Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Warunki na trasach 16 lutego 2017 [RAPORT]

opublikowano: 16 lutego 2017 autor: Redakcja

Trasy na Kubalonce we czwartek 16 lutego

Trasy na Kubalonce we czwartek 16 lutego
Ostatnie dni przyniosły ciepłe powietrze. Na szczęście na większości tras biegowych było na tyle dużo śniegu, że nie zaszkodziły im ani dodatnie temperatury, ani słońce. Tym bardzie, że w nocy panował mróz, który ścinał śnieg i go konserwował. Prognozy na najbliższe dni zapowiadają w górach opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Liczymy, że będzie to raczej biały puch, który zmobilizuje opiekunów tras do wyciągnięcia ratraków z garaży i przygotowanie tras na weekend.

dolnośląskie

Góry Izerskie - Jakuszyce
Wszystkie trasy czynne, ale jak informuje Stowarzyszenie Bieg Piastów, na przejaz ratraka trzeba będzie poczekać, aż spadnie śnieg. Wysokie temperatury w dzień powodują topienie się śniegu i tory są szybko zadeptywane, z kolei nocne mrozy utwardzają podłoże i rano w wielu miejscach jest bardzo ślisko. Najlepsze warunki panują na najmniej popularnych trasach wokół Samolotu, czy na Jeleniogórskiej, tam tory są w bardzo dobrym stanie, a trasa do łyżwy równa. Niestety w miejscach najchętniej odwiedzanych przez narciarzy, a także pieszych turystów, czyli np. na spacerówce do Orla, tory są rozjechane, a trasa bardzo nierówna, z głębokimi dziurami zrobionymi w miękkim śniegu przez piechurów. Jest także sporo miejsc pokrytych igliwiem i szyszkami, jednak prognozowane na czwartkową noc opady śniegu powinny poprawić stan wszystkich szlaków, a także umożliwić ponowne ich wyratrakowanie. W sobotę do południa na sporej części tras turystycznych odbywać się będą zawody Enervit Classic, z tego względu warto zaplanować bieganie na trasach w kierunku Szklarskiej Poręby.
Źródło: informacja własna i Wypożyczalnia Fischer Jakuszyce
Góry Suche - Sokołowsko
W Sokołowsku na trasie w nasłonecznionych miejscach wystąpiły spore przetopienia. W cieniu śnieg jeszcze jest, ale trasa jest zmrożona i oblodzona. Pokrywa śniegu wynosi maksymalnie 15 cm. Maszyna nie wyjeżdża na trasy, bo tylko pogorszyłaby sytuację. Tor do klasyka jeszcze jest w stanie dobrym, choć miejscowo są już przetarcia do trawy.
Sokołowsko
Źródło: Andrzej Nowicki
Góry Stołowe - Karłów
Aktualizacja z 18 lutego: W nocy z piątku na sobotę w Karłowie spadł śnieg. Opady pozwoliły na przygotowanie dwóch tras. Pierwsza trasa nad Michałówką w kierunku do Pasterki - pętla o długości 10km. Trasa przygotowana dla łyżwy i klasyka. Druga trasa - pętla na łąkach przy wypożyczalni nart. Długość trasy - 3km. Trasa przygotowana dla łyżwy i klasyka.
Góry Bystrzyckie - Spalona
Zima w Spalonej trwa nadal, a warunki na trasach pozostają dobre. Wysokie temperatury nie ominęły Gór Bystrzyckich, ale na szczęście nie roztopiły zbyt wiele śniegu. W ostatnich dniach wszyscy odwiedzający stację mieli wymarzoną pogodę, lekko plusowe temperatury, słonecznie, a do tego błękitne niebo. Obecnie w kilku najbardziej nasłonecznionych miejscach pojawiły się małe przetarcia jednak nadal pętla Małej i Dużej Jagodnej są całkowicie przejezdne. Na noc z czwartku na piątek zapowiadane są małe opady śniegu, a przejazd ratraka zaplanowany został jak zwykle w weekend.
Masyw Śnieżnika - Międzygórze
W Międzygórzu skuter nie wyjeżdża już na trasy, dopiero po nowych opadach śniegu możemy zobaczyć go ponownie w akcji. Na trasach w nasłonecznionych miejscach pojawiły się przetarcia. Warunki obecnie trudne.
Góry Bialskie i Masyw Śnieżnika (Bielice, Sienna, Kamienica)
Góry Bialskie: Przygotowanych tras łącznie z czeskimi około 100 km. Z racji wysokości n.p.m. i specyficznego mikroklimatu odwilży oparły się trasy w Bielicach (najlepsze warunki, nie ma żadnych przetarć) oraz z Nowej Morawy w kierunku Przełęczy Suchej. Powyżej 800 m n.p.m. śniegu jest nawet 50 cm. W dolnych odcinkach tras od 15-20 cm. Wypożyczalnia Wildcat (www.wild-cat.pl) czynna codziennie od godziny 8.00 (tel. 691142345 lub 661926237) prowadzi promocję i wręcza mapy z trasami biegowymi w okolicy każdemu, kto ją odwiedzi.
Masyw Śnieżnika: Przygotowanych tras około 25 km. W dolnych odcinkach tras w Kamienicy, Bolesławowie, na odcinku z Nowej Morawy do Bolesławowa oraz w Kletnie zdarzają się przetarcia, pętla góry Młyńsko jest nieprzejezdna. Dobre warunki panują na trasie z Siennej do Schroniska na Śnieżniku, ratrak przejechał 14 lutego odcinek z Siennej do Przełęczy Śnieżnickiej i do Janowej Góry.

śląskie

Beskid Śląski - Kubalonka
Wyższe temperatury zawitały także na Kubalonkę. We środę i czwartek było tu słonecznie i ciepło. W czwartkowe popołudnie temperatura powietrza wynosiła 5 st. C. Na szczęście pod wieczór przychodzą mrozy i śnieg się ścina. Za dnia w nasłonecznionych miejscach śnieg zamienia się w ciapę. Tu tory dwukrotnie zwiększyły swoją szerokość. W cieniu jest twardo i szybko. Tory w tych miejscach utrzymały się w doskonałym stanie. Można biegać bez obaw o narty. W kilku miejscach spod śniegu zaczyna wyłaniać się trawa. Ratrak nie jeździ.
Źródło: team nabiegowkach.pl

małopolskie

Tatry - Kościelisko
Warunki na trasie bardzo dobre, a śniegu wciąż jest 20cm. W okolicy południa w związku z mocnym słońcem i dużą liczbą biegaczy tory są trochę "rozjechane". Ratrak pracował ostatni raz we środę. W nocy przychodzą mrozy, co konserwuje trasę i opóźnia odparowywanie śniegu.
Tatry - Białka Tatrzańska
Trasy biegowe w Białce Tatrzańskiej pomimo cieplejszych dni mają się nadal świetnie. Śniegu na trasach wciąż jest na tyle dużo, że pozwala to Ośrodkowi Kotelnica codziennie wyratrakować szlak i zalożyć dwa tory do stylu klasycznego oraz przygotować trasę do łyżwy.
Gorce - Nowy Targ
Warunki śniegowe na trasie biegowej na lotnisku są ciężkie, trasa jest oblodzona, w kilku miejscach trzeba odpiąć narty i przejść pieszo.
Natomiast w Borze Kombinackim wciąż śniegu jest wystarczająco, choć także te trasy są oblodzone. Na narciarskim stadionie biegowym obok stacji narciarskiej Długa Polana można biegać w bardzo dobrych warunkach, trasa ta ratrakowana jest minimum trzy razy w tygodniu.
Nowy Targ
Gorce - Obidowa
Dodatnie temperatury lekko zmniejszyły pokrywę śnieżną w Obidowej, ale wciąż na trasach zalega od 50 do 70 cm śniegu. Ratrak pracuje regularnie. Na całej długości założony jest tor do stylu klasycznego. Przejazdy ratraka zaplanowano na poranki w sobotę i niedzielę. Za każdym przejazdem ratraka trasa jest frezowana, a tor do techniki klasycznej zakładany jest od nowa. W Dolinie Lepietnicy na długości ok. 2 km biegacze mogą w ciągu tygodnia napotkać utrudnienia - nadleśnictwo prowadzi wywózkę pozyskanego drzewa.
Źródło: Zofia Faron - Sołtys Obidowej

 

podkarpackie

Bieszczady - Ustjanowa
Warunki na trasach wciąż dobre. W ostatni weekend w bardzo dobrych warunkach w Ustjanowej odbywał się Bieszczadzki Bieg Lotników. Można powiedzieć, że przez te kilka dni wszystko się utrzymało.

pomorskie

Kaszuby - Kartuzy
Na trasach w Kartuzach całkiem dobre warunki, mimo ocieplenia. Wieczorem temperatura spada do -1 st.C. Wszystkie trasy przejezdne, dobrze zachowane tory do klasyka. Nie było potrzeby używania sprzętu mechanicznego. Wieczorem fragment tras oświetlony.
Źródło: Janusz Meissner - administrator tras w Kartuzach

 

Włącz swoją trasę do raportów

Chcesz, aby Twoja trasa biegowa była ujęta w naszych raportach? Prosimy o kontakt na e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

zaktualizowano niedziela, 19 lutego 2017 14:06
Oceń artykuł
(0 głosów)
Komentarze (0)
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • na tablicy

  • na forum

  • artykuły użytkowników

Więcej

lubią nas