Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Warunki na trasach 18 lutego 2021 [RAPORT]

opublikowano: 18 lutego 2021 autor: Redakcja

W Bieszczadach wciąż mróz - zdjęcie przedstawia trasy z Ustjanowej.

W Bieszczadach wciąż mróz - zdjęcie przedstawia trasy z Ustjanowej.
W części kraju zapanowała odwilż. Na szczęście, jak wynika z informacji napływających z gór, nie wyrządziła i nie powinna wyrządzić w najbliższych dniach większych szkód na polskich trasach biegowych. Gdzie i w jakich warunkach będzie można pobiegać na nartach w trzeci weekend lutego, dowiesz się z czwartkowego raportu naszego portalu.

dolnośląskie

Góry Izerskie - Jakuszyce
W Górach Izerskich ze środy na czwartek panowała temperatura poniżej zera. Utrzymywane są wszystkie trasy. W nadchodzący weekend w Jakuszycach rozpoczynają się indywidualne biegi w ramach 45. Biegu Piastów, Stowarzyszenie Bieg Piastów przygotuje więc wszystkie trasy, na której planowane były zawody. Duża pokrywa śnieżna, solidny i zmrożony w pierwszej połowie lutego podkład oraz ujemne temperatury w nocy pozwalają optymistycznie patrzeć na warunki w nadchodzący weekend. Co najwyżej śnieg będzie mokry i ciężki, wciąż jednak będzie go sporo.
Źródło: Stowarzyszenie Bieg Piastów
Góry Stołowe - Karłów
W Karłowie są czynne dwie trasy biegowe - 5 km nad Michałówką oraz 3,5 km na łąkach poniżej wypożyczalni. Przejazd ratraka został zaplanowany na noc z piątku na sobotę. Kolejny raz ratrak ma przygotować trasy z soboty na niedzielę. W planach jest wyciśnięcie toru do klasyka i wurównanie toru do łyżwy.
Góry Bystrzyckie
Spalona: Pomio odwilży w Spalonej utrzymały się dobre warunki, ratrak przygotowuje trasy w nocy zarówno do techniki klasycznej, jak też łyżwowej. Pokrywa śnieżna wynosi wciąż od 30 cm do nawet 50 cm. Kolejne przejazdy ratraka uzależnione są od panujących warunków.
Lasówka: W Lasówce w czwartek leżało od 20 cm do 40 cm śniegu. Planowane przejazdy ratraka ze Spalonej do Lasówki są uzależnione od warunków pogodowych. W czwartek warunki do uprawiania narciarstwa były jeszcze dobre, ale rosnące temperatury z godziny na godzinę oraz ciepłe noce mogą pokrzyżować piątkowy plan przejazdu ratraka do Lasówki.
Źródło: Urząd Miasta i Gminy Bystrzyca Kłodzka
Masyw Śnieżnika - Międzygórze
Pokrywa śnieżna w czwartek miała w Międzygórzu grubość od 10 cm do 40 cm. Ze względu na wysokie temperatury powietrza, w tym ciepłe noce, a przez to bardzo mokry śnieg, wyjazd ratraka na trasy nie jest możliwy.
Źródło: Urząd Miasta i Gminy Bystrzyca Kłodzka
Góry Bialskie i Masyw Śnieżnika (Bielice, Sienna, Kamienica)
Góry Bialskie: W czwartek rano gminny ratrak "MIŚ" wyjechał na szlaki biegówkowe. Nowy ślad założony został na odcinkach: od parkingu w górnych Bielicach przygotował polanę (do nauki jazdy na nartach biegowych), Dolinę Białej Lądeckiej, Biały Spław, Szengeny (po polskiej stronie), Drogę nad Spławami aż do Przełęczy Suchej, Drogę Rezerwatową, Czarny Dukt (od Drogi nad Spławami do parkingu w górnych Bielicach), łącznik pomiędzy Czarnym Duktem a Wielkim Rozdrożem, 13 Ultrabiel. Łącznie przygotowanych jest ok. 50 km szlaków biegowych. Pomimo odwilży w Górach Bialskich pokrywa śnieżna wynosi od 20 (parking w górnych Bielicach) do 65 cm śniegu (powyżej wysokości 900 m npm). Temperatura powietrza w czwartek wynosiła ok. +2 st. C. Długość wszystkich przygotowanych szlaków biegowych na pograniczu polsko-czeskim wynosi ok. 120 km. Trasy przygotowane są głównie pod styl klasyczny, na Drodze nad Spławami do Przełęczy Suchej oraz na Czarnym Dukcie można biegać stylem łyżwowym, po czeskiej stronie trasy przygotowane są pod klasyk i łyżwę. Szczegółowa informacja o stanie utrzymania szlaków dostępna jest na stronie www.bilestopy.cz.
Pomimo odwilży trasy są przygotowane bardzo dobrze, ratrak ponownie wyjedzie na szlaki w sobotę rano.
Góry Sowie
W czwartek warunki śniegowe w Górach Sowich pomimo odwilży były dobre. W ciągu dnia panowała temperatura ok. 4 st. C, za to w nocy przychodzi mróz. We środę spadło dodatkowe 5 cm śniegu. Na trasach wciąż pozostaje pokrywa śnieżna o grubości od 20 do 40 cm - śniegu ubitego przez ratrak. Przygotowanych jest blisko 25 km tras, na wszystkich twardy ślad do klasyka, do łyżwy robi się miękko (tylko na zacienionych odcinkach jest twardziej). W planach w najbliższym czasie nie ma wyjazdu ratraka, jest za miękko. Niestety dolną część trasy Lis (w kierunku Lisich Skał) ktoś zniszczył wjeżdżając quadami. Parkowanie przy trasach dozwolone jest tylko w miejscach wyznaczonych. Do końca lutego trwa zabawa biegówkowa: Sowie na Biegówkach 2021.
Źródło: Sowie Szczyty

śląskie

Beskid Śląski - Kubalonka
Na Kubalonce jeszcze we środę spadło 20 cm świeżego śniegu. W czwartek przyszła lekka odwilż, ale nie zaszkodziła specjalnie trasom. Nocami panuje mróz, co konserwuje śnieg. Ogólnie mówiąc - warunki dobre, a śniegu bardzo dużo.
Źródło: informacja własna

małopolskie

Tatry - Kościelisko
W Kościelisku warunki do biegania są bardzo dobre. Mimo wzrostu temperatury powietrza spadło 20 cm mokrego-ciężkiego śniegu. Ratrak przygotowuje trasy codziennie. Można biegać po pętli o długości 5 km. Korzystanie z tras jest bezpłatne, natomiast pobierana jest opłata za parking w wysokości 10 zł.
Gorce - Klikuszowa
W Klikuszowej śniegu wciąż bardzo dużo, od środy pojawiło się sporo nowego śniegu. Warunki na trasie bardzo dobre. Tatrak przygotowuje tory do klasyka i do łyżwy.
Źródło: Katarzyna Maciążek - pełnomocnik Wójta Nowego Targu ds. Utrzymania i Funkcjonowania CNB w Klikuszowej
Beskid Sądecki - Krynica-Zdrój
Trasy w Krynicy są otwarte codziennie od 9:00 do 15:00. Można biegać po 6 km przygotowanych tras z torem do klasyka i łyżwy. Trasy są ratrakowane codziennie. Na miejscu czynna jest wypożyczalnia z nowym sprzętem. Parking dostępny dla korzystających z tras.
Źródło: Narciarskie Trasy Biegowe "U Leśników"

 

 

podkarpackie

Bieszczady - Ustjanowa
Warunki w Ustjanowej są bardzo dobre. Temperatury dodatnie jeszcze nie dotarły w Bieszczady. Trasy przygotowywane są na bieżąco. W nadchodzący weekend na trasach odbędzie się Bieg Lotników, więc będą częściowo zamknięte. W przyszłą środę i czwartek również zaplanowano zawody - Puchar Bieszczadów.

mazowieckie

Warszawa - Narciarska Trasa Biegowa "Stajnia"
W Warszawie przygotowana do techniki klasycznej jest Narciarska Trasa Biegowa "Stajnia". Jest kameralnie położona na terenie lasu prywatnego (mały ruch innych użytkowników - piesi, psy). Trasa jest krótka, dwie pętle + około 500 m prostej. Pętle są jednokierunkowe, prosta dwukierunkowa. Ślad założony skuterem śnieżnym i tracksetterem. W sumie niecałe 2 km. Trasa ma kilka małych przewyższeń i kilka zjazdów zakończonych zakrętem. Dla początkujących narciarzy może być momentami dość trudna technicznie.

pomorskie

Kaszuby - Kartuzy
W Kartuzach leży na trasach ok. 20 cm ubietego śniegu, poza trasami 40 cm. W nadchodzący weekend będzie można biegać po ok. 3 km tras, jak zwykle zostaną wyciśnięte tory do techniki klasycznej i na całej długości jest tor do jazdy techniką łyżwową. Ze względu na wycinkę drzew zamknięte zostały trasy zielona i pomarańczowa - tam jest bezwzględny zakaz wjeżdżania.
Źródło: Janusz Meissner - administrator tras w Kartuzach

 

 

Włącz swoją trasę do raportów

Chcesz, aby trasa biegowa, którą się opiekujesz, była ujęta w naszych raportach? Biegasz na trasie i masz informacje z pierwszej ręki? Przekazuj nam te informacje, a my opublikujemy je w ogólnopolskim raporcie śniegowym. Prosimy o kontakt na e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Uwaga! Redakcja nie przepisuje treści z innych stron, nie pobiera także informacji z tablic facebookowych. Wszystkie informacje, które są publikowane w tym raporcie, zostały przekazane redakcji przez osoby, które są odpowiedzialne za utrzymanie tras w swojej okolicy, lub są narciarzami, którzy osobiście sprawdzili warunki.

zaktualizowano czwartek, 18 lutego 2021 20:56
Oceń artykuł
(1 głos)
Komentarze (0)
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • artykuły użytkowników

lubią nas