Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Koniec problemów ze śniegiem - Jakuszyce dostaną armatki śnieżne napędzane przez biegaczy

opublikowano: 01 kwietnia 2014 autor: Alicja Rolska
Po stresującym organizatorów imprez narciarskich sezonie bez śniegu, Stowarzyszenie Bieg Piastów zamierza kupić i zainstalować niezwykłe armatki śnieżne. Co ciekawe, będą one całkowicie ekologiczne i energooszczędne. - To nowatorski projekt, bo zamiast tracić energię elektryczną, będziemy wykorzystywać biegaczy trenujących w okolicy Polany Jakuszyckiej - zdradza Prezes Julian Gozdowski.

Prima Aprilis

Poniższa informacja była niestety tylko żartem z okazji 1 kwietnia.

O ekologicznych armatkach śnieżnych napędzanych siłą biegaczy można było przeczytać w norweskim piśmie "SkiNorJest" już w ubiegłym roku. Jednak żaden ośrodek narciarski nie zdecydował się jeszcze na realizację projektu. Czy Polacy będą pierwsi?

- Wierzymy w naszych narciarzy biegowych, którzy wykazali się poświęceniem już w czasie przygotowań do Pucharu Świata. Dlaczego nie mieliby znowu pomóc w przypadkach braku śniegu w Jakuszycach, zwłaszcza że robiliby to przede wszystkim dla siebie? - wyjaśnia Dariusz Serafin, odpowiedzialny za wdrożenie projektu w Polsce.

Niezwykły pomysł ma połączyć przyjemne z pożytecznym, czyli trening na specjalnych trenażerach i pozyskanie energii niezbędnej do naśnieżania. Sprzęt przypominający wyglądem orbitreki, pozwalający na pracę rąk i nóg, będzie ustawiony na Polanie Jakuszyckiej. Na początek przewidziano siedem stanowisk, które przy pełnym obłożeniu pozwolą naśnieżyć najpopularniejsze trasy rekreacyjne.

O brak chętnych społeczników gospodarze Polany się nie martwią, bo każdy, kto "wyprodukuje" dziesięć kubików sztucznego śniegu, będzie mógł liczyć na zniżki w opłatach startowych. Dla przodowników, którzy wypracują znaczne nadwyżki przewidziano dodatkowe upusty, a nawet darmowe pakiety na Bieg Piastów.

To nie koniec rewolucyjnych pomysłów w stolicy polskich biegówek. - Jeśli się uda z naśnieżaniem tras, to kupimy specjalny trenażer do odśnieżania parkingu - snuje plany Komandor BP - niech miłośnicy biegówek zaczną pracować razem z nami nad rozwojem Jakuszyc.

zaktualizowano wtorek, 08 kwietnia 2014 09:24
Oceń artykuł
(1 głos)
Komentarze (0)
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • na tablicy

  • na forum

  • artykuły użytkowników

Więcej

lubią nas