Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Warunki na trasach 25 marca 2021 [RAPORT]

opublikowano: 25 marca 2021 autor: Redakcja

Ratrak na trasie w Obidowej

Ratrak na trasie w Obidowej
Kto by przypuszczał, że w ostatni weekend marca na polskich trasach biegowych w niektórych miejscach będzie jeszcze nawet 70 cm naturalnego śniegu? W wysokich Sudetach i Gorcach wciąż jeszcze zalega gruba biała pokrywa. Można śmiało wybierać się na biegówki w te miejsca w nadchodzący weekend. Poza tym śnieg utrzymuje się także na trasach sztucznie naśnieżonych. Więcej informacji znajdziesz w cotygodniowym raporcie z tras.

dolnośląskie

Góry Izerskie - Jakuszyce
W czwartek niemal na wszystkich trasach były doskonałe warunki. W miejscach zacienionych tory do techniki klasycznej utrzymywały się w bardzo dobrym stanie, w nasłonecznionych było bardzo miękko, a miejscami tory nie utrzymują kształtu. Śniegu jest bardzo dużo, spokojnie utrzyma się do weekendu, a nawet do Świąt. W sobotę na części tras odbędzie się Charytatywny Bieg dla Maksa, zawodnicy będą pokonywać trasę indywidualnie, trasy nie będą zamykane dla ruchu turystycznego.
Źródło: informacja własna
Góry Bialskie i Masyw Śnieżnika (Bielice, Sienna, Kamienica)
Góry Bialskie: W nocy z piątku na sobotę (26/27 marca) gminny ratrak MIŚ przygotuje trasy: w Dolinie Białej Lądeckiej, na Szengenach po stronie polskiej, Drodze Rezerwatowej, Białym Spławie aż do Przełęczy Suchej, Drodze z Przełęczy Suchej do Przełęczy Dział przez Wielkie Rozdroże oraz na Czarnym Dukcie, na łączniku pomiędzy Czarnym Duktem a Wielkim Rozdrożem, 13 Ultrabiel oraz Drodze Marianny z Przełęczy Suchej do Nowej Morawy. Pokrywa śnieżna wynosi w Górach Bialskich od 20 cm (parking) do 70 cm
(Szengeny i Droga nad Spławami), temperatura na niewielkim minusie, bez opadu śniegu. Na Szengenach oraz na Drodze nad Spławami do Przełęczy Suchej można biegać łyżwą i klasykiem, na pozostałych trasach sugerowane jest poruszanie się klasykiem ze względu na mniejszą szerokość tych odcinków. 

śląskie

Beskid Śląski - Kubalonka
Na Kubalonce wciąż można pobiegać, pomimo wyższej temperatury w dzień śnieg jeszcze się utrzymuje, gdyż nie wieje, a w nocy trasę konserwuje mróz. Jeśli warunki utrzymają się do piątku to na weekend trasa będzie przygotowana skuterem śnieżnym.
Źródło: informacja własna

małopolskie

Tatry - Zakopane
Zakopane jest białe, ale utrzymanie tras biegowych jest możliwe tylko w miejscach pokrytych śniegiem sztucznie wyprodukowanym – z armatek. Okolice Zakopanego są również białe, ale ta warstwa śniegu nie przekracza 10 cm, co daje możliwość wędrówki na biegówkach, ale nie można tras przygotować mechanicznie W Zakopanem można korzystać z odpłatnej trasy COS OPO z trasami o długości 3,3 km z możliwościami zapętlania na dystansach 1,4 km ,2 km, 2,5 km oraz bezpłatnej trasy miejskiej "Polana Pod Skocznią" o długości 1,5 km. Na trasach są tory do techniki klasycznej i łyżwowej. Na trasach jest bezpiecznie dla nart i narciarzy. Należy jednak pamiętać, że nowe przepisy od soboty przewidują ograniczenia w dostępie do obiektów sportowych dla osób niebędących zawodnikami wyczynowymi.
Źródło: Wydział Turystyki i Sportu w Zakopanem
Gorce - Nowy Targ
W Nowym Targu czynne jest sztucznie naśnieżane „KOŁO" w Parku Miejskim (ul. Parkowa 14). Warunki śniegowe bardzo dobre. Koło jest otwarte w godzinach od 8:00 do 21:00, ma długość 400 m, jest oświetlone po zmroku, założone są dwa tory do stylu klasycznego oraz miejsce do poruszania się techniką łyżwową. Wejście na koło możliwe jest od strony parku.
 
Gorce - Obidowa
Trasy są przygotowane, a warunki bardzo dobre. Pokrywa śnieżna wynosi od 40 cm do 50 cm na całej długości trasy. Przygotowane dwa warianty dojścia na Turbacz: Doliną Lepietnicy 11 km i Doliną Obidowca 9 km. W Dolinie Lepietnicy po obu stronach trasy założone są tory do stylu klasycznego, a środek przygotowany do stylu łyżwowego. Na pierwszych 2 km mogą pojawić sie piesi i zaprzegi konne. Dolina Obidowca - zalożony tor do stylu klasycznego do podejscia, natomiast reszta przygotowana do stylu łyżwowego, czyli bez wyciśniętych torów - trasa rekomendowana jest do podchodzenia w stronę Turbacza. Za polaną Rozdziele należy pamiętać, że trasa łączy sie ze szlakiem turystycznym od Starych Wierchów i tam mogą pojawić sie piesi. Na trasach brak oblodzeń, a nawet parę centymetrów świeżego śniegu. Brak wystających kamieni, warunki bezpieczne. Poza trasami zmrożona skorupa śnieżna.
Ratrak pracuje codziennie, trasa jest frezowana - są przygotowywane oba warianty i kończy pracę przed godz. 8:00. Wciąż obowiązuje opłata 5 zł za wejście na trasę, którą należy uiścić w wyznaczonych punktach za potwierdzeniem w postaci paragonu.
Źródło: Zofia Faron - Sołtys Obidowej
Gorce - Klikuszowa
CNB Klikuszowa działa do końca Świąt Wielkanocnych w pełnym reżimie sanitarnym - zamknięte są szatnie oraz budynek zaplecza, dostępna kasa oraz wypożyczalnia obsługiwane przez okno kasowe. Trasa obecnie mierzy prawie 2 km, warunki śniegowe są bardzo dobre. Wejście na trasy dozwolone jest wyłącznie w maseczkach.
 
Źródło: Katarzyna Maciążek - pełnomocnik Wójta Nowego Targu ds. Utrzymania i Funkcjonowania CNB w Klikuszowej
Beskid Niski - Ptaszkowa
W Ptaszkowej długość trasy wynosi około 2 km. Grubość pokrywy śnieżnej to 15 - 20 cm. Trasa jest ratrakowana w zależności od warunków atmosferycznych tzn. gdy jest zbyt mokro i temperatura na plusie ratrak nie wyjeżdża, bo wyrządzi to więcej szkód niż korzyści. Od soboty 20 marca w myśl obowiązujących obostrzeń z tras mogą korzystać tylko osoby posiadające odpowiednie dokumenty (licencja klubowa, legitymacja) nadane przez polski lub międzynarodowy związek sportowy. Wypożyczalnia czynna w godz. 7.00 - 20.00.

 

 

Włącz swoją trasę do raportów

Chcesz, aby trasa biegowa, którą się opiekujesz, była ujęta w naszych raportach? Biegasz na trasie i masz informacje z pierwszej ręki? Przekazuj nam te informacje, a my opublikujemy je w ogólnopolskim raporcie śniegowym. Prosimy o kontakt na e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Uwaga! Redakcja nie przepisuje treści z innych stron, nie pobiera także informacji z tablic facebookowych. Wszystkie informacje, które są publikowane w tym raporcie, zostały przekazane redakcji przez osoby, które są odpowiedzialne za utrzymanie tras w swojej okolicy, lub są narciarzami, którzy osobiście sprawdzili warunki.

zaktualizowano czwartek, 25 marca 2021 20:48
Oceń artykuł
(0 głosów)
Komentarze (0)
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • artykuły użytkowników

lubią nas