Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Warunki na trasach 23 stycznia 2020 [RAPORT]

opublikowano: 23 stycznia 2020 autor: Redakcja

Na trasie przy Chochołowskich Termach

Na trasie przy Chochołowskich Termach
Choć na nizinach pogoda jest bardziej wiosenna, niż zimowa, to w wielu polskich regionach górskich można biegać na nartach, często w bardzo dobrych warunkach. Niezmiennie dużo śniegu leży pod Tatrami, w Gorcach na wyższych wysokościach i w Beskidzie Śląskim na Kubalonce. Przez ostatni tydzień warunki bardzo poprawiły się w Górach Bialskich (spadło tam nawet 20 cm śniegu). Niestety śnieg wciąż omija Góry Izerskie i Jakuszyce, ale i tam wyżej można pobiegać w przyzwoitych warunkach. A jak to wygląda dokładnie przeczytasz w naszym czwartkowym raporcie. Niestety w tym tygodniu otrzymaliśmy informacje z mniejszej liczby miejsc niż zazwyczaj.

dolnośląskie

Góry Izerskie - Jakuszyce
W Jakuszycach niewiele zmieniło się od ubiegłego tygodnia. Na trasach pokrywa śnieżna wynosi 15-20 cm. Najlepsze warunki panują na Duktach, drodze na Kopalnię i Samolocie. Trasy poprowadzone są do Orla, a także dokoła Koziego Grzbietu. Ratrak poprawił Dukty, Kopanię i Samolot. W pozostałych miejscach jest za mało śniegu. W sobotę 25 stycznia na Dolnym i Górnym Dukcie odbywać się będą zawody "Sztafeta Piastów". Trasy będą zamknięte dla ruchu turystycznego.
Źródło: Wypożyczalnia Fischer Jakuszyce i informacja własna
Góry Stołowe - Karłów
W Karłowie i Górach Stołowych w tym sezonie jak dotąd brak śniegu. Wypożyczalnia jest również zamknięta.
Góry Orlickie - Duszniki Zdrój
Duszniki Arena: Na Duszniki Arena aktualnie odbywają się europejskie zawody leśników, które potrwają do piątku. Obiekt w związku z tą dużą, międzynarodową imprezą został sztucznie naśnieżony i panują tam dobre warunki śniegowe. Niestety nie otrzymaliśmy informacji, czy amatorzy będą mogli pobiegać na Duszniki Arena w nadchodzący weekend.
Zieleniec: stan pokrywy śnieżnej nie pozwala na wyjazd ratraka na trasy przy Kamieniu Rubascha.
Źródło: informacja własna
Góry Bialskie i Masyw Śnieżnika (Bielice, Sienna, Kamienica)
W ostatni weekend w regionie spadło nawet 20 cm śniegu i warunki bardzo się poprawiły. Obecnie Góry Bialskie i wyższe partie Masywu Śnieżnika gwarantują jedne z najlepszych warunków śniegowych w polskich Sudetach dla miłośników nart biegowych.
Góry Bialskie (Rychlebske Hory): warunki panują bardzo dobre, występują jedynie sporadyczne przetarcia. Można biegać po trasach: Dolina Białej Lądeckiej od Bielic, Biały Spław, Velky i Maly Sengen, Magistrala, Millire, Medvedi Bouda, Pohadka, Ostružná, Rampa, Mala i Velk Pralinka, Nowa Morawa - Przełęcz Sucha.
Masyw Śnieżnika: warunki różne - od tras nieprzygotowanych, przez warunki dostateczne w dolnych odcinkach po bardzo dobre wyżej. Na trasie Nowa Morawa - Kamienica występują przetarcia, w Kletnie także przetarcia, na drodze nad Lejami warunki dobre i bardzo dobre, na trasie Żmijowiec - Schronisko na Śniżniku także bardzo dobre warunki.

śląskie

Beskid Śląski - Kubalonka
Na Kubalonce już od Świąt Bożego Narodzenia panują dobre warunki. Pokrywa śnieżna jest na tyle duża, że można śmiało biegać nawet na dobrych nartach. W czwartek wszystkie trasy były przygotowane. W niedzielę 26 stycznia przez większość dnia na Kubalonce odbywać się będą zawody - Bieg o Istebniański Bruclik. Wówczas trasy będą nieczynne dla ruchu turystycznego.
Źródło: informacja własna

małopolskie

Tatry - Chochołów
Warunki na trasie biegowej wokół Chchołowskich są bardzo dobre. Pętla o długości 1600 m ma wyciśnięte tory do klasyka, można ją również pokonywać łyżwą. Pokrywa śnieżna wynosi od 20-35 cm. Trasa praktycznie co noc jest ratrakowana. Trasa jest czynna od 7:00 do 22:00, wieczorami jest oświetlona. Do dyspozycji narciarzy jest bezpłatny parking oraz wypożyczalnia sprzętu biegowego.
Źródło: Chochołowskie Termy
Gorce - Nowy Targ
W Nowym Targu warunki są trudne. Czerwony szlak narciarstwa biegowego na lotnisku wokół rezerwatu przyrody "Bór na Czerwonem" jest nieczynny. Niebieski szlak narciarstwa biegowego z lotniska wzdłuż rezerwatu przyrody „Bór na Czerwonem": Przygotowane jest pierwsze 4 km od strony Nowego Targu. Ostatni przejazd ratraka miał miejsce 6 stycznia. Warunki śniegowe od dostatecznych po trudne w zależności od grubości pokrywy śnieżnej. Tory nie są oblodzone jak do tej pory, zalega w nich ok. 2 mm śniegu, pod spodem lód. Śniegu jest za mało, by można sfrezować lód i poprawić warunki. W nasłonecznionych punktach miejscowo wystające kamyczki, na zalesionych odcinkach patyczki. W kilku miejscach śniegu prawie nie ma, jest natomiast lód. Szlak Narciarstwa biegowego w „Borze Kombinackim" - 5,5 km: ostatni przejazd ratraka miał miejsce 7 stycznia. Warunki śniegowe dobre, miejscami dostateczne do trudnych. Tory nie są oblodzone jak do tej pory, zalega w nich ok. 2 mm śniegu, pod spodem lód. Tu także śniegu jest za mało by można sfrezować lód i poprawić warunki. W jednym miejscu na odcinku kilku metrów brak śniegu.
Gorce - Obidowa
Trasa ratrakowana jest codziennie, tor do stylu klasycznego wyciśnięty jest na całej długości, a środek przygotowany do stylu łyżwowego. Brak przetarć i oblodzeń na trasie. Pokrywa śnieżna wyosi od 30 cm do 50 cm. Ostatnio spadło dodatkowo około 5 cm świeżego śniegu. Przygotowana jest również polanka szkoleniowa w odległości około 200 m od wejścia na trasę.
Źródło: Zofia Faron - Sołtys Obidowej
Beskid Sądecki - Ptaszkowa
Aktualnie w Ptaszkowej przygotowane jest ok. 2 km tras biegowych z założonym torem do klasyka. Warunki są w miarę dobre. Warstwa pokrywy śnieżnej wynosi około 30 cm. Trasy są przygotowane ratrakiem, można na nich bezpiecznie biegać.
Beskid Sądecki - Krynica-Zdrój
Trasy "U Leśników" są zamknięte. Zostaną otwarte jedynie w sobotę 25 stycznia w godzinach od 9:00 do 15:00. Dostępa będzie trasa "zielona" o długości 700 m z założonymi torami do techniki klasycznej i miejscem do biegania techniką łyżwową. Warunki na trasie są dobre. Wstęp jest płatny.
Źródło: Narciarskie Trasy Biegowe "U Leśników"
Beskid Niski - Krzywa (pow. gorlicki)
Na "Śnieżnych Trasach" w zasadzie bez zmian od poprzedniego raportu. W tygodniu spadła niewielka warstwa śniegu, ale w wielu miejscach go zwiało. Trasa sportowa o długości około 7 km została ubita skuterem z walcem, twarda, bez założonego śladu na klasyka. Zbyt mało śniegu by wjechać ratrakiem. Trasy turystyczne w większości do przejścia, ale nie przejechane skuterem. Warunki różne - od słabych w niższych partiach, do dostatecznych, a nawet dobrych na graniach.
Źródło: Zdzisław Musiał

 

podkarpackie

Bieszczady - Muczne
W Mucznem przygotowanych ratrakiem jest około 8 km tras biegowych. Pokrywa śnieżna wynosi średnio 25 cm. Warunki w stosunku do ubiegłego tygodnia się lekko poprawiły. Na całej długości trasy wyciśnięty jest tor do techniki klasycznej. Śnieg jest twardy, a tory zlodowaciałe. Sytuację lekko ratuje niewielka świeża warstwa śniegu na wierzchu.

 

 

Włącz swoją trasę do raportów

Chcesz, aby trasa biegowa, którą się opiekujesz, była ujęta w naszych raportach? Biegasz na trasie i masz informacje z pierwszej ręki? Przekazuj nam te informacje, a my opublikujemy je w ogólnopolskim raporcie śniegowym. Prosimy o kontakt na e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Uwaga! Redakcja nie przepisuje treści z innych stron, nie pobiera także informacji z tablic facebookowych. Wszystkie informacje, które są publikowane w tym raporcie, zostały przekazane redakcji przez osoby, które są odpowiedzialne za utrzymanie tras w swojej okolicy, lub są narciarzami, którzy osobiście sprawdzili warunki.

zaktualizowano sobota, 25 stycznia 2020 10:02
Oceń artykuł
(0 głosów)
Komentarze (0)
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • artykuły użytkowników

lubią nas