Większość tras w Polsce oparła się krótkiej odwilży. Nawet w Warszawie i na Pomorzu wciąż można biegać na nartach. W niektórych pasmach górskich zanotowano w tym tygodniu kolejne opady śniegu. Ratraki i skutery niemal wszędzie pracują na bieżąco. Zimo trwaj!
Góry Izerskie – Jakuszyce
W nocy z poniedziałku na wtorek w Jakuszycach spadło 10 cm śniegu. Kolejne opady spodziewane są w czwartek i piątek. Ratraki pracują na bieżąco. Przyjeżdżający do Jakuszyc mogą być pewni, że do ich dyspozycji w każdy dzień będzie przygotowanych kilkadziesiąt kilometrów tras. Obecnie, gdy pokrywa śnieżna ma nawet około 1 metra, a trasy są każdego dnia ratrakowane, najbardziej odczuwalnym problemem są dziury, jakie zostawiają piesi spacerowicze, jak też ślady po skuterach śnieżnych.
Góry Suche – Sokołowsko
W Sokołowsku w gminie Mieroszów na Dolnym Śląsku obecnie można biegać na trzech trasach przygotowywanych skuterem śnieżnym. Pierwsza dla początkujących i dzieci znajduje się na terenie szkoły podstawowej i jest to pętla do ślizgania się z pojedynczym torem do klasyka o długości około 400 m. Druga trasa umiejscowiona jest na przeciwko szkoły podstawowej na polanie przy ulicy Unisławskiej 4. Jej długość to 3 km, a profil zróżnicowany – są odcinki płaskie, jak też strome i krótkie podbiegi. Przygotowywana jest do obu stylów (klasycznego i łyżwowego) z pokrywą od 10 do 20 cm ubitego śniegu. Trzecia trasa o długości 10 km jest przygotowana tylko do stylu klasycznego. Biegnie drogą w górach w kierunku Schroniska Andrzejówka, tu musimy się liczyć ze stromymi podejściami i stromymi zjazdami, w jednym miejscu trasa z przyczyn technicznych biegnie po drodze, zalecane zdjęcie nart na odcinku 50 m. Grubość pokrywy śnieżnej wynosi miejscami do 50 cm. Ostatni przejazd skutera po trasach odbywał się we środę 1 lutego.
Źródło: Andrzej Nowicki
Góry Stołowe – Karłów
W Górach Stołowych do dyspozycji narciarzy są cztery trasy:
1. Pętla 20 km od wypożyczalni nart w Karłowie w kierunku Batorówka przez Torfowiska do Karłowa. Pokrywa śnieżna od 15 cm do 50 cm. Trasa utrzymywana dla stylu łyżwowego i klasycznego (jeden tor). W okolicy Batorówka mogą występować prześwity.
2. Pętla 3 km na łąkach przy wypożyczalni. Pokrywa śnieżna od 10 cm do 40 cm. Trasa utrzymywana dla stylu łyżwowego i klasycznego (jeden tor).
3. Pętla 5 km nad schroniskiem Michałówka (obok byłego hotelu PZU) po łąkach wzdłuż lasu. Pokrywa śnieżna od 30 cm do 60 cm. Trasa utrzymywana dla stylu łyżwowego i klasycznego (jeden tor).
4. Pętla 10 km nad schroniskiem Michałówka (obok byłego hotelu PZU) po łąkach wzdłuż lasu dalej w kierunku miejscowości Pasterka wzdłuż granicy z Czechami i powrót na łąki (trasa łączy się z trasą nr 3). Pokrywa śnieżna od 30 cm do 60 cm (przy granicy z Czechami jest kilka niewielkich miejsc z prześwitami).
2. Pętla 3 km na łąkach przy wypożyczalni. Pokrywa śnieżna od 10 cm do 40 cm. Trasa utrzymywana dla stylu łyżwowego i klasycznego (jeden tor).
3. Pętla 5 km nad schroniskiem Michałówka (obok byłego hotelu PZU) po łąkach wzdłuż lasu. Pokrywa śnieżna od 30 cm do 60 cm. Trasa utrzymywana dla stylu łyżwowego i klasycznego (jeden tor).
4. Pętla 10 km nad schroniskiem Michałówka (obok byłego hotelu PZU) po łąkach wzdłuż lasu dalej w kierunku miejscowości Pasterka wzdłuż granicy z Czechami i powrót na łąki (trasa łączy się z trasą nr 3). Pokrywa śnieżna od 30 cm do 60 cm (przy granicy z Czechami jest kilka niewielkich miejsc z prześwitami).
Wszystkie trasy przygotowane są do techniki łyżwowej i klasycznej z wyciśniętym torem. Ostatni wyjazd ratraka na trasy odbył się we wtorek 31.01. Kolejny wyjazd ratraka planowany na noc 2/3.02.
Źródło: Wypożyczalnia nart w Karłowie
Góry Bystrzyckie – Spalona
W Spalonej nadal panują bardzo dobre warunki dla narciarzy biegowych. Ratrak uprawia obie polany szkoleniowe oraz pętle Małej i Dużej Jagodnej. Kolejny przejazd zaplanowany jest na piątkowy wieczór, natomiast trasy turystyczne (czerwona i zielona) ma przygotować skuter z saniami. Zapowiadana od jakiegoś czasu odwilż właśnie się rozmyła w prognozach i zima pozostała w Spalonej. Czynna jest wypożyczalnia i szkoła narciarstwa biegowego SITN PZN.
Źródło: Stacja Narciarska Spalona
Masyw Śnieżnika – Międzygórze
Skuter przygotowuje widokowe polany na górze Jawor, gdzie niedawno powstawał film Agnieszki Holland – Pokot. Film wchodzi właśnie do kin, a narty biegowe podobno też będą miały w nim swoją rolę. Oprócz tego czynna jest polana szkoleniowa koło Stacji GOPR oraz szlak o długości około 5 km łączący te miejsca.
Źródło: Stacja Narciarska Spalona
Góry Bialskie i Masyw Śnieżnika (Bielice, Sienna, Kamienica)
Warunki do uprawiania narciarstwa biegowego w Górach Bialskich i Masywie Śnieżnika wciąż są dobre, a wszystkie trasy przygotowane. Ostatni przejazd ratraka po polskiej stronie miał miejsce w nocy z 1 na 2 lutego. Najwięcej możliwości wyjścia na trasy jest w Bielicach – w tym rejonie, łącznie z trasami czeskimi, przygotowanych jest ok. 120 km biegowych szlaków. Na narciarzy czekają także trasy w Masywie Śnieżnika – te po stronie polskiej, jak i czeskiej – kolejne 100 km. Na trasy w okolicach Stronia Śląskiego można wejść z miejscowości: Bielice, Nowa Morawa, Kletno, Sienna, Janowa Góra. W Bielicach została przygotowana polanka biegowa – Dolina Pluszcza – o łącznej długości około 2,5 kilometra. W Kamienicy w dolnych odcinkach i na dojściu z wyciągu w Bolesławowie na trasach mogą miejscami wystawać jeszcze kamienie. Obecnie śniegu jest od 30 do nawet 70 cm w górnych partiach gór.
Beskid Śląski – Kubalonka
Na Kubalonce warunki wciąż bardzo dobre. Pokrywa dobrze ubitego i zmrożonego wcześniejszymi mrozami śniegu wynosi kilkadziesiąt centymetrów. Trasy przygotowywane sa na bieżąco. W niedzielę 5 lutego na Kubalonce odbywać będą się zawody Bieg Narciarski „O Istebniański Bruclik”. Z tego względu korzystanie turystyczne z tras może być utrudnione.
Źródło: team nabiegowkach.pl
Sprawdź ofertę popularnego sklepu z nartami biegowymi biegowkowy.pl.
949,00 zł
749,00 zł
Tatry – Kościelisko
Po nocnych opadach śniegu przybyło 5 cm świeżego puchu. Na Polanie Chotarz ratrak w czwartek rano przygotował ok. 11 km tras. Na całej długości przygotowane są do stylu łyżwowego oraz wyciśnięte dwa tory do stylu klasycznego. Na terenie gminy Kościelisko w miejscowości Witów obok Term Chochołowskich powstała kilometrowa trasa biegowa.
Źródło: Zakątek pod Smrekami
Tatry – Zakopane – Równia Krupowa
Trasa na Górnej Równi Krupowej w Zakopanem wciąż jest w niezłym stanie. Ostatni raz odświeżana była w poniedziałek: na niemal całej długości są dwa równoległe tory do klasyka i miejsce dla biegających łyżwą. Choć w dzień temperatura jest na plusie, nocne mrozy sprawiają, że śniegu na trasie nie ubywa, a w środę i czwartek nawet lekko prószyło. Z myślą o dzieciach (ale też dorosłych…), które póki co wolą sanki od biegówek, przed miesiącem usypane zostały dwie górki śniegowe. Jeśli prawdą jest, że stanowią zarazem magazyn śniegu na trasę, czeka nas na Równi długie bieganie..
Źródło: Biegówki pod Tatrami
Tatry – Białka Tatrzańska
W Białce Tatrzańskiej śniegu wciąż pod dostatkiem. W czwartek pogoda słoneczna. W nocy ze środy na czwartek padał śnieg. Mimo to ratrak nie wjechał na trasy. Biegacze sami przecierają ślad.
Źródło: Gościniec na Brzyzku
Gorce – Obidowa
Na trasie na Turbacz warunki niezmiennie doskonałe. Na trasach leży niezwykle gruba pokrywa śnieżna. Tory zmrożone i wyciśnięte na całej długości.
Źródło: Zofia Faron – Sołtys Obidowej
Warszawa – Wesoła
W czwartek rano w Wesołej spadło około 2 cm świeżego śniegu, co w znaczny sposób poprawiło sytuację na trasach. Tory nie są już tak oblodzone. Czynna jest pętla 1200 m na stiplu, polana w kierunku zachodnim od stipla i polanka ćwiczebna. Trasa leśna cały czas czeka na większy opad. Zajęcia będą prowadzone w sobotę 9:00, 10:30 oraz w niedzielę 12:00 i 13:30. Rezerwacje na wypozyczalniabiegowek.org.
Źródło: TN Biegówki Wesoła
Kaszuby – Kartuzy
Na trasach Cartusia SkiArena-nordic już od miesiąca utrzymują się warunki do uprawiania narciarstwa biegowego w obu technikach. Trasy są zmrożone, twarde, bardzo szybkie i na zjazdach trudne. Dobrze zachowały się tory do klasyka. Wskazane jest poruszanie się po trasach zgodnie z kierunkami określonymi na tablicy informacyjnej. Na sobotę przewidywane jest wyrównywanie nawierzchni do techniki łyżwowej.
Źródło: Janusz Meissner – administrator tras w Kartuzach
Włącz swoją trasę do raportów
Chcesz, aby Twoja trasa biegowa była ujęta w naszych raportach? Prosimy o kontakt na e-mail: raporty@nabiegowkach.pl