Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Na nartach po Górach Izerskich

opublikowano: 07 grudnia 2010 autor: Szymon Nitka

W drodze do Smedavy

W drodze do Smedavy Szymon Nitka
Po czterech latach przygody z nartami śladowymi w końcu trafiłem do Jakuszyc w Górach Izerskich. Jakuszyce uchodzą za polską 'Mekkę' narciarstwa biegowego i w pełni na to miano zasługują. Przez jakuszyckie lasy wiodą dziesiątki kilometrów przygotowanych ratrakami tras, po których poruszają się setki narciarzy. Bogata oferta sklepów i wypożyczalni sprzętu pozwala na miejscu zaopatrzyć się we wszystko co potrzebne do rozpoczęcia zabawy z biegówkami, w nauce której pomogą dostępni tu instruktorzy narciarstwa biegowego.

Narciarze biegowi w Górach Izerskich reprezentują wszystkie pokolenia. Niektórzy z wyraźnym sportowym podejściem, a innym narty zastępują zimą rower. Wśród polskich głosów na trasach brzmią także czeskie i szczególnie głośno niemieckie. Wśród modeli nart czekających na właścicieli przed górskimi schroniskami są zarówno narty wyczynowe, jak i rekreacyjne, śladowe, czy skitoury.

Dogodnych miejsc na rozpoczęcie narciarskiej wędrówki po Górach Izerskich jest kilka. Nam przypadł do gustu Izerski Stóg koło Świeradowa-Zdroju, dokąd wiozła nas niedawno uruchomiona kolej gondolowa, najnowocześniejsza obecnie w Polsce. Z Izerskiego Stogu narciarskie ślady prowadzą w kierunku polskich Jakuszyc czy Szklarskiej Poręby, ale też granicznymi przejściami turystycznymi do czeskiej Smedavy lub Izerki.

Najpopularniejszym miejscem w Górach Izerskich są naturalnie Jakuszyce. Może trochę żal, że z powodu wspomnianej popularności trudno w 'Jakucji' o atmosferę górskiej pustki i ciszy. Tej zdecydowanie na uczęszczanych jakuszyckich trasach brakuje. Wystarczy jednak wybrać się na wędrówkę głównym grzebietem Gór Izerskich, na Wielką Kopę, by znowu poczuć górski nastrój.

zaktualizowano środa, 07 grudnia 2011 22:25
Oceń artykuł
(2 głosów)
Szymon Nitka

Szymon Nitka

Turysta rowerowy i narciarski, wychowany jeszcze w PTTK. Zimowe wędrówki na biegówkach zastępują mu letnie wyprawy rowerowe. Choć jak powtarza, zimą zawsze wydaje mu się, że jest odwrotnie. O podróżach na rowerach i nartach biegowych pisze na stronach swojego bloga podróżniczego Znajkraj.

Partnerami Znajkraj są Fjord Nansen, Globtrek, Yeti i April Polska.

Strona www: www.znajkraj.pl
Komentarze (1)
Alicja
Lydia Piękna galeria!
07.12.2010, 13:17
Głosy: +0
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • na tablicy

  • na forum

  • artykuły użytkowników

Brak postów do publikacji.

lubią nas