Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Polacy mają cykl biegów na nartorolkach, jakiego od dawna nie ma w powszechnych biegach narciarskich

opublikowano: 29 maja 2019 autor: Redakcja
Tegoroczny cykl biegów na nartorolkach Vexa Skiroll Tour 2019 skupia aż osiem biegów. Uczestnicy mogą rywalizować techniką klasyczną i dowolną, prowadzona jest też klasyfikacja generalna indywidualna i dla teamów. Od lat próżno szukać takiej sportowej zabawy w polskich biegach narciarskich.

Cykl Vexa Skiroll Tour został zorganizowany po raz pierwszy w 2017 roku, wówczas w jego skład wchodziły cztery biegi. Przez trzy sezony rozrósł się dwukrotnie. W tym roku zawodnicy mogą rywalizować w ośmiu biegach, w tym siedmiu na trasach prowadzących pod górę o dystansach od 4,5 do 10,5 km oraz biegu długodystansowym w terenie płaskim na dystansie 30 km. Niewykluczone też, że jedna z sesji cyklu - w Górach Sowich - będzie równolegle Mistrzostwami Polski PZN amatorów w biegach na nartorolkach. To ma się wyjaśnić na przełomie maja i czerwca.

Zawody z cyklu odbywają się w trakcie czterech weekendów w ciekawych regionach górskich Polski, głównie na Dolnym Śląsku. W 2019 roku w skład Vexa Skiroll Tour wchodzą:

lp. data nazwa miejsce dystans i charakter
1 27.07.2019 Uphill Gór Sowich Pieszyce 9 km z przewyższeniem 430 m
2 28.07.2019 Pętla Sowiogórska Bratoszów k. Pieszyc 30 km w terenie płaskim
3 10.08.2019 Kamyk Uphill Smreczyna k. Międzylesia 4,5 km z przewyższeniem 300 m
4 11.08.2019 Leśny Uphill Niemojów k. Międzylesia 7 km z sumą podbiegów 225 m
5 21.09.2019 Łabowa Uphill Łabowa k. Nowego Sącza 7,5 km z przewyższeniem 430 m
6 22.09.2019 Przehyba Uphill Gaboń k. Starego Sącza 6,7 km z przewyższeniem 580 m
7 05.10.2019 Skalny Uphill Łężyce k. Dusznik-Zdroju 6 km z przewyższeniem 230 m
8 06.10.2019 Asfalt Uphill Duszniki-Zdrój 10,5 km z przewyższeniem 340 m

W ostatni weekend lipca, w trakcie pierwszej tury cyklu w Górach Sowich, zawodnicy będą mogli zmierzyć się jeszcze w jednym, nartorolkowym wyścigu. W sobotę po południu w Dzierżoniowie po raz pierwszy w Polsce odbędą się biegi w najbardziej widowiskowej i ciekawej formie dla kibiców i startujących ze wszystkich form konkurencji na nartorolkach - knock-out sprinty na dystansie 200 m. Te zawody nie będą jednak zaliczane do klasyfikacji generalnej cyklu.

Każdy z biegów wchodzących w skład Vexa Skiroll Tour to samodzielne zawody, w których wyłaniani są zwycięzcy i odbywają się dekoracje w kategoriach open i wiekowych. Klasyfikacje prowadzone są w trzech konkurencjach do wyboru: techniką klasyczną, dowolną, jak też dla biegnących na sprzęcie z pompowanymi kołami.

W cyklu prowadzona jest klasyfikacja generalna indywidualna i teamowa. Zawodnicy zdobywają punkty w poszczególnych zawodach sezonu obliczane głównie na podstawie zajętego miejsca i uzyskanego czasu. Po zsumowaniu tworzony jest ranking zawodników biorących udział w cyklu. Wyłaniane są też najlepsze drużyny. W pierwszych dwóch latach trwania serialu wygrywały zespoły stworzone z zawodników teamu nabiegowkach.pl. Jak będzie w tym sezonie? Przekonamy się na początku października.

Udział w biegach cyklu Vexa to szansa na zdobycie lub wygranie cennych, sportowych nagród. Te losowane są po każdych zawodach. Można wygrać m.in. nartorolki marki Vexa, buty do nartorolek firmy Spine i wiele markowych nartorolkowych akcesoriów. Zwycięzcy klasyfikacji generalnej otrzymują też cenne nagrody rzeczowe.

Więcej informacji o Vexa Skiroll Tour i imprezach w nim zrzeszonych znajdziesz na stronie www.tour.vexa.pl.

Zawody na nartorolkach stają się w Polsce coraz bardziej prestiżowe, cieszą się też rosnącą frekwencją. Nikogo już nie dziwi nawet setka startujących w biegu na asfalcie. O dziwo czasami to więcej, niż frekwencja w wielu biegach narciarskich, także tych znanych, które mogą poszczycić się wieloletnią tradycją. Aktualnie też polscy biegacze narciarscy nie mają szans na sportową rywalizację w otwartym cyklu, który byłby tak ciekawy i dobrze zorganizowany, jak Vexa Skiroll Tour.

Skąd bierze się tak dynamicznie rosnąca popularność rywalizacji na nartorolkach w Polsce? Wielu ekspertów uważa, że nartorolki w naszym klimacie są bardziej naturalną dyscypliną, niż narty biegowe. Biegi na nartorolkach można uprawiać w całym kraju i przez cały rok. Łatwiej też zorganizować zawody. Choć często łączy się to z koniecznością przeprowadzenia procedury wyłączenia drogi z ruchu pojazdów na czas biegu, nie ma ryzyka związanego z pogodą i brakiem odpowiedniego podłoża. Asfalt przecież nie stopnieje.

W nartorolkowych zawodach spotykamy coraz więcej sportowców, którzy dotąd specjalizowali się w zimowym współzawodnictwie. Choć maleje liczba otwartych biegów w sezonie zimowym, na szczęście rośnie liczba zawodów w lecie na asfalcie. Dzięki temu polscy biegacze narciarscy i miłośnicy nartorolek mają gdzie ścigać się przez cały rok.

Organizatorami cyklu są portal nartorolki.pl i firma MT-Sport. Sponsorem tytularnym jest marka VEXA. Sponsorzy wspierający to marka SPINE, Skigo, sklep nartorolkowy.pl oraz ośrodek Czubajówka-Nartorolkówka.

zaktualizowano poniedziałek, 27 maja 2019 09:24
Oceń artykuł
(2 głosów)
Komentarze (0)
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • na tablicy

  • na forum

  • artykuły użytkowników

3 dni temu
Redakcja dodał(a) nowe wydarzenie XXXI Bystrzycki Bieg Narciarski
04:36
1 tydzień temu
Redakcja dodał(a) nowe wydarzenie XIX Memoriał Staszka Bodzka
Sty 20
Redakcja dodał(a) nowe wydarzenie VI Bieg Popradzki
Sty 20
Sty 20
Więcej
Więcej

lubią nas