Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Rekordowe zapisy na 44. Bieg Piastów

opublikowano: 11 stycznia 2020 autor: informacja prasowa organizatora

Start do biegu na 50 km w 2019 roku.

Start do biegu na 50 km w 2019 roku. nabiegowkach.pl
5500 osób z 27 krajów zgłosiło się już na 44 Bieg Piastów – Festiwal Narciarstwa Biegowego, który odbędzie się od 22 lutego do 1 marca 2020 roku w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach. Jest duża szansa na rekordową liczbę uczestników na koronnym dystansie 50 km. Na wszystkie biegi można się jeszcze zapisać.

Legendarny komandor Biegu Piastów Julian Gozdowski starał się przez wiele lat, by na mecie pięćdziesiątki zameldowało się ponad tysiąc osób. Cel został osiągnięty w 2009 roku, podczas debiutu Biegu Piastów w elitarnej Worldloppet (światowej lidze narciarskich biegów długich), gdy do Jakuszyc zjechali biegacze z całego świata. Metę osiągnęło aż 1661 osób.
To do dziś rekord. W kolejnych latach Bieg Piastów na 50 km zawsze kończyło więcej, niż tysiąc osób, ale mniej, niż w 2009. Od paru lat frekwencja poprawia się. W 2019 do mety dobiegły 1592 osoby, a w tym roku na liście opłaconych zgłoszeń jest już prawie 1700! Biorąc pod uwagę, że w ostatnich tygodniach przed startem zgłasza się bardzo dużo zawodników zagranicznych, pragnących mieć gwarancję, że bieg się odbędzie (ocieplenie klimatu sprawia, że z warunkami narciarskimi bywa różnie), daje to szansę, że padnie historyczny rekord!

Świetnie idą też zapisy na bieg na 25 km – tu też na liście opłaconych zgłoszeń prawie 1700 zawodników. Warto podkreślić, że BP na 25 km jest w swojej klasie (biegów narciarskich podobnej długości) trzeci na świecie pod względem frekwencji. Pięćdziesiątka w swojej kategorii jest dziewiąta.

Trzecią konkurencją, obok 50 i 25 km, zaliczaną do Wordloppet, jest trzydziestka. Cieszy się mniejszym powodzeniem, bo rozgrywana jest techniką dowolną, czyli w praktyce łyżwą, mniej popularną w Polsce, niż klasyk. Biegi na 50 i 25 km odbywają się właśnie techniką klasyczną. Na trzydziestkę zapisało się ponad pół tysiąca ludzi.

Podczas głównego weekendu Biegu Piastów (28 lutego – 1 marca) rozegrana zostanie także szóstka klasykiem, czyli bieg na zachętę dla debiutantów, by mogli poczuć wspaniałą atmosferę wielkiego sportowego wydarzenia. Na szóstkę zgłosiło się już prawie 700 zawodników.

Weekend wcześniejszy (22-24 lutego) to trzy mniejsze biegi – Rodzinna Jedenastka z klasyfikacjami dla najstarszej i najszybszej rodziny (prawie 400 zgłoszonych), zjawiskowa Nocna Jedenastka (ponad 200 zgłoszonych) i Memoriał Stanisława Michonia na 15 km (ponad 350 zgłoszeń).

Uzupełnieniem, niezwykle ważnym, programu 44. Biegu Piastów – Festiwalu Narciarstwa Biegowego, są dwa biegi dla dzieci: Bieg Przedszkolaka i Wyprawa Polarna Zuchów.

44. Bieg Piastów po raz kolejny będzie zawodami o charakterze globalnym. Około 300 zgłoszeń napłynęło z Czech, prawie 200 z Niemiec, sporo z Rosji, Estonii i Białorusi. Są zgłoszenia z USA, Kanady i Australii. Zawodnicy z tak dalekch krajów zwykle wplatają Bieg Piastów w prywatnie organizowane toury po europejskich biegach Worldloppet – tydzień wcześniej startują w Finlandii, a w następny weekend w Szwajcarii.

Czechów jest najwięcej, bo mają najbliżej i kochają biegówki, ale też jest to efekt dobrej współpracy promocyjnej Biegu Piastów z Jizerską Padesatką i czeskim cyklem biegów długich SkiTour. W tym sezonie Bieg Piastów po raz pierwszy jest partnerem tego cyklu i zarazem jego biegiem finałowym. Podczas Biegu Piastów można zdobywać punkty zaliczane do klasyfikacji SkiTour.

Więcej, niż w poprzednich latach, jest też zgłoszeń ze Skandynawii. To z pewnością efekt ścisłej współpracy z włoską Marcialongą, ukochanym biegiem zawodników skandynawskich. Promocja BP poprzez kanały informacyjne Marcialongi umożliwiła poszerzenie rozponawalności Biegu Piastów w Szwecji (11 zgłoszeń), Finlandii (14), Norwegii (12) i na Islandii (10) oraz w Danii (3). W sumie więc z krajów skandynawskich zgłosiło się pół setki biegaczy.

W Polsce o prymat najbardziej piastowskiego miasta jak zwykle rywalizują Warszawa i Wrocław. Poprawa dojazdu w nasze strony w ostatnich latach powoduje, że mecz ten coraz bardziej wygrywa stolica. Tym razem, jeśli chodzi o główny weekend Biegu Piastów, jej przewaga wynosi ponad 20 zgłoszeń. Zarówno z Warszawy, jak i Wrocławia, zgłosiło po ponad 200 zawodników. Niespełna 200 z Jeleniej Góry (zważywszy na wielkość miasta, to prawdziwa potęga na biegówkach), prawie setka z Poznania, 58 z Krakowa, około 40 z Łodzi i Szczecina.

Zapisy na wszystkie konkurencje 44 Biegu Piastów – Festiwalu Narciarstwa Biegowego są otwarte. Wszelkie informacje można znaleźć na stronie: www.bieg-piastow.pl.

zaktualizowano piątek, 10 stycznia 2020 13:53
Oceń artykuł
(0 głosów)
Komentarze (0)
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • na tablicy

  • na forum

  • artykuły użytkowników

Więcej

lubią nas