Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Paraolimpijczyk i mistrz świata w biegach narciarskich zbiera na nowy sprzęt

opublikowano: 16 marca 2019 autor: Łucja Łukaszczyk

Paraolimpijczyk i mistrz świata w biegach narciarskich zbiera na nowy sprzęt

Krzysztof Głombowicz
Robert Wątor ma jedno marzenie: chciałby wystartować na paraolimpiadzie w Pekinie w 2022 r. Potrzebuje jednak nowego sprzętu, m.in. wózka i nart biegowych, bo te, na których trenuje, mają kilkanaście lat.

Do końca marca trwa zbiórka na portalu zrzutka.pl. W sumie na nowy sprzęt potrzeba 35 tys. zł. Wciąż do zebrania jest nieco ponad połowa całej kwoty. Przeczytajcie, co pisze o sobie Robert Wątor, jakie ma plany i na jaki sprzęt zbiera środki.

„Nazywam się Rober Wątor i mam 63 lata. W wieku 28 lat uległem wypadkowi, którego skutkiem była amputacja obu kończyn dolnych. W takich chwilach czas przestaje płynąć i w głowie mamy myśli, które dotychczas były nam obce. Początkowo, jeszcze w trakcie rehabilitacji, znajomi namawiali mnie, abym spróbował swoich sił w sporcie, ale nie przekonywało mnie to, ponieważ wcześniej nie miałem z nim nic wspólnego. Pewnego zimowego wieczoru, gdy w ręce trzymałem paczkę papierosów coś we mnie pękło, jak się później okazało, to była ostatnia paczka w moim życiu. Tak to wszystko się zaczęło...

Dzięki pomocy dobrych ludzi w moje ręce wpadł dysk sportowy, oszczep oraz kula. Po trzech latach treningów zostałem mistrzem Polski w rzucie dyskiem osób niepełnosprawnych. Był to dla mnie bardzo radosny, a zarazem trudny czas. Udowodniłem sobie, że mimo przeciwności losu potrafię odbić się od dna i zacząć cieszyć się życiem. Następnie przyszedł etap, aby sprawdzić swoje możliwości w sportach zimowych. Wtedy już wiedziałem, że sport jest moim przeznaczeniem. Żmudne treningi przynosiły zamierzone rezultaty - jestem mistrzem świata w biegach narciarskich z 2005 roku oraz zdobywcą Pucharu Świata w sezonie 2005/2006. Byłem uczestnikiem czterech Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich w Nagano, Salt Lake City, Turynie oraz Vancouver, na których zajmowałem regularnie miejsca w czołowej dziesiątce startując w biegach oraz biathlonie. Niestety, stary i bardzo często psujący się podczas startów sprzęt, nie pomógł mi w zdobyciu medalu olimpijskiego.

W swoim życiu już bardzo dużo doświadczyłem, lecz mam jeszcze jedno marzenie, które cały czas siedzi mi głowie. Chciałbym jeszcze raz wystartować na Paraolimpiadzie w Pekinie, która odbędzie się w 2022 roku i powalczyć o medal. Największą przeszkodą jest sprzęt, którego po prostu nie mam. Na co dzień poruszam się na zwykłym, starym wózku, nieprzystosowanym do osób, które dzień w dzień potrafią pokonywać 20 kilometrów. Na dodatek aby móc trenować potrzebuję handbike'a, którego zawsze pożyczałem oraz nowe narty biegowe, ponieważ stare mają już kilkanaście lat."

Jeśli chcesz pomóc Robertowi zrealizować marzenie, wpłać dowolną kwotę na stronie zbiórki.

zaktualizowano sobota, 16 marca 2019 10:38
Oceń artykuł
(0 głosów)
Łucja Łukaszczyk

Łucja Łukaszczyk

Dziennikarka, copywriterka i PR-owiec. Nie wyobraża sobie zimy bez biegówek i wędrówek na nartach backcountry. Od 2013 roku popularyzuje te zimowe aktywności w mediach podróżniczych i sportowych, a na www.biegowkipodtatrami.pl opisuje trasy po polskiej i słowackiej stronie Tatr.

Strona www: www.lucjalukaszczyk.pl
Komentarze (0)
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • artykuły użytkowników

lubią nas