Po niedawnych odwilżach na polskie trasy biegowe przyszedł mróz. Na południu kraju, gdzie nie było nowych opadów śniegu, w wielu miejscach trasy oblodziły się, przez co komfort biegania znacznie się zmniejszył. Tam, gdzie ratraki wyjeżdżają regularnie i frezują śnieg, wciąż można biegać w przyjemnych warunkach. Co ciekawe, są miejsca, gdzie w ostatnich dniach spadł śnieg. Tam warunki są lepsze, niż przed tygodniem.
Góry Izerskie – Jakuszyce
W Górach Izerskich panują srogie mrozy. To spowodowało, że trasy są bardzo twarde. Duże trudności, zwłaszcza mniej sprawnym biegaczom, może sprawiać poruszanie się techiką łyżwową. Łatwiej biegać klasykiem. Do czasu wystąpienia opadów śniegu lub zelżenia mrozu ratraki mają odpoczywać.
Źródło: Stowarzyszenie Bieg Piastów
Góry Suche – Sokołowsko
W Sokołowsku w gminie Mieroszów na Dolnym Śląsku w tym sezonie można biegać na trzech trasach przygotowywanych skuterem śnieżnym. Pierwsza dla początkujących i dzieci znajduje się na terenie szkoły podstawowej i jest to pętla do ślizgania się z pojedynczym torem do klasyka o długości około 400 m. Druga trasa umiejscowiona jest na przeciwko szkoły podstawowej na polanie przy ulicy Unisławskiej 4. Jej długość to 3 km, a profil zróżnicowany – są odcinki płaskie, jak też strome i krótkie podbiegi. Trzecia trasa o długości 10 km jest przygotowana tylko do stylu klasycznego. Biegnie drogą w górach w kierunku Schroniska Andrzejówka, tu musimy się liczyć ze stromymi podejściami i stromymi zjazdami, w jednym miejscu trasa z przyczyn technicznych biegnie po drodze, zalecane zdjęcie nart na odcinku 50 m. Pokrywa śniegu na trasach po ostatniej odwilży zmniejszyła się o połowę i wynosi od 5 cm do 20 cm. Trasy są przejezdne, niestety oblodzone. Ostatni przejazd skutera po trasach odbywał się w niedzielę 5 lutego.
Źródło: Andrzej Nowicki
Góry Orlickie – Duszniki Zdrój
Trasy na Jamrozowej Polanie w Dusznikach-Zdroju są już dostępne dla narciarzy. Przyjeżdżający muszą liczyć się z opłatą parkingową w wysokości 15 zł. Co ciekawe na trasach codziennie włączone jest sztuczne oświetlenie do godziny 20:00. W Zieleńcu na weekend zostaną też przygotowane trasy po polskiej stronie, co umożliwi przejście na rozległą sieć tras także po czeskiej stronie Gór Orlickich.
Źródło: MOKiS Duszniki-Zdrój
Góry Bystrzyckie – Spalona
Po krótkiej weekendowej odwilży wszystko wróciło na zimowe tory. Śniegu ubyło na szczęście niewiele, warunki pozostają bardzo dobre – obecnie jest twardo i trasy są zmrożone. We wtorek ratrak przygotował pętlę Dużej Jagodnej, kolejny przejazd zaplanowany jest na weekend. Trasy zieloną i czerwoną naeży traktować jako spacerowo-turystyczne. W niedzielę 12 lutego na trasach odbędzie sie Bystrzycki Bieg Narciarski, co może utrudnić turystyczne korzystanie z tras.
Źródło: Stacja Narciarska Spalona
Masyw Śnieżnika – Międzygórze
Śnieg po odwilży w Międzygórzu jest mocno zmrożony i twardy. Przejazd skutera zaplanowano jak zwykle przed weekendem. Polana koło stacji GOPR oraz szlak łączący z polanami na górze Jawor dostępne są do biegania. Na Jaworze ilość przygotowanych pętelek została zredukowana ze względu na przetopienia w miejscach mocno nasłonecznionych.
Źródło: Stacja Narciarska Spalona
Góry Bialskie i Masyw Śnieżnika (Bielice, Sienna, Kamienica)
W górach Bialskich i Masywie śnieżnika po ociepleniach i następujących po nich przymrozkach występują oblodzenia tras, a śnieg jest mocno zmrożony. Niedawne odwilże w kilku miejscach, szczególnie na niżej położonych trasach, wytopiły śnieg i występują przetarcia. Można na nie natrafić szczególnie w okolicy Kamienicy, Bolesławowa, z Nowej Morawy do Bolesławowa oraz w Kletnie. Z racji wysokości nad poziomem morza odwilży oparły się trasy w Bielicach, Nowej Morawie w kierunku Przełęczy Suchej, Siennej i Janowej Górze. Na Velkym Sengenie też są nieliczne ubytki w miejscach gdzie wiatr wywiał śnieg. W czwartek w Masywie Śnieżnika i Górach Bialskich temperatura wynosiła około -8 st C. Powyżej 800 m n.p.m. śniegu jest nawet 55 cm. W dolnych odcinkach tras pokrywa śnieżna wynosi od 15-20 cm. Na Dolinie Pluszcza w Bielicach też są drobne przetarcia, ale ogólnie warunki dobre.
Na zdjęciu trasy w Masywie Śnieżnika.
Na zdjęciu trasy w Masywie Śnieżnika.
Beskid Śląski – Kubalonka
Na Kubalonce wszystkie trasy czynne, ratrak przygotowuje je na bieżąco. Na trasach brak oblodzeń. W niewielu miejscach w torach występują fragmenty lodu, ale poza tym warunki są bardzo dobre, umożliwiają komfortowe i bezpieczne bieganie.
Źródło: team nabiegowkach.pl
Sprawdź ofertę popularnego sklepu z nartami biegowymi biegowkowy.pl.
595,00 zł
446,25 zł
1 999,00 zł
1 899,05 zł
4 999,00 zł
Tatry – Kościelisko
W Kościelisku śniegu wciąż pod dostatkiem. Przygotowanych jest 11 km tras. Niestety część do techniki łyżwowej jest oblodzona. Natomiast dwa tory do techniki klasycznej są przygotowywane codziennie przez ratrak wyjeżdżający na trasy w godzinach porannych. W sobotę 11 lutego na trasach po lewej stronie odbędzie się Bieg Walentynkowy Parami.
Źródło: Zakątek pod Smrekami
Tatry – Zakopane – Równia Krupowa
Trasa na Równi Krupowej przetrwała weekendową odwilż i choć nie było nowych opadów śniegu, we wtorek została przygotowana. Na całej długości 3 km założone są dwa równoległe tory do klasyka i wyratrakowane miejsce dla łyżwy. Nigdzie nie ma przetarć, śnieg jest zmrożony (ale nie zlodzony) i szybki.
Źródło: Biegówki pod Tatrami
Tatry – Białka Tatrzańska
Na trasach w Białce Tatrzańskiej śniegu nie brakuje. Są w stanie idealnym, ratrakowane i frezowane codziennie. Dzięki temu na trasach nie ma lodu, a wszystkie miejsca, w tym zjazdy, są bezpieczne.
Źródło: Gościniec na Brzyzku
Gorce – Nowy Targ
Na większości tras w Nowym Targu oblodzenie. Na lotnisku warunki trudne. W Borze Kombinackim lepiej, warunki dobre, ale też lód na trasach. Najlepiej jest na stadionie biegowym obok stacji narciarskiej Długa Polana, tam warunki są bardzo dobre, a trasa ratrakowana jest minimum 3 razy w tygodniu.
Źródło: Urząd Miejski Nowy Targ
Gorce – Obidowa
W Obidowej tradycyjnie warunki są doskonałe. Trasy są przygotowywane na bieżąco, ratrak frezuje śnieg, dzięki czemu nie ma oblodzeń i jest bezpiecznie.
Źródło: Zofia Faron – Sołtys Obidowej
Warszawa – Wesoła
Po ostatnim opadzie śniegu (około 5 cm) na trasach w Wesołej nie jest już tak ślisko i twardo. W środę wieczorem były zakładane nowe ślady (mapka z zaznaczoną trasą przejazdu sprzętu poniżej). Na stiplu, została dodatkowo przygotowana trasa „pod łyżwę”. W nadchodzący weekend w Wesołej planowane są szkolenia.
Źródło: TN Biegówki Wesoła
Kaszuby – Kartuzy
W Kartuzach na trasach po ostatnich opadach leży ok. 10 cm świeżego śniegu. Warunki przez to są bardzo dobre. Po ubiciu i wyrównaniu wszystkie trasy są przejezdne. Szczególnie przyjemnie biega się techniką łyżwową. Temperatury powietrza wahają się w okolicach -10 st. C, na szczęście mróz nie jest tak odczuwalny. Od piątku po godzinie 17:00 w planach jest oświetlenie części tras. Kolejny przejazd skutera po trasach ma odbywać się w piątek.
Źródło: Janusz Meissner – administrator tras w Kartuzach
Włącz swoją trasę do raportów
Chcesz, aby Twoja trasa biegowa była ujęta w naszych raportach? Prosimy o kontakt na e-mail: raporty@nabiegowkach.pl