Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Warunki na trasach 12 stycznia 2017 [RAPORT]

opublikowano: 12 stycznia 2017 autor: Redakcja

W Górach Bialskich i Masywie Śnieżnika po polskiej i czeskiej stronie łącznie jest przygotowanych nawet 220 km tras

W Górach Bialskich i Masywie Śnieżnika po polskiej i czeskiej stronie łącznie jest przygotowanych nawet 220 km tras
Dobra passa dla biegaczy narciarskich w drugim tygodniu stycznia nadal trwa. Właściwie na wszystkich trasach biegowych w Polsce panują bardzo dobre warunki, trasy są przygotowywane i czekają na narciarzy. Szczegółowe informacje o warunkach w poszczególnych regionach jak zwykle w naszym czwartkowym raporcie.

dolnośląskie

Góry Izerskie - Jakuszyce
W Górach Izerskich śniegu jest bardzo dużo, a w ostatnich dniach jeszcze dopadało. Jak podaje gospodarz tras w Jakuszycach - Stowarzyszenie Bieg Piastów - łącznie przygotowanych jest ponad 50 km tras. Wciąż jednak jest miękko. Pomimo przejazdu ratraka po ostatnich opadach bardzo trudno biega się techniką łyżwową. Bywa też, że przy klasyku kije zapadną się głęboko. Do weekendu ratraki poprawią co mogą. Jakuszyce to na pewno dosonałe miejsce, w które warto wybrać się na koniec tygodnia na biegówki.
Góry Orlickie - Duszniki Zdrój
Jamrozowa Polana do końca stycznia 2017 roku jest zamknięta, trwają na niej prace przygotowujące do Mistrzostw Europy w biathlonie, które odbędą się tam pod koniec miesiąca. Amatorzy biegania na nartach mogą natomiast skorzystać z tras wyprowadzonych z Zieleńca, które łączą się z potężną siecią tras po czeskiej stronie. W Zieleńcu od Kamienia Rubascha trasy są przygotowane.
Góry Bystrzyckie - Spalona
W Stacji Narciarstwa Biegowego Spalona zapowiada się wspaniały weekend, zima wyraźnie się tam rozgościła, śniegu jest dużo i stale go przybywa. W minionym tygodniu awarii uległ ratrak Gminy Bystrzyca Kłodzka, w tej chwili gospodarze tras oczekują na elektroniczną część przeznaczoną do modelu PB100. Skuter przygotowuje zastępczo wszystkie trasy w tygodniu, a w piątkowy wieczór partnerska miejscowość Orlické Záhoří w ramach wieloletniej współpracy przygotuje swoim ratrakiem główne pętle oraz polany szkoleniowe w Spalonej. W niedzielę 15 stycznia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Śniegu, w ramach którego szkoły narciarskie SITN PZN zapewniają bezpłatne szkolenie dla zainteresowanych. Szkoła Narciarstwa Biegowego Centrum Śnieżnik przy współpracy z MGOK Bystrzyca Kłodzka zaprasza na bezpłatne zajęcia z instruktorami Polskiego Związku Narciarskiego, którzy będą prowadzić zajęcia w mniejszych grupach dla początkujących, a także dla szukających poprawy własnej techniki czy innych kwestii w narciarstwie biegowym.
Góry Bialskie i Masyw Śnieżnika
W Górach Bialskich, zwłaszcza ich wyższych partiach, leży do 60 cm śniegu. Trasy mają być przygotowane do biegania przed najbliższym weekendem. Na biegówki najlepiej wybrać się z Bielic - w tym rejonie łącznie z trasami czeskimi przygotowanych jest około 120 km. Ratrak zrobił pierwszy w tym sezonie przejazd po trasie maratonu narciarskiego SGB Ultrabiel. Przygotowane są również trasy w Masywie Śnieżnika po polskiej i czeskiej stronie, czyli kolejne nawet 100 km do biegania. Na trasy w okolicy Stronia Śląskiego można dostać się z miejscowości: Bielice, Nowa Morawa, Kletno, Sienna, Janowa Góra.
Stronie Śląskie

śląskie

Beskid Śląski - Kubalonka
W Beskidzie Śląskim na Przełęczy Kubalonka w ostatnich dniach spadło kolejne 25 cm śniegu. W czwartek rano po przejeździe ratraka trasy były dosyć miękkie. Po kolejnym przejeździe śnieg został utwardzony i biegało się bardzo dobrze. Kubalonka to dobry cel weekendowego wyjazdu na biegówki.
Źródło: team nabiegowkach.pl

małopolskie

Tatry - Zakopane - Równia Krupowa
Zakopiańska trasa na Górnej Równi Krupowej w czwartek rano została pięknie przygotowana... traktorem. Na dwóch równoległych torach do klasyka (tym razem bez tradycyjnego dodatkowego miejsca dla łyżwy), rywalizowali dziś uczniowie zakopiańskich szkół. Wieczorem, po kilkugodzinnych opadach śniegu, wydawało się, że po torach zostało tylko wspomnienie, ale wystarczyło raz przetrzeć ślad, by móc już komfortowo biegać. Na weekend, gdy już nie będzie sypać, 3-kilometrowa trasa ma zostać ponownie przygotowana.
Zakopane na Równi Krupowej
Tatry - Białka Tatrzańska
Pokrywa śnieżna na trasach w Białce Tatrzańskiej wynosi od 60 do 80 cm. Przez ostatni tydzień działały armatki śnieżne, pomogła też aura. W poniedziałek trzy największe ratraki pracowały cały dzień, by te ogromne zapasy śniegu równo rozprowadzić po trasach. Trasy zostało dobrze ubite i wyratrakowane do łyżwy i klasyka. W czwartek nadal padał śnieg, ale na trochę pojawiło się także słońce.
raport-2017-01-12-1-bialka
Gorce - Nowy Targ
W Nowym Targu czynne są wszystkie narciarskie trasy biegowe, zarówno na Lotnisku, w „Borze Kombinackim" jak i pętla obok Stacji Narciarskiej „Długa Polana". Tory są twarde i zmrożone. Nie ma lodu. Warunki śniegowe dobre, na lotnisku miejscami przebija trawa. Po czwartkowych opadach śniegu trasy zostaną przygotowane ratrakiem w piątek (13 stycznia) wieczorem.
Nowy Targ
Gorce - Obidowa
W Obidowej jak zwykle doskonałe warunki. Na trasach pojawiło się kolejne 10 cm świeżego śniegu. Wszystkie warianty tras na Turbacz codziennie przygotowuje ratrak.
Źródło: Zofia Faron - Sołtys Obidowej
Beskid Wyspowy - pod Mogielicą
Na trasach śniegu jest dużo, na weekend tradycyjnie zostanie przygotowana trasa - przez pierwsze 6 km tory po obu stronach drogi, dalej jeden tor.

pomorskie

Kaszuby - Kartuzy
Trasy w Kartuzach przygotowywane są skuterem śnieżnym Trasy z prawdziwego zdarzenia są na Pomorzu! Choć nie są długie, za to położone w urokliwym miejscu i urozmaicone pod względem trudności. Obecnie przygotowane są wszystkie trasy z poniższej mapy. Grubość pokrywy śnieżnej wynosi do 30 cm. Utrzymywane maszynowo do techniki klasycznej i łyżwowej. Ostatnio maszyna pracowała w niedzielę 8 stycznia. Kolejne przejazdy zaplanowano na piątek i sobotę. W sobotę na trasie mają odbywać się szkolne zawody narciarskie, dostęp dla ruchu turystycznego może być więc ograniczony.
Źródło: Janusz Meissner - administrator tras w Kartuzach

 

Włącz swoją trasę do raportów

Chcesz, aby Twoja trasa biegowa była ujęta w naszych raportach? Prosimy o kontakt na e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

zaktualizowano piątek, 13 stycznia 2017 07:52
Oceń artykuł
(0 głosów)
Komentarze (0)
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • artykuły użytkowników

lubią nas