są Góry Stołowe. Jest tam łącznie blisko 40 km ratrakowanych leśnych duktów. Pętla 20 km od wypożyczalni nart w Karłowie w kierunku Batorówka, a później przez Torfowiska znów do Karłowa, ma pokrywę śnieżną od 20 cm do 50 cm. Pętla 3 km na łąkach przy wypożyczalni w Karłowie także pokryta jest warstwą śniegu o grubości do 50 cm. Dostępne są też pętle: 5 km nad schroniskiem Michałówka (obok byłego hotelu PZU) po łąkach wzdłuż lasu i kolejne 10 km dalej w kierunku miejscowości Pasterka wzdłuż granicy z Czechami. Na tych trasach śniegu leży od 40 cm do 60 cm. Wszystkie trasy w Górach Stołowych przygotowywane są do biegania techniką łyżwową i klasyczną (jeden tor wzdłuż trasy). Ratrak ostatnio na trasach był we wtorek 17 stycznia. Kolejny przejazd planowany jest na piątek 20 stycznia.
Źródło: Wypożyczalnia nart w Karłowie
Góry Orlickie – Duszniki Zdrój
W Górach Orlickich tymczasem bez zmian. Jamrozowa Polana do końca stycznia 2017 roku jest zamknięta, trwają na niej prace przygotowujące do Mistrzostw Europy w biathlonie, które odbędą się tam w ostatni weekend stycznia. Amatorzy biegania na nartach mogą natomiast skorzystać z tras wyprowadzonych z Zieleńca, które łączą się z siecią tras po czeskiej stronie. W Zieleńcu od Kamienia Rubascha trasy są przygotowane.
Źródło: MOKiS Duszniki-Zdrój
Góry Bystrzyckie – Spalona
Zima nadal dopisuje, a pokrywa śnieżna przez ostatni tydzień zwiększyła się i obecnie wynosi od 40 do 80 cm. Warunki śniegowe bardzo dobre, natomiast w piątek 20.01.2017 wreszcie zostanie uruchomiony ratrak przygotowujący trasy narciarstwa biegowego wokół Masywu Jagodnej. Dwie polany szkoleniowe (500 m każda) oraz trasy Duża (14 km) i Mała (12 km) Jagodna, a do tego jeszcze turystyczny szlak zielony i czerwony (łącznie 10 km) utrzymywane były skuterem śnieżnym. Od piątku po trasach jeździć ma ratrak.
Źródło: Stacja Narciarska Spalona
Góry Bialskie – Bielice
W Górach Bialskich i Masywie śnieżnika wszystkie trasy są przygotowane. Zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie gór. Na większości tras leży już od 40 do 80 cm śniegu. Dla osób początkujących i średniozaawansowanych polecamy szczególnie trasę z początkiem w Bielicach oraz pętlę Dolina Pluszcza znajdującą się na granicy Nowego Gierałtowa i Bielic (początek trasy przy Chacie Cyborga). Poza tym szlaki są przygotowane również z Nowej Morawy, Kletna, Janowej Góry oraz Siennej. Hotel Paprsk również przygotował trasy po czeskiej stronie.
Beskid Śląski – Kubalonka
Kubalonka od początku tego sezonu była miejscem, gdzie panowały doskonałe warunki. Śniegu na trasach jest kilkadziesiąt centymetrów, trasy są ratrakowane, można bardzo komfortowo biegać łyżwą i klasykiem.
Źródło: team nabiegowkach.pl
Sprawdź ofertę popularnego sklepu z nartami biegowymi biegowkowy.pl.
949,00 zł
749,00 zł
Tatry – Kościelisko
W Kościelisku do dyspozycji biegaczy łącznie przygotowanych jest ok. 11 km tras (7 km po lewej stronie ul. Nędzy-Kubińca, 6 km po stronie prawej). Na trasach leży dobrze ubita ratrakiem pokrywa śnieżna o grubości 35 cm. Na długości 6 km przygotowane są dwa tory do techniki klasycznej i łyżwowej, pozostałe 5 km to trasa spacerowa do klasyka z założonymi dwoma torami. Ratrak pracuje w zależności od potrzeby, ostatnio przygotowywał trasy 18.01 (środa). Zaletą tras w Kościelisku jest ich bliskie położenie przy pensjonatach i hotelach. To jedno z nielicznych miejsc w Polsce, gdzie można założyć biegówki po wyjściu z miejsca zakwaterowania i rozpocząć bieg na przygotowanej trasie. W najbliższą sobotę 21 stycznia rano trasa po lewej stronie będzie zamknięta dla turystów z powodu zawodów – Bieg Gąsieniców.
Źródło: Zakątek pod Smrekami
Tatry – Zakopane – Równia Krupowa
Trasa na Równi Krupowej w została w tym tygodniu przygotowana z myślą o biegających stylem klasycznym. Na prawie całej długości trasy (ok. 3 km) zostały założone aż cztery tory do klasyka. Równiutko wycięte, zmrożone – nawet Śpiący Rycerz wzdychał ponoć przez sen, że nie pamięta tak fantastycznych warunków. Przy pięknej pogodzie z łatwiutkiej trasy w samym centrum Zakopanego mamy widoki nie tylko na Giewont, lecz także na Tatry Wysokie i pasmo Gubałówki. Co ciekawe, dzięki zastąpieniu ratraka traktorem, trasa przygotowywana jest prawie codziennie. W weekend bieganiu na trasie towarzyszyć będą zapewne dźwięki biało-czerwonych wuwuzeli – w końcu Puchar Świata w skokach narciarskich na Wielkiej Krokwi to co roku święto kibiców.
Źródło: Biegówki pod Tatrami
Tatry – Białka Tatrzańska
W Białce Tatrzańskiej warunki wspaniałe, trasy są ubite na pełnej szerokości, z jednej strony wyciśnięto dwa tory do klasyka, druga strona została przygotowana do łyżwy. Warto podkreślić, że powietrze na trasach w Białce jest czyste, gdyż trasy zlokalizowane są z dala od budynków mieszkalnych. To ważna informacja dla tych, którzy zwracają uwagę na smog.
Źródło: Gościniec na Brzyzku
Gorce – Nowy Targ
W Nowym Targu warunki śniegowe dobre. Wszystkie narciarskie trasy biegowe są czynne. W piątek wieczorem (20 stycznia) ratrak przygotuje wszystkie trasy, również trasy IX Biegu Podhalańskiego, który odbędzie się tam 4 lutego.
Źródło: Urząd Miejski Nowy Targ
Gorce – Obidowa
W Obidowej trasy przygotowywane są na bieżąco. Przy wejściu na trasy otwarta jest bacówka, gdzie można napić się kawy i herbaty oraz zjeść swojskie ciasto. Można tam też wypożyczyć narty.
Źródło: Zofia Faron – Sołtys Obidowej
Warszawa – Wesoła
Narciarska trasa biegowa Hipodrom zlokalizowana jest na terenie warszawskiej dzielnicy Wesoła. Jest to jedyna w Warszawie trasa z zakładanymi maszynowo torami do stylu klasycznego. Trasa jest dostępna w weekendy w godzinach 6:00 – 17:00, w tygodniu 17:00 – 21:00. Aktualna grubość pokrywy śnieżnej waha się od 8 do 12 cm. Choć z perspektywy gór, wydaje się to mało, niemniej jednak taka warstwa umożliwiła wyciśnięcie torów na terenach otwartych na długości 1200 m. Tarsę przygotowuje skuter śnieżny ciągnący spacjalne urządzenie do ubijania, wyrównywania trasy i wyciskania podwójnego śladu do klasyka. Trasa ostatni raz została przygotowana we środę 18 stycznia wieczorem, kolejny przejazd planowany jest po ewentualnych opadach śniegu. W najbliższy weekend w Wesołej będą prowadzone szkolenia na specjalnie przygotowanej polanie ćwiczebnej i będzie czynna wypożyczalnia sprzętu wraz z serwisem. Sprzęt należy rezerwować przez formularz na stronie wypozyczalniabiegowek.org.
Źródło: TN Biegówki Wesoła
Kaszuby – Kartuzy
Na trasach w Kartuzach położonych przy nowym cmentarzu na Bilowie przygotowanych zostało 6 pętli o długości od 300 m do 1500 m. Trasy są pofałdowane, różnica wzniesień wynosi ponad 30 m. Trasy skuterem śnieżnym są przygotowywane do techniki łyżowowej i klasycznej z wyciśniętym torem. Na trasach zalega 35 cm pokrywa śnieżna. Ostatnio skuter przejechał w czwartek, kolejny przejazd planowany jest na sobotę, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Źródło: Janusz Meissner – administrator tras w Kartuzach
Włącz swoją trasę do raportów
Chcesz, aby Twoja trasa biegowa była ujęta w naszych raportach? Prosimy o kontakt na e-mail: raporty@nabiegowkach.pl