Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Rośnie liczba polskich narciarzy startujących na nartorolkach

opublikowano: 24 lipca 2018 autor: Redakcja

Tomasz Kałużny i Jakub Mroziński - zwycięzcy Uphillu Gór Sowich w 2017 roku techniką dowolną i klasyczną

Tomasz Kałużny i Jakub Mroziński - zwycięzcy Uphillu Gór Sowich w 2017 roku techniką dowolną i klasyczną
W ostatni weekend lipca w Górach Sowich na Dolnym Śląsku startuje I tura nartorolkowego cyklu Vexa Skiroll Tour 2018. Zawodnicy zmierzą się w sobotę w Uphillu Gór Sowich na dystansie 9 km z przewyższeniem 425 m i niedzielę w Pętli Sowiogórskiej w terenie płaskim na 30 km i 7 km. Udział zapowiedziało wielu sportowców specjalizujących się dotąd w biegach narciarskich i odnoszących sukcesy w tej dyscyplinie.

Zawody odbywające się w gminie Pieszyce u podnóża Gór Sowich 28 i 29 lipca 2018 roku to pierwsze biegi tegorocznego cyklu Vexa Skiroll Tour. We wszystkich zawodach serialu Vexa można rywalizować w jednej z trzech wybranych kategorii: na nartorolkach sportowych techniką klasyczną i dowolnie oraz na sprzęcie z pompowanymi kołami. Do startu zostaną dopuszczeni zawodnicy na nartorolkach z gumowymi kołami o dowolnej prędkości. Klasyfikacje będą prowadzone osobno dla kobiet i mężczyzn w kategoriach open i wiekowych.

Warto wspomnieć, że sobotni Uphill Gór Sowich - jeden z trudniejszych nartorolkowych biegów pod górę w Polsce - w 2017 roku został wyróżniony w plebiscycie gospodarczym "Sudeckie Kryształy" w kategorii imprez promujących region. Niedzielne zawody na długim dystansie - Pętla Sowiogórska - to nowość w kalendarzu jedynego rodzimego otwartego cyklu biegów na nartorolkach.

Dostrzegamy rosnące zainteresowanie polskich biegaczy narciarskich współzawodnictwem na asfalcie. Na listach startowych nadchodzących zawodów odnajdujemy nartorolkowych "wyjadaczy", którzy od kilku lat intensywnie zdobywają doświadczenia na małych kółkach w kraju i za granicą. Wśród nich przodują zawodnicy teamu nabiegowkach.pl, w tym: Joanna Kujawska, Alicja Rolska, Martyna Wiśniowska, Grzegorz Legierski, Kazimierz Legierski, Jan Łacek, Władysław Olszowski, Jakub Kurowski, Edward Mucha, czy Robert Romanowicz.

Także zwycięzcy ubiegłorocznej klasyfikacji generalnej cyklu Vexa to zawodnicy zaprawieni w rywalizacji na asfalcie. Mamy na myśli Annę Bezulską, Jakuba Ogorzałka i Jakuba Mrozińskiego. Miłośnicy nartorolek z pompowanymi kołami, w tym Sławomir Siedziński - ubiegłoroczny triumfator w generalce, Krzysztof Kapitan i Wojciech Wahlig nie przepuszczają żadnej okazji, by pościgać się na rolkach. Przyjadą także w Góry Sowie.

Co ważne, na listach startowych I tury cyklu Vexa odnajdujemy sporo znanych nazwisk sportowców, którzy dotąd kojarzyli się przede wszystkim z zimowymi startami. Wśród nich Monika Judka ze ścisłej czołówki polskich amatorek biegających na nartach, Beata Nowok - aktualna Mistrzyni Polski amatorów na 50 km w biegach narciarskich, Tomasz Chudzikiewicz, Wojciech Smykowski, Łukasz Bronowicki, czy Piotr Skowron powracający do ścigania się po zakończeniu kariery zawodniczej.

W wyścigu po laury będą liczyć się jednak nie tylko Polacy. Do udziału w nadchodzących zawodach zarejestrowali się także sportowcy z Ukrainy i Białorusi - tworzący team byłych zawodników. Dużo do powiedzenia będą mieli także Czesi, których przybywa na listach startowych.

Zapisy do zawodów trwają przez internet do czwartku 26.07.2018. Można też zgłaszać się w biurze zawodów przed biegiem. Warto jednak zarejestrować się internetowo, bo premiowane jest to niższą opłatą startową. Nawet przy wpłacie gotówką w biurze zawodów, gdyż decyduje data zgłoszenia.

Więcej informacji

zaktualizowano wtorek, 24 lipca 2018 15:20
Oceń artykuł
(0 głosów)
Komentarze (0)
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • na tablicy

  • na forum

  • artykuły użytkowników

1 tydzień temu
Przezdziecki, Michał Rolski odpowiedział(a) w temacie Odp: Ciężkie początki na forach.
Maj 16
Więcej
Więcej

lubią nas