Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Sprawdzian formy przed sezonem zimowym w nartorolkowych biegach

opublikowano: 06 września 2018 autor: Redakcja
Przed nadchodzącą zimą warto sprawdzić sportową formę na tle innych biegaczy narciarskich, zwłaszcza rywali z biegówek. We wrześniu i październiku będzie jeszcze kilka dobrych okazji by wystartować w nartorolkowych zawodach, w tym w biegach pod górę wchodzących w skład cyklu Vexa Skiroll Tour.

Wrzesień to sezon startowy na nartorolkach. Biegacze narciarscy trenujący w klubach rywalizują w tym czasie na nartorolkach w każdy weekend w zawodach Pucharu Polski PZN. W drugi weekend września w Jeleniej Górze odbywają się też nartorolkowe Mistrzostwa Polski.

Choć biegi Pucharu Polski i Mistrzostw Polski dostępne są także dla zawodników bez licencji związkowej - tzw. amatorów, ci rzadko decydują się na starty w tego typu imprezach. Do głównych powodów należą m.in. niewielka trudność biegów i krótkie dystanse dostosowane do umiejętności najmłodszych grup wiekowych, niejasne i niepisane zasady udziału w zawodach PZN, niska frekwencja dorosłych zawodników, czy brak klasyfikacji generalnej Pucharu Polski dla zawodników niezrzeszonych w klubach.

We wrześniu odbywa się natomiast kilka otwartych biegów na nartorolkach organizowanych z myślą o wszystkich. Te są chętnie wybierane przez amatorów. W tego typu imprezach startuje nawet ponad 100 zawodników, to więcej niż w niektórych biegach na nartach. Dystanse i trudność zawodów na asfalcie odpowiadają ambicjom większości sportowców, zasady są jasne, a informacje o zawodach ogólnodostępne i przejrzyste. Co ważne w otwartych biegach można się zmierzyć z podobnymi do siebie rywalami, osobami dorosłymi uprawiającymi sport w ramach hobby.

Od 2017 roku organizowany jest polski cykl biegów na nartorolkach Vexa Skiroll Tour. W sezonie 2018 skupia on sześć otwartych biegów odbywających się w trakcie trzech weekendów. Cztery z nich zaplanowane zostały w przeciągu trzech tygodni pomiędzy połową września a początkiem października.

Wspomniana impreza to jedyna okazja dla polskich entuzjastów ścigania na asfalcie do rywalizowania w cyklu i zbierania punktów do końcowej klasyfikacji generalnej. Dzięki temu możliwe jest wyłonienie najlepszych polskich nartorolkarzy nie w jednych zawodach, gdzie wynik może być przypadkiem, ale w ciągu sześciu różnych biegów trwających cały sezon. Klasyfikacja generalna prowadzona jest indywidualnie w open i kategoriach wiekowych oraz dla teamów zgłoszonych do rywalizacji. W związku z tym cykl Vexa Skiroll Tour staje się nieformalnym Pucharem Polski dla zawodników bez licencji PZN i PZBiath.

Nadchodzące zawody w ramach cyklu Vexa Skiroll Tour to biegi pod górę. Ta forma rywalizacji jest najbezpieczniejsza, bo osiągane prędkości są relatywnie niskie. Regulamin cyklu wymaga od zawodników stosowania gumowych kół, co dodatkowo nie pozwala na rozpędzanie się. Zawodnicy startują w jednej z wybranych konkurencji: techniką klasyczną, dowolną i na pompowanych kołach.

Najbliższe otwarte zawody odbędą się 15 i 16 września w Górach Bystrzyckich w okolicach Międzylesia na Dolnym Śląsku. W sobotę zawodnicy zmierzą się w Kamyk Uphillu na dystansie 4,5 km z przewyższeniem 300 m. W niedzielę czeka ich start na dystansie około 7 km w Leśnym Uphillu z podbiegami o sumarycznej wysokości 225 m. Trasy obu biegów są tak dobrane, że powinien poradzić sobie z nimi każdy, kto porusza się na nartorolkach.

W pierwszy weekend października rywalizacja przeniesie się w Beskid Sądecki w okolice Nowego i Starego Sącza. W sobotę 6 października sportowcy zmierzą się na dystansie 7,5 km w Łabowa Uphill pokonując przewyższenie 430 m. Dzień później - w niedzielę 7 października odbędzie Przehyba Uphill na najbardziej stromym asfaltowym podbiegu w Polsce. W kultowym już biegu do pokonania będzie przewyższenie blisko 600 m na niecałych 7 km. Przehyba Uphill jest też finałem cyklu Vexa Skiroll Tour.

Więcej o zawodach cyklu Vexa przeczytasz na stronie Vexa Skiroll Tour.

zaktualizowano środa, 05 września 2018 14:21
Oceń artykuł
(0 głosów)
Komentarze (0)
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • na tablicy

  • na forum

  • artykuły użytkowników

5 dni temu
Annadd odpowiedział(a) w temacie Odp: szukam instruktora na forach.
12:33
1 tydzień temu
Asia Rączka odpowiedział(a) w temacie Odp: Ciężkie początki na forach.
Lip 15
Szklarz dodał(a) zdjęcie dla wydarzenia XI Bieg Podhalański
Lip 14
Więcej
Więcej

lubią nas