nabiegowkach.pl > Imprezy > Relacje > Wrzesień na nartorolkach (Jelenia Góra)

Wrzesień na nartorolkach (Jelenia Góra)

Wrzesień na nartorolkach (Jelenia Góra)

Odbywające się przez wszystkie weekendy września zawody nartorolkarskie to dowód, że sport ten zdobywa coraz większą popularność. Ze wszystkich imprez zdamy dokładną relację. W tej odsłonie przedstawiamy nasze wrażenia z Jeleniej Góry, gdzie w minioną sobotę – 3 września – odbył się pierwszy z 5 startów w ramach Pucharu Polski w biegach na nartorolkach 2011. Z 70 zapisanych zawodników, bieg ukończyły 63 osoby. W kategorii seniorów triumfowało Podlasie, z kolei w większości kategorii juniorów prym wiódł Tomaszów Lubelski.

Mieliśmy szczęście – warunki pogodowe dopisały. Słońce, malownicza okolica i dobra droga sprzyjały zawodnikom. Mimo to, trasa nie była łatwa. Na całym dystansie 2000 lub 1500 m (w zależności od kategorii) składała się z ;niełatwych podbiegów. Pokonanie jej wymagało więc sporego wysiłku. Po twarzach startujących nie było go jednak widać. Zawody odbywały się w pięciu kategoriach wiekowych. Wśród seniorów spotkaliśmy wiele nazwisk znanych już od lat pasjonatom biegówek. Na podium stanęli przygotowujący się do olimpiady Andrzej Honczar (UKS Hubal Białystok), Tomasz Kałużny (LKS Poroniec Poronin), Robert Farin (UKS Warta Kamienica). Wśród kobiet zwyciężyła Emilia Romanowicz z UKS Puszcza Supraśl.

W Jeleniej Górze pojawiły się też legendy. Największe wrażenie wywarło na nas spotkanie z Dorotą Dziadkowiec-Michoń – biegaczką narciarską specjalizującą się w biegach długodystansowych, wielokrotną mistrzynią Polski, trzykrotną Mistrzynią Europy w biegach na nartorolkach i prawdziwą skarbnicą wiedzy. Pani Dorota potrafi opowiadać o nartorolkach z nieudawanym entuzjazmem, a jednocześnie przekornie. Udowadniała młodszym, że dużo się jeszcze muszą nauczyć, aby osiągnąć perfekcję. Chodzi tu nie tylko o metody trenowania oraz tajniki techniczne sprzętu, ale również historię nartorolek. Przyznajemy, że także nas udało się jej zawstydzić.

Dużo radości sprawiło nam obserwowanie zmagań juniorów. Wielu z nich dorównywało umiejętnościami starszym kolegom, a zapałem nie ustępowali im w niczym. Na szczególną uwagę zasługują Piotr Skowron (MKS Karkonosze) pierwszy na podium w kategorii Juniorów A oraz Damian Tomasz z KS Jedność Nowy Sącz triumfator w kategorii Juniorów B. W pozostałych kategoriach juniorów zwycięzcami byli zawodnicy z MULKS z Tomaszowa Lubelskiego.

narty biegowe sklep

Sprawdź ofertę popularnego sklepu z nartami biegowymi biegowkowy.pl.

Producenci nartorolek Rollspeed Konrad Sadowski i Dawid Sadowscy ze zwyciężczynią kategorii seniorek Emilką Romanowicz z UKS Puszcza Supraśl.

Na zawody pojechaliśmy nie tylko dopingować startujących. Chcieliśmy im również zaprezentować produkowane przez nas nartorolki Rollspeed. Polską alternatywę dla innych dostępnych na rynku. Andrzej Honczar zgodził się je przetestować. Jesteśmy pewni, że będzie zadowolony. Także inni zawodnicy zainteresowali się naszą ofertą. Bardzo cieszy nas, że możemy im ułatwić zdobycie dobrej klasy sprzętu.

Do zobaczenia na następnym starcie w Tomaszowie Lubelskim i Krynicy Górskiej.

Wyniki Pucharu Karkonoszy 3.9.2011

Dawid Sadowski

Dawid Sadowski

Miłośnik sportu, ukończył szkołę sportową w Supraślu o tradycjach narciarskich. Od lat młodzieńczych wyczynowo uprawiał sport zdobywając wiele wyróżnień w narciarstwie biegowym. Najważniejsze z nich to brązowy medal w biegu sztafetowym w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików, Wicemistrzostwo w I Podlaskiej Gimnazjadzie oraz Wicemistrzostwo w I Wojewódzkiej Licealiadzie w punktacji zespołowej. Zakochany od pierwszego wejrzenia w nartorolkach, traktując je jako przedłużenie sezonu narciarskiego. Od 2006 roku wraz z bratem Konradem Sadowskim prowadzipierwszą w Polsce fabrykę nartorolek Rollspeed.

Udostępnij:

Komentarze (8) do “Wrzesień na nartorolkach (Jelenia Góra)

  1. Super, że pojawiła się recenzja z pierwszych zawodów. Mam nadzieję, że ktoś zrelacjonuje kolejne. Przydałby się link do pełnych wyników.

  2. Wyniki można pobrać jako załącznik, są pod artykułem w bloku „Pliki do pobrania” 😉

  3. Hej,
    Do niedawna dystanse w różnego rodzaju rywalizacjach (Pucharach Polski i imprezach regionalnych w biegach na nartorolkach) były odcinkami krótkimi, kilkukilometrowymi. W zeszły weekend natomiast (11.09.2011) w Krynicy Zdrój odbyły się I Mistrzostwa Polski w biegach długodystansowych na nartorolkach. Długość tras była różna, uzależniona od kategorii wiekowej zawodników. W przypadku seniorów trasa miała 37 km.
    Pozdrawiam, Dawid.

  4. Żeby startować , trzeba być członkiem klubu ? Czy seniorzy mają jakieś inne prawa? Czy możliwe jest członkostwo na odległość? 🙂
    Pytam , bo na biegówkach część biegów jest open dla wszystkich.
    A kolejna prośba , to może opisanie łyżworolek na forum, bo ja jestem przed zakupem i chętnie się czegoś dowiem, jak je dobierać , jak z butami,wiązaniami , kijami, częściami zamiennymi itp. Dla mnie to dość trudny temat i nie za bardzo wiem od czego zacząć , aby z głową skompletować sprzęt. Pozdrawiam Alek.

  5. 1. Po pierwsze należy odróżnić łyżworolki od nartorolek. Terminów tych nie należy używać zamiennie są to bowiem zupełnie odmienne dziedziny sportu. Te pierwsze są odzwierciedleniem łyżwiarstwa, podczas gdy nartorolki przypominają jazdę na nartach biegowych.
    Zasadniczo nartorolki (podobnie jak narty biegowe) dzielą się na dwa typy Skate i Classic, co wynika ze stylu jazdy. Biegać na nartorolkach można techniką dowolną (krok łyżwowy) bądź klasyczną.
    Aby biegać na nartorolkach należy dodatkowo zaopatrzyć się w wiązania, buty oraz kije narciarskie.
    Dodam, iż niebawem ukaże się seria artykułów poświęconych nartorolkom. Zachęcam, więc do śledzenia serwisu.

    2. Szczegóły dotyczące udziału w zawodach zawsze są dostępne w regulaminie przygotowanym przez organizatora startu. Najczęściej jednak aby wziąć w nich udział należy być członkiem klubu sportowego. Formalnie zapewne można być członkiem klubu na odległość, lecz praktyczniej jest być członkiem stacjonarnym, zapisać się do lokalnego klubu sportowego i tam trenować.

    Pozdrawiam, Dawid.

  6. Ok dzięki, więc będę śledził te wszystkie informacje. Może po sezonie biegówkowym , na coś się zdecyduję i zacznę na nartorolkach do łyżwy. Kłopot z trasami , ale zawsze gdzieś się kawałek równego asfaltu znajdzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

nabiegowkach.pl