Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Warunki na trasach 21 stycznia 2021 [RAPORT]

opublikowano: 21 stycznia 2021 autor: Redakcja

Takie warunki w Górach Stołowych spotykane są raz na kilka lat.

Takie warunki w Górach Stołowych spotykane są raz na kilka lat.
Zapowiada się kolejny udany weekend na biegówkach. Informacje od większości gospodarzy tras w Sudetach i Karpatach są optymistyczne, w nadchodzących dniach polscy narciarze będą mogli wybrać jedno z wielu dostępnych miejsc do biegania na nartach. Gdzie warto się wybrać? Sprawdź w naszym raporcie.

dolnośląskie

Góry Izerskie - Jakuszyce
W nocy ze środy na czwartek w Jakuszycach nie było nowych opadów. Gospodarze tras skupili się więc na poprawianiu wszystkich przygotowanych wcześniej tras o łącznej długości 50 km. Warunki na trasach bardzo dobre, śniegu wystarczająco, by biegać bez obaw o narty.
Źródło: Informacja własna
Góry Stołowe - Karłów
W Karłowie utrzymywane są 4 pętle o łącznej długości ok.12 km. Na wszystkich pętlach wyciśnięty jest tor do klasyka oraz "sztruks" dla łyżwy. Warunki do biegania idealne - brak prześwitów i kamieni. Ratrak kursuje 4 razy w tygodniu: środa, piątek, sobota i niedziela. Trasy: nad Michałówką w Karłowie 5 km i 2 km, na łąkach poniżej wypożyczalni nart w zależności od ilości śniegu 3-4 km i mała pętla dla początkujących ok. 800 m.
Góry Bialskie i Masyw Śnieżnika (Bielice, Sienna, Kamienica)
Góry Bialskie / Rychlebske Hory: Gminny ratrak "Miś" przygotował szlaki biegowe w Górach Bialskich, ślad został założony w Dolinie Białej Lądeckiej, na Białym Spławie, Małym Szengenie, na Drodze Rezerwatowej, Dukcie nad Spławami do Przełęczy Suchej, Drodze Marianny do Nowej Morawy, na Czarnym Dukcie od Drogi nad Spławami do parkingu w górnych Bielicach na tzn. 13. Ultrabiel, został też przygotowany szlak biegowy do Przełęczy Dział (ze względu na prace leśne nie ma możliwości poprowadzenia trasy powrotnej inną drogą niż drogą dojazdu do Przełęczy). Łącznie przygotowanych jest ok. 60 km szlaków biegowych po stronie polskiej.
W Górach Bialskich pokrywa śnieżna wynosi od 20 cm (parking w górnych Bielicach) do 75 cm śniegu (powyżej wysokości 900 m npm). Temperatura powietrza w czwartek wynosiła ok. -1 st. C i było słonecznie.
Długość wszystkich przygotowanych szlaków biegowych w Górach Bialskich po stronie polsko-czeskiej wynosi ok. 180 km. Trasy przygotowane są pod styl klasyczny, na Drodze nad Spławami do Przełęczy Suchej i dalej do Wielkiego Rozdroża można biegać stylem łyżwowym, po czeskiej stronie trasy przygotowane są pod klasyk i łyżwę.
Czeskie ratraki przygotowały: Wielki i Mały Szengen, Pralinkę, Magistralę, Pohadkę, szlak do Petrikova, szlak do Ostrużnej, trasa Paprsek - Velke Vbrno, trasę w kierunku Lipova Lazne oraz na Przełęcz Płoszczyna. Ratrakowane są też trasy w okolicach Schroniska Navrsi oraz Ośrodka Narciarskiego w Hyncicach pod Susinou.

Za utrzymanie szlaków w Górach Bialskich na polsko - czeskim pograniczu odpowiadają dwa ratraki z Snowpark Paprsek oraz jeden Gminy Stronie Śląskie - "MIŚ" (którym zawiaduje CETiK - Stronie Śląskie).

Następny wyjazd ratraka planowany jest w nocy z piątku na sobotę. Mapa wszystkich szlaków biegowych dostępna jest na stronie bilestopy.cz.

Zdjęcie dzięki wypożyczalni Wildcat ze Starego Gierałtowa.

Góry Sowie
W Górach Sowich przygotowanych jest 24 km tras narciarskich. Pokrywa śnieżna wynosi od 20 cm do 40 cm, śnieg jest twardy. Warunki bezpieczne dla nart. Na całej długości tras wyciśnięto tor do klasyka. Łyżwą najlepiej można poruszać się na: trasa Niedźwiedź (szeroko - 4 m), są tutaj też dwa tory do klasyka i Nietoperz. Parkować można tylko w miejscach oznaczonych, na parkingach. Narciarze proszeni są o nieparkowanie przy wjeździe na trasy, gdyż ratrak nie może wówczas dojechać. Przy okazji polecamy biegówkowe wydarzenie w Górach Sowich pozbawione rywalizacji i przeznaczone dla wszystkich: https://www.facebook.com/events/2896235950657233
Źródło: Sowie Szczyty

śląskie

Beskid Śląski - Kubalonka
Na Kubalonce bardzo dobre warunki do biegania na nartach.
Źródło: informacja własna

małopolskie

Tatry - Kościelisko
W Kościelisku trasy przygotowane rewelacyjnie. Ratrak jeździ w razie potrzeby, ostatnio w czwartek rano. Można biegać na łącznie 5 km tras (2 x 2,5 km), wyciśnięte są 2 tory do techniki klasycznej oraz szeroki tor do techniki łyżwowej.
Gorce - Nowy Targ
W Nowym Targu warunki na szlakach narciarstwa biegowego bardzo dobre. Przygotowane zostały: czerwony szlak narciarstwa biegowego na lotnisku wokół rezerwatu przyrody "Bór na Czerwonem" - 14 km - warunki na szlaku bardzo dobre, sporadycznie miejscami dostateczne; niebieski szlak narciarstwa biegowego z lotniska obok Rancho Lot, wzdłuż rezerwatu przyrody „Bór na Czerwonem" - przygotowane pierwsze 4 km od strony Nowego Targu do Szaflary „Tewikiel" - warunki śniegowe bardzo dobre, sporadycznie miejscami dostateczne; szlak narciarstwa biegowego w „Borze Kombinackim" o długości 6 km - warunki bardzo dobre.

Uwaga! W związku z budową Zakopianki, w „Borze Kombinackim" szlak narciarski będzie nieczynny w niewielkim fragmencie, od przejazdu kolejowego wzdłuż torów w kierunku studni głębinowych. Nieczynny jest również parking i wejście na szlak od ul. Składowej. Zapraszamy na parking obok Hotelu „Skalny Dworek", stamtąd można przejść ok. 400 m do szlaku biegowego.

Miejsce do rekreacji dla miłośników nart biegowych na terenie "KOŁA" przy Parku Miejskim w Nowym Targu. Trasa jest sztucznie naśnieżana i położona jest w Parku Miejskim w Nowym Targu (ul. Parkowa 14) gdzie od czwartku 21 stycznia można poruszać się na nartach. Koło otwarte będzie w godzinach od 8:00 do 21:00, ma długość 400 m, założone są dwa tory do stylu klasycznego oraz miejsce do poruszania się techniką łyżwową. Koło jest oświetlone, dzięki czemu można korzystać z niego również po zmroku. Wejście na pętlę możliwe jest od strony parku. Korzystający z terenu parku i "KOŁA" zobligowani są do zachowania zasad (DDM) wynikających z przeciwdziałania epidemii Covid-19!

Gorce - Obidowa
W Dolinie Lepietnicy jest przygotowana trasa o długości 11 km. Tory do stylu klasycznego są wyciśnięte po obu stronach trasy ,środek przygotowany do stylu łyżwowego. Pokrywa śnieżna wynosi od 30 cm do 50 cm, warunki są bardzo dobre, brak wystających kamieni, czy innych niebezpieczeństw. Gospodarze trasy przypominają o ruchu prawostronnym oraz o  zachowaniu bezpieczenstwa i zwracanie uwagi na innych użytkowników trasy. Od bieżącego sezonu pobierana jest od narciarzy obowiązkowa opłata na utrzymanie tras.
Źródło: Zofia Faron - Sołtys Obidowej
Beskid Wyspowy - pod Mogielicą
Przygotowano 27 km tras, w tym na Polanie Stumogrowej (na wysokościach 1100 m npm o długości 2 km), przy budynku wypożyczalni o długości 3 km, a także za parkingiem na Wyrębiskach dla poącztkujących o długości 1 km. Pokrywa śnieżna wynosi od 10 do 50 cm. Trasy są przygotowane do klasyka i łyżwy, warunki idealne. W piątek w nocy ratrak ma poprawić wszystkie trasy.
Źródło: Trasy Mogielica
Gorce - Klikuszowa
W Klikuszowej przygotowana trasa ma długość 2 km. Pokrywa śnieżna wynosi od 30 cm do 70 cm. Trasa przygotowana do klasyka i łyżwy, oczywiście jest wyratrakowana. Wejście na trasę możliwe jest tylko po zasłonięciu trasy maseczką lub "kominem". Sanitariaty czynne, szatnie i wypożyczalnia nart są zamknięte. W weekendy ośrodek czynny od 8:00 do 2:00. Wejście na trasę jest odpłatne - 10 zł bilet dla dorosłego, 5 zł - bilet ulgowy.
Źródło: Katarzyna Maciążek - pełnomocnik Wójta Nowego Targu ds. Utrzymania i Funkcjonowania CNB w Klikuszowej
Beskid Sądecki - Krynica-Zdrój
Trasy u Leśników w Krynicy są zamknięte do końca stycznia.
Źródło: Narciarskie Trasy Biegowe "U Leśników"

 

 

podkarpackie

Bieszczady - Muczne
Przygotowanych jest około 6 km tras. Warunki do biegania dobre lecz wiejący wiatr miejscami zasypuje trasię. Miejscami można natknąć się na wychodzący spod śniegu grunt (kretowiska). Trasa przygotowana "na gładko" bez wyciśniętych torów do klasyka. Wypożyczalnia nart jest nieczynna. Prognoza pogody nie pozwala na planowanie poprawiania trasy w najbliższych dniach.

 

 

Włącz swoją trasę do raportów

Chcesz, aby trasa biegowa, którą się opiekujesz, była ujęta w naszych raportach? Biegasz na trasie i masz informacje z pierwszej ręki? Przekazuj nam te informacje, a my opublikujemy je w ogólnopolskim raporcie śniegowym. Prosimy o kontakt na e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Uwaga! Redakcja nie przepisuje treści z innych stron, nie pobiera także informacji z tablic facebookowych. Wszystkie informacje, które są publikowane w tym raporcie, zostały przekazane redakcji przez osoby, które są odpowiedzialne za utrzymanie tras w swojej okolicy, lub są narciarzami, którzy osobiście sprawdzili warunki.

zaktualizowano czwartek, 28 stycznia 2021 19:36
Oceń artykuł
(0 głosów)
Komentarze (0)
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • artykuły użytkowników

lubią nas