Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Warunki na trasach 1 kwietnia 2021 [RAPORT]

opublikowano: 01 kwietnia 2021 autor: Redakcja

Tak na wiosnę prezentuje się trasa w Klikuszowej

Tak na wiosnę prezentuje się trasa w Klikuszowej
Wielkanoc 2021 na biegówkach? Tak, to jeszcze możliwe w kilku miejscach Polski. Należy jednak nastawić się na utrudnienia typowe dla okresu wiosennego, w tym igliwie, przetarcia, czy oblodzenia. Choć są takie miejsca, gdzie biegać można wciąż na najlepszych nartach. Gdzie jeszcze ratrakują i jakie panują tam warunki, przeczytasz w cotygodniowym raporcie śniegowym z polskich tras biegowych.

dolnośląskie

Góry Izerskie - Jakuszyce
Wielkanoc na nartach w Jakuszycach? Jak najbardziej, choć warunki nie są już tak doskonałe, jak choćby tydzień temu. Ze względu na wysokie temperatury sięgające ponad 10 st. C w bieżącym tygodniu pokrywa śnieżna znacznie się zmniejszyła. O ile w wyższych partiach gór - w okolicach Samolotu, Cichej Równi, czy Kopalni, śniegu wciąż jest dużo i można bezpiecznie się poruszać nawet na dobrych nartach, to niżej w niektórych miejscach zaczynają już wychodzić kamienie. Na szczęście pod koniec tygodnia ma się ochłodzić, zapowiadane są także większe opady śniegu. Ostatni przejazd ratraka miał miejsce 31 marca, przygotowano wówczas 50 km tras. Stowarzyszenie Bieg Piastów deklaruje, że ratrak wyjedzie ponownie na trasy w piątek wieczorem lub w sobotę rano.
Źródło: informacja własna
Góry Bialskie i Masyw Śnieżnika (Bielice, Sienna, Kamienica)
Góry Bialskie: W Górach Bialskich w Gminie Stronie Śląskie są jeszcze całkiem dobre warunki do uprawiania narciarstwa biegowego, ale lepiej zabrać ze sobą tzn. żwirówki, ponieważ na trasie występują przetarcia w wielu miejscach. Najlepsze warunki są na trasie w Dolinie Białej Lądeckiej, aczkolwiek na odcinku od parkingu/polany w Bielicach
warunki są słabe, śnieg jest bardzo mokry, a do tego do skrętu zielonego szlaku na Rudawiec trasa jest zniszczona przez ciągnik leśny. Powyżej skrętu warunki są już coraz lepsze, natomiast na wysokości drugiego stawu są już dobre. Narciarze na tę chwilę poruszają sie po śladzie z zeszłego tygodnia, z soboty.
Dobre warunki utrzymują się też na Białym Spławie oraz na Drodze nad Spławami aż do Przełęczy Suchej, na tych odcinkach można biegać klasykiem, na łyżwę jest zbyt miękko. Po stronie czeskiej przygotowane są Szengeny, Pralinka i Pohadka, w niektórych miejscach pojawiają się przetarcia, szczególnie w miejscach nasłonecznionych. Po polskiej stronie
należy zachować uwagę ze względu na przetarcia oraz momentami brak śniegu na drodze na: Drodze Rezerwatowej, Czarnym Dukcie, Łączniku pomiędzy Wielkim Rozdrożem a Czarnym Duktem, 13 Ultrabiel oraz na Drodze Marianny z Przełęczy Suchej a Nową Morawą. Na Drodze w kierunku Przełęczy Dział są słabe warunki, w kilku miejscach wychodzi już asfalt.
Pokrywa śnieżna wynosi od 0 cm - w miejscach nasłonecznionych - do 5 cm na Polanie w Bielicach i aż do 50 cm na Drodze nad Spławami i Przełęczy Suchej oraz na Białym Spławie a także na Wielkim Szengenie po czeskiej stronie.
Na sobotę są prognozowane opady śniegu, czeskie ratraki po opadzie wyjadą jeszcze na trasy, gminny ratrak Miś prawdopodobnie też. Zostaną przygotowane górne odcinki dróg, Spławy, Szengeny, Pralinaka, Pohadka, okolice Przełęczy Suchej.

śląskie

Beskid Śląski - Kubalonka
Na Kubalonce praktycznie brak warunków do biegania. Choć w najwyższych partiach utrzymują się resztki śniegu, nie ma myśleć o normalnym bieganiu na nartach.
Źródło: informacja własna

małopolskie

Gorce - Nowy Targ
W Nowym Targu sezon biegówkowy cały czas trwa, czynne jest sztucznie naśnieżane „KOŁO" w Parku Miejskim (ul. Parkowa 14). Warunki śniegowe są tam bardzo dobre. Koło jest otwarte w godzinach od 8:00 do 21:00, ma długość 400 m, jest oświetlone po zmroku, założone są dwa tory do stylu klasycznego oraz miejsce do poruszania się techniką łyżwową. Wejście na koło możliwe jest od strony parku. Korzystający z terenu parku i "KOŁA" zobligowani są do zachowania zasad (DDM) wynikających z przeciwdziałania epidemii Covid-19.
Gorce - Obidowa
Po ostatnich deszczach przygotowane jest 9 km tras, ale tylko wariant Doliną Obidowca. Dolina Lepietnicy została wyłączona z utrzymania. Warunki w Dolinie Obidowca są dobre, w czwartek nie było przetarć, oblodzenia mogą pojawić się na początku trasy na Turbacz, która jest ratrakowana codziennie. Tor do stylu klasycznego wyciśnięty jest po jednej stronie - w górę, reszta przygotowana do techniki łyżwowej. Na całej długości trasy pokrywa śnieżna wynosi od 30 cm do 40 cm. Miejscami trasa się zwęża.
Narciarze proszeni są, by pamiętać, że ten wariant trasy jest bardzo wymagajacy i należy uważać przy zjazdach.
Źródło: Zofia Faron - Sołtys Obidowej
Gorce - Klikuszowa
Warunki w CNB Klikuszowa wciąż są dobre. Sztuczny śnieg, który utrzymuje się na trasie, jest znacznie bardziej trwały, niż naturalny. Dlatego można wciąż korzystać z 1,5 km codziennie ratrakowanej trasy. Sezon w Klikuszowej trwa do Poniedziałku Wielkanocnego.
 
Źródło: Katarzyna Maciążek - pełnomocnik Wójta Nowego Targu ds. Utrzymania i Funkcjonowania CNB w Klikuszowej
Beskid Niski - Ptaszkowa
W Ptaszkowej sezon został zakończony, ośrodek jest zamknięty.

 

 

Włącz swoją trasę do raportów

Chcesz, aby trasa biegowa, którą się opiekujesz, była ujęta w naszych raportach? Biegasz na trasie i masz informacje z pierwszej ręki? Przekazuj nam te informacje, a my opublikujemy je w ogólnopolskim raporcie śniegowym. Prosimy o kontakt na e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Uwaga! Redakcja nie przepisuje treści z innych stron, nie pobiera także informacji z tablic facebookowych. Wszystkie informacje, które są publikowane w tym raporcie, zostały przekazane redakcji przez osoby, które są odpowiedzialne za utrzymanie tras w swojej okolicy, lub są narciarzami, którzy osobiście sprawdzili warunki.

zaktualizowano czwartek, 01 kwietnia 2021 16:40
Oceń artykuł
(0 głosów)
Komentarze (0)
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • artykuły użytkowników

lubią nas