Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Warunki na trasach 11 marca 2021 [RAPORT]

opublikowano: 11 marca 2021 autor: Redakcja

Takie warunki znajdziecie jeszcze w Obidowej / Gorce

Takie warunki znajdziecie jeszcze w Obidowej / Gorce
Ciepłe dni poczyniły spustoszenia na części polskich tras biegowych. Dobrze zachowały się przede wszystkim sztucznie naśnieżane trasy. Znajdziemy jednak też miejsca z naturalnym śniegiem, gdzie w komfortowych warunkach będzie można w połowie marca jeszcze pobiegać na nartach. Gdzie warto się wybrać w nadchodzący weekend na biegówki, przeczytasz w naszym cotygodniowym raporcie śniegowym z polskich tras.

dolnośląskie

Góry Izerskie - Jakuszyce
W Jakuszycach w czwartek 11 marca padał śnieg. W najbliższych dniach, w tym w trakcie weekendu, ma padać na przemian deszcz i śnieg. Na piątek zaplanowano ratrakowanie tras. Te są wciąż w dobrym stanie, w nocy w górach panuje mróz i kilkustopniowe ocieplenie w ciągu dnia, a nawet krótkie opady deszczu, nie powinny znacznie pogorszyć warunków. Dlatego śmiało można planować bieganie w Jakuszyach w najbliższy weekend.
Źródło: informacja własna
Góry Bialskie i Masyw Śnieżnika (Bielice, Sienna, Kamienica)
Góry Bialskie: W poniedziałek (8 marca) ratrak "Miś" należący do gminy Stronie Śląskie założył ślad od parkingu w górnych Bielicach, na polanie, Dolinie Białej Lądeckiej, Białym Spławie, na Szengenach po polskiej stronie, Drodze nad Spławami aż do Przełęczy Suchej, na Czarnym Dukcie oraz na łączniku pomiędzy Czarnym Duktem a Wielkim Rozdrożem. Na powyższych trasach warunki do uprawiania narciarstwa biegowego, do czwartku włącznie, były dobre. Trochę gorsze warunki panowały na Drodze Rezerwatowej.
W wypadku pojawienia się opadów śniegu w piątek na sobotę rano zaplannowany jest wyjazd ratraka na trasy. Jeżeli wystąpią opady deszczu ratrak przygotuje ślad dopiero w kolejnym tygodniu.
Na chwile obecną Droga nad Spławami przygotowana jest pod styl klasyczny i łyżwowy, na pozostałych odcinkach ślad przygotowany jest pod styl klasyczny. Poniższe zdjęcie przedstawia trasę w poniedziałek 8 marca.
Góry Sowie
W Górach Sowich nie ma warunków do biegania na nartach, ale spokojnie można na nich spacerować. Warstwa śniegu to 10-15 cm, momentami pojawiają się prześwity, trasa nie jest przygotowana przez ratrak. Na spacery biegówkowe dobrze nadają się trasy Niedźwiedź i Lis, częściowo Nietoperz i Sowa (ślad do klasyka zrobiony przez biegaczy). Temperatura utrzymuje się na poziomie -5 st. C, od czwartku zaczęły się opady śniegu. Narty - raczej szutrówki niż nowe. Poniższe zdjęcie wykonane zostało w niedzielę 7 marca.
Źródło: Sowie Szczyty

śląskie

Beskid Śląski - Kubalonka
Na Kubalonce, w górnych jej partiach, wciąż leży trochę dobrze zachowanego śniegu. Trasy nie są przygotowane, ale entuzjaści, którzy nie mogą żyć bez nart, są w stanie "wykręcić" jeszcze pętlę o długości około 2 km.
Źródło: informacja własna

małopolskie

Tatry - Zakopane
Na Górnej Równi Krupowej trasy są nieczynne. Na trasie biały Potok wyznaczona jest pętla o długości około 800 m na polanie koło wyciągu pana Sitarza. Jeżeli zgodnie z prognozą spadnie śnieg, to pętla zostanie przygotowana na weekend. Dobre warunki wciąż panują też na COS OPO Zakopane.
Źródło: Wydział Turystyki i Sportu w Zakopanem
Gorce - Nowy Targ
W Nowym Targu wciąż można biegać na sztucznie naśnieżonej pętli "Koło" w Parku Miejskim (ul. Parkowa 14). Warunki śniegowe są tam bardzo dobre. "Koło" jest otwarte w godzinach od 8:00 do 21:00, ma długość 400 m, jest oświetlone po zmroku, założone są dwa tory do stylu klasycznego oraz przygotowany tor do poruszania się techniką łyżwową. Wejście na koło możliwe jest od strony parku.
 
Gorce - Obidowa
Trasy w pełni przygotowane, a warunki doskonałe. Pokrywa śnieżna wynosi od 30 cm do 40 cm na całej długości trasy. Ostatnio przybyło też kilka centymetrów świeżego śniegu.
Przygotowano dwa warianty narciarskiego szlaku na Turbacz: Doliną Lepietnicy 11 km i Doliną Obidowca 9 km. Po obu stronach założone są tory do stylu klasycznego, w Dolinie Lepietnicy środek przygotowany jest do stylu łyżwowego. Tutaj też na pierwszych 2 km mogą pojawić sie piesi i zaprzegi konne. W Dolinie Obidowca zalożony jest tor do stylu klasycznego prowadzący w górę, pozostała część przygotowana jest do stylu łyżwowego - ta trasa polecana jest do podchodzenia w stronę Turbacza. Należy pamiętać, że za polaną Rozdziele trasa łączy się ze szlakiem turystycznym od Starych Wierchow i tam mogą pojawić sie piesi. Na trasach brak oblodzeń pomimo lekkiej odwilży w ciągu dnia i przymrozków nocą. Brak wystających kamieni. Warunki bezpieczne. Na trasach obowiązuje ruch prawostronny, a za wejście pobierana jest opłata 5 zł od osoby.
Źródło: Zofia Faron - Sołtys Obidowej
Gorce - Klikuszowa
Na trasie w Obidowej jest naprawdę sporo śniegu, można biegać po 1800 m trasy przygotowanej do techniki klasycznej i łyżwowej. Na niedzielę 14 marca zaplanowano zawody - Puchar Wójta Gminy Nowy Targ - tego dnia można indywidualnie korzystać z trasy do 12:00.
Źródło: Katarzyna Maciążek - pełnomocnik Wójta Nowego Targu ds. Utrzymania i Funkcjonowania CNB w Klikuszowej
Beskid Niski - Ptaszkowa
W Ptaszkowej można biegać po 1 km tras z torem do klasyka i torem do łyżwy. Grubość pokrywy śnieżnej to około 30 cm. Trasa jest wyratrakowana i otwarta dla wszystkich. Wypożyczalnia czynna jest w godz. 7.00 - 20.00. W sobotę 13 marca trasy będą zamknięte od 7.00 do 15.00 z powodu odbywającej się spartakiady zimowej, po godz.15.00 trasy zostaną znów otwarte. W pozostałe dni, także w niedzielę można korzystać z tras przez cały dzień.
Beskid Sądecki - Krynica-Zdrój
W Krynicy-Zdroju trasy biegowe "U Leśników" zostały już zamknięte i nie będą więcej otwierane w bieżącym sezonie.
Źródło: Narciarskie Trasy Biegowe "U Leśników"

 

podkarpackie

Bieszczady - Ustjanowa
Warunki wciąż dobre i bezpieczne dla narciarzy, ale mimo to na trasy lepiej wybrać się z nartami, których będzie mniej szkoda w razie uszkodzenia. Warunki jeszcze nie na żwirówki, ale też nie na najlepszą parę nart. Na trasach leży jeszcze sporo śniegu, prognozy zapowiadają kolejną dostawę białego puchu, może nawet kolejne 10 cm. Możne biegać po 5 km tras, brakuje jednak torów do klasyka.
Bieszczady - Muczne
Na trasach wciąż leży 20-30 cm śniegu. Można poruszać się na nartach po 6 km tras z wyciśniętymi torami do klasyka. Trasa ma łagodny profil, brak dużych przewyższeń. Po prognozowanych opadach śniegu planowany jest w piątek wieczorem przejazd ratraka. N amiejscu w CPL Muczne działa bezpłatna wypożyczalnia z ograniczoną liczną nart.

 

 

Włącz swoją trasę do raportów

Chcesz, aby trasa biegowa, którą się opiekujesz, była ujęta w naszych raportach? Biegasz na trasie i masz informacje z pierwszej ręki? Przekazuj nam te informacje, a my opublikujemy je w ogólnopolskim raporcie śniegowym. Prosimy o kontakt na e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Uwaga! Redakcja nie przepisuje treści z innych stron, nie pobiera także informacji z tablic facebookowych. Wszystkie informacje, które są publikowane w tym raporcie, zostały przekazane redakcji przez osoby, które są odpowiedzialne za utrzymanie tras w swojej okolicy, lub są narciarzami, którzy osobiście sprawdzili warunki.

zaktualizowano czwartek, 11 marca 2021 18:21
Oceń artykuł
(0 głosów)
Komentarze (0)
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • artykuły użytkowników

lubią nas