Nowy rok, ale wieści bardzo podobne do tych, jakie publikowaliśmy w naszych raportach śniegowych pod koniec grudnia. Najlepsze warunki do biegania wciąż panują w Sudetach, gdzie we środę i czwartek spadło nawwet od 30 cm do 50 cm śniegu. Najlepiej jest w Jakuszycach, gdzie w planach na weekend jest wyratrakowanie nawet 88 km tras. W Karpatach jedyna trasa z dobrymi warunkami jest w Obidowej. Gdzie jeszcze można spodziewać się grubej pokrywy śnieżnej i dobrych warunków? Przeczytaj w naszym cotygodniowym raporcie.
Góry Izerskie – Jakuszyce
Kolejny raport i po raz kolejny informujemy, że w Jakuszycach są obecnie najlepsze warunki w Polsce do biegania na nartach. Odwilż na przełomie starego i nowego roku oraz obfity deszcz w niedzielę, nie spowodowały tam dużych strat. O ile trochę śniegu ubyło, to pokrywa była tak gruba, że można było nadal biegać bez obaw o narty. We środę w Górach Izerskich spadło około pół metra śniegu. Ratraki Biegu Piastów zabrały się za ubijanie tras. W planach na weekend jest przygotowanie wszystkich jakuszyckich tras biegowych włącznie z ścieżkami narciarskimi blisko Szklarskiej Poręby. W sumie nawet 88 km tras. Od 6 do 8 stycznia w Jakuszycach odbywać się będą Mistrzostwa Polski PZN w biegach narciarskich. Na sobotę 6 stycznia zaplanowano także bieg narciarski Enervit Classic 5 km. To z pewnością wyłączy część tras, ale zawody mają odbywać się na odcinkach wyłącznie wokół Polany Jakuszyckiej i na samej polanie. Zamknięty będzie też początkowy odcinek Górnego Duktu Końskiej Jamy. Pozostałe trasy mają być do dyspozycji turystów.
We środę zima przypomniała sobie o Spalonej i w ciągu dnia pokrywa śnieżna urosła nawet do 40 cm w okolicach Jagodnej. Dzięki temu ratrak Gminy Bystrzyca Kłodzka wyjechał w czwartek nad ranem i przygotował pętle Duża i Mała Jagodna oraz polanę szkoleniową. Na polanie znajduje się obecnie około 20 cm ciężkiego śniegu, im wyżej, tym pokrywa większa i zima bardziej się rozgościła. W czwartek w ciągu dnia plus 1 stopień, kolejne dni także lekko plusowe, ale od niedzieli wraca mroźna zima i ratrak będzie miał co uprawiać na trasach. W czwartek warunki na trasach były dobre, jednak ze względu na temperaturę, jest miękko. Zamontowano już nadajnik GPS i w najbliższych dniach będzie można śledzić przejazdy ratraka na bilestopy.cz.
Niestety pokrywa śnieżna nadal jest niewystarczająca w Międzygórzu oraz w dolnych partiach gór, więc ratrak czeka na odpowiednie warunki. W niedługim czasie najprawdopodobniej sprzęt zostanie dowieziony na wysokość około 800 m n.p.m., gdzie warunki są już dobre i można myśleć o uprawianiu tras od szczytu Jawora w stronę Przełęczy Puchacza (około 6 km), a tam już połączą się z gęstą siecią przygotowanych tras biegowych ośrodka Dolni Morava. Czesi przygotowali w czwartek rano pętle Zbojnicki Okruh oraz odcinek Jesenicka Magistrala wzdłuż granicy z Polską pod szczytami Masywu Śnieżnika. W wyższych partiach gór śniegu sporo, we środę spadło tam nawet 30 cm.
Góry Bialskie i Masyw Śnieżnika (Bielice, Sienna, Kamienica)
Góry Bialskie: W górach leży sporo śniegu. We środę i czwartek rano spadło kolejne 25 cm. Właściciel czeskiego hotelu górskiego Paprsek regularnie ratrakuje czesko-polskie pogranicze. Dostępnych jest około 45 km tras. Niestety ratrak w dyspozycji gminy Stronie Śląskie nie przygotowuje tras po polskiej stronie. Od czasu do czasu ratrak z Paprska zjeżdża do Bielic, nie mamy jednak informacji, czy jest w planie taki zjazd w najbliższym czasie.
Masyw Śnieżnika: W Masywie Śnieżnika śniegu jest dużo. Na czwartkowy wieczór zaplanowano przygotowanie ratrakiem trasy z Siennej do schroniska na Śnieżniku.
Na Kubalonce we środę pojawiło się kolejne 10 cm śniegu. Ponieważ był już tam podkład, można było przygotować trasę. W czwartek ratrak wycisnął nawet tor do techniki klasycznej. Jednak prognozy są pesymistyczne. Śnieg jest świeży, nieprzetransformowany, jeśli przyjdzie ciepłe powietrze, szybko się stopi.
Na trasach świeży śnieg, pokrywa od 30 cm do 40 cm. Trasa jest przygotowana w całości, na całej długości jest wyciśnięty tor do techniki klasycznej. Trasa ratrakowana jest codziennie.