nabiegowkach.pl > Imprezy > Relacje > 39. Bieg Piastów – Festiwal Narciarstwa Biegowego rozpoczęty rodzinnie

39. Bieg Piastów – Festiwal Narciarstwa Biegowego rozpoczęty rodzinnie

39. Bieg Piastów rozpoczął się w familijnej atmosferze od Rodzinnej Dziesiątki – biegu techniką klasyczną na dystansie 10 km, który odbył się 21 lutego 2015 roku w Jakuszycach. Wyłoniono nie tylko najszybszych zawodników w klasyfikacji indywidualnej, ale także najszybsze rodziny.

Jeszcze całkiem niedawno Bieg Piastów kojarzył się z jednym wyścigiem, a później weekendem, w ramach którego odbywały się biegi na długich dystansach. W tej chwili Bieg Piastów to już wielodniowy festiwal, a pierwszy jego bieg rozpoczyna się na tydzień przed biegiem głównym. W tym sezonie Festiwal Narciarstwa Biegowego zaingurowała Rodzinna Dziesiątka.

To jeden z niewielu biegów w Polsce, w którym startują całe rodziny wspólnie biegnąc po najlepszy wynik. To przedew wszystkim z myślą o nich odbywają się te zawody. Zgodnie z regulaminem imprezy, w klasyfikacji rodzinnej brały udział minimum czteroosobowe „drużyny” mogące wykazać się pokrewieństwem w pierwszej linii, czyli dziadkowie, rodzice, dzieci, rodzeństwo.

Rodzinne zawody to także zachęta do startowania w mniejszych grupach, np. w parach. Na starcie nie dziwił nikogo widok ojca startującego wspólnie z dzieckiem, ciągnącego pociechę w saniach, czy na uprzęży. To dobrze, że jest taki bieg, w którym rodziny i dzieci są mile widziane, nikomu nie przeszkadza narciarz ciągnący przyczepko-sanie, czy małe dzieci człapiące powoli wspólnie z mamą i tatą. Biegówki to sport rodzinny, który mogą wspólnie uprawiać wszystkie pokolenia, od brzdąca, który dopiero co stanął na nogach, po seniora.

narty biegowe sklep

Sprawdź ofertę popularnego sklepu z nartami biegowymi biegowkowy.pl.

Nawet pogoda sprzyjała rodzinnym spacerom na nartach. Na Polanie Jakuszyckiej, gdzie odbywał się start, przyświecało słońce. Punktualnie o godzinie 11:00 do biegu ruszyło ponad 230 osób, w tym 13 rodzin, z których najliczniejsze – państwa Haniszewskich i Drodżdżów – liczyły po dziewięciu członków.

Na mecie już po 21 minutach i 27 sekundach jako pierwszy pojawił się Mariusz Dziadkowiec-Michoń, wyprzedzając o ponad dwie minuty Piotra Skowrona i Michała Skowrona. Wśród kobiet najszybsza była Natalia Grzebisz (czwarta open) przed Magdaleną Janiak i Moniką Judką.

W klasyfikacji rodzinej zwyciężyła rodzina Pawłowskich, z której czterech najszybszych zawodników pokonało trasę w łącznym czasie 2:34:04. Na drugiej pozycji uplasowali się państwo Haniszewscy z czasem łącznym dłuższym o 8 minut i 38 sekund. Na trzeciej pozycji znalazła się rodzina państwa Czaboków z czasem łącznym 2:49:03.

W rankingu najstarszych rodzin wygrali Haniszewscy, których zawodnicy łącznie liczyli 322 lat.

Szkoda, że narciarskiej rodzinie Skowronów zabrakło czwartego zawodnika, gdyż z pewnością wygraliby tę klasyfikację. Synowie Piotr i Michał stanęli na drugim i trzecim stopniu podium, a ich ojciec Mieczysław Skowron zajął w wyścigu wysokie 8. miejsce.

Gratulujemy zwycięzcom w wyścigu indywidualnym i drużynowym. Pełne wyniki open i w poszczególnych kategoriach zamieściliśmy pod relacją.