Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Warunki na trasach 27 stycznia 2022 [RAPORT]

opublikowano: 27 stycznia 2022 autor: Redakcja

W Kościelisku można biegać z widokiem na Giewont

W Kościelisku można biegać z widokiem na Giewont
Zima na dobre wróciła w Sudety i Karpaty. Jak co tydzień otrzymaliśmy z ważniejszych ośrodków narciarskich informacje o sytuacji na trasach biegowych w Polsce. Gdzie warto wybrać się na biegówki na przełomie stycznia i lutego 2021/22 dowiesz się z naszego czwartkowego raportu.

dolnośląskie

Góry Izerskie - Jakuszyce
W Górach Izerskich z tygodnia na tydzień lepsze warunki. Obecnie Stowarzyszenie Bieg Piastów przygotowuje kilkadziesiąt kilometrów tras biegowych wokół Jakuszyc. W czwartek przygotowano wszystkie trasy poza: wokół Koziego Grzbietu, Krogulca, Czarnego Kamienia (od przejścia przez tory do Huty), bocznymi Samolotu (Volvo) oraz Ścierniska, Bez Łaski i Wody Mineralnej. Na najbliższe dni zapowiedziano spore opady śniegu, a możemy być pewni, że w Jakuszycach na weekend na pewno wyjadą ratraki, więc sytuacja na trasach będzie tylko coraz lepsza.
Źródło: informacja własna i Stowarzyszenie Bieg Piastów
Góry Stołowe - Karłów
W Karłowie przygotowano dwie pętle (tory dla klasyka oraz sztruks dla łyżwy) nad Michałówką - długość trasy 5 km, poniżej wypożyczalni nart biegowych - długość trasy ok. 3 km oraz całkowitą nowość dla początkujących: trasę o długości 1,6 km na łąkach pod Szczelińcem na wprost od wypożyczani nart biegowych (po drugiej stronie drogi). Na tej trasie wyciśnięto 4 tory dla klasyka oraz dwie ścieżki dla łyżwy. Dodatkowo nad Michałówką przygotowano górkę dla amatorów sanek. Warunki do biegania dobre i bardzo dobre.
Góry Orlickie - Duszniki Zdrój
Tauron Duszniki Arena: Na Arenie warunki do biegania są dobre, jeszcze w czwartek śniegu było za mało, by ratrak mógł wycisnąć tory do techniki klasycznej, przygotowywał więc trasę "na gładko" tylko do techniki łyżwowej. Przygotowano w ten sposób pętle 1300 m, 2000 m i 2500 m. W piątek od rana padał śnieg, w piątek wieczorem ma na trasy wyjechać ratrak i wycisnąć tory do techniki klasycznej.
Źródło: informacja własna
Góry Bystrzyckie
Spalona: Warunki dobre, pokrywa śnieżna od 5 cm do 25 cm, trasa przygotowana pod styl klasyczny i do łyżwy. Przygotowane trasy to Duża Jagodna, Mała Jagodna i Sasanka (małe przetarcia). Przed weekendem ratrak ma pracować w piątek, sobotę i niedzielę w godzinach porannych, tak aby najpóźniej do godziny 8:30 zakończyć pracę przed przyjazdem turystów.
Lasówka: Trasy przygotowane są ratrakiem. W środę zostały poprawione skuterem, pokrywa śnieżna od 0 do 20 cm, występują przetarcia. Jeżeli prognozy się sprawdzą i będą opady śniegu, ratrak ze Spalonej przygotuje część tras w Lasówce, pozostałe odcinki w lesie są niedostępne ze względu na zbyt niską pokrywę śnieżną. Przy braku opadów trasy zostaną udrożnione skuterem.
Źródło: Urząd Miasta i Gminy Bystrzyca Kłodzka
Masyw Śnieżnika - Międzygórze
Dla narciarzy została przygotowana pętla wokół Jawora, pokrywa śnieżna wynosi od 5 do 25 cm (mogą występywać przetarcia). Trasa przygotowana została do techniki klasycznej. Przy sprzyjających warunkach trasa zostanie przygotowana ratrakiem w piątek oraz sobotę, jeżeli prognozy się nie sprawdzą i nie będzie opadu śniegu ratrak nie będzie mógł przygotować trasy w całości, większość trasy znajduje się w lesie i korony drzew zatrzymują większą część śniegu.
Źródło: Urząd Miasta i Gminy Bystrzyca Kłodzka
Góry Bialskie i Masyw Śnieżnika (Bielice, Sienna, Kamienica)
Góry Bialskie / Rychlebske Hory: Ratrak wyjechał na trasy w środę rano, przygotowując: polanę do nauki jazdy powyżej parkingu w górnych Bielicach, Czarny Dukt, Pętle Rezerwatową, Petlę Bialską, Dukt nad Spławami w kierunku Przełęczy Suchej, trasę od Przełęczy Suchej do Przełęczy Dział. Dolina Białej Lądeckiej i Biały Spław zostały przygotowane wcześniej. Warunki na podanych trasach są od dobrych po bardzo dobre. Ratrak nie zjechał do Nowej Morawy Drogą Marianny ze względu na deficyt śniegu w dolnych partiach tej drogi. Czeskie ratraki przygotowały Szengeny, Pralinkę, Pohadkę oraz Magistralę, po czeskiej stronie warunki śniegowe są bardzo dobre. W Bielicach przygotowane są dwa duże parkingi powyżej leśniczówki. Zakaz wjazdu do górnych Bielic nie obowiązuje narciarzy biegowych w miesiącach grudzień - kwiecień.  Łącznie przygotowanych po stronie polskiej i czeskiej jest około 110 km tras. Pokrywa śnieżna wynosi od 15 do 40 cm. Kolejny wyjazd ratraka zaplanowano na sobotę rano.
Góry Sowie
W Górach Sowich do biegana nadaje się ok. 20 km tras. Ratrak przygotował je w środę. Najlepsze warunki do klasyka są na odcinkach: Niedźwiedź, Lis, Sowa - do łyżwy: Niedźwiedź, na pozostałych trasach jest miękko. Parkingi znajdują się na Przełęczy Jugowskiej i Przełęczy Sokolej.
Źródło: Sowie Szczyty

śląskie

Beskid Śląski - Kubalonka
Na Kubalonce w czwartek panowały "średnie" warunki. Można biegać praktycznie po wszystkich trasach, ale na odcinku bezpośrednio przy stadionie trzeba uważać na narty. Prognozy pogody przewidują na piątek ogromne opady śniegu, jeśli to się sprawdzi, w weekend będzie można pobiegać na Kubalonce w doskonałych warunkach.
Źródło: informacja własna

małopolskie

Tatry - Kościelisko
W Kościelisku można biegać po 11 km tras. Warunki są bardzo dobre, pokrywa śnieżna wynosi około 30 cm, ratrak przygotowuje trasy codziennie. W weekendy trasa w obrębie ośrodka biathlonowego na długości 5 km w godzinach 16.00-19.00 jest oświetlona. Na trasach dużo narciarzy.
Gorce - Nowy Targ
Od czwartku 27 stycznia czynna jest sztucznie naśnieżana trasa narciarska na stadionie obok Miejskiej Hali Lodowej w Nowym Targu (ul. Parkowa 14). Otwarta jest w godzinach od 8:00 do 21:00, ma długość 400 m, założone są dwa tory do stylu klasycznego oraz miejsce do poruszania się techniką łyżwową. Pętla jest oświetlona dzięki czemu można korzystać z niej po zmroku. W godzinach funkcjonowania trasy można również korzystać z szatni oraz toalety znajdujących się bezpośrednio przy trasie biegowej w budynku lodowiska.

W sobotę 29 stycznia, z samego rana zostaną wyratrakowane pozostałe narciarskie trasy biegowe w Nowym Targu:

  • czerwony szlak narciarstwa biegowego na lotnisku wokół rezerwatu przyrody "Bór na Czerwonem" - 14 km,
  • niebieski szlak narciarstwa biegowego z lotniska obok Rancho Lot, wzdłuż rezerwatu przyrody „Bór na Czerwonem" - wyratrakowane zostanie pierwsze 4 km od strony Nowego Targu do Szaflary „Tewikiel" (miejsce łączenia się ze szlakiem czerwonym),
  • szlak narciarstwa biegowego w „Borze Kombinackim" - 6 km - do piątku leśnicy mają zakończyć prace wewnątrz lasu.
 
Gorce - Obidowa
Trasy biegowe Obidowa Śladami Olimpijczyków przygotowane są w całości - Doliną Lepietnicy 11 km na Turbacz i Doliną Obidowca 9 km na Turbacz. Dolina Lepietnicy to trasa dla każdego, nawet początkującego biegacza. Doliną Obidowca - trasa wymagajaca - polecana jest do podejścia na Turbacz. Pokrywa śnieżna na całości tras wynosi od 40 cm do 50 cm. Brak oblodzeń i przetarć. W Dolinie Lepietnicy na pierwszych 2 km mogą pojawić sie zaprzęgi konne i piesi. Przed Turbaczem 2 km trasa pokrywa się ze szlakami pieszymi i tam też mogą pojawić się turyści. Na trasach obowiązuje ruch prawostronny. Przed wejściem należy dokonać opłaty za wejście. Na trasach pojawić mogą się kontrole.
Źródło: Zofia Faron - Sołtys Obidowej
Beskid Sądecki - Krynica-Zdrój
Warunki u Leśników w Krynicy-Zdroju są bardzo dobre, trasy są otwarte, na długości 6 km zostały wyciśnięte tory do techniki klasycznej, obok pas do łyżwy. Za korzystanie z tras obowiązują opłaty w wysokości 20 zł od osoby i 10 zł za parking. Kasa jest otwarta od godz 9:00 do 15:00, można biegać całą dobę po wykupieniu biletu. Na miejscu bogato wyposażona wypożyczalnia, WC, parking.
Źródło: Narciarskie Trasy Biegowe "U Leśników"

 

 

Włącz swoją trasę do raportów

Chcesz, aby trasa biegowa, którą się opiekujesz, była ujęta w naszych raportach? Biegasz na trasie i masz informacje z pierwszej ręki? Przekazuj nam te informacje, a my opublikujemy je w ogólnopolskim raporcie śniegowym. Prosimy o kontakt na e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Uwaga! Redakcja nie przepisuje treści z innych stron, nie pobiera także informacji z tablic facebookowych. Wszystkie informacje, które są publikowane w tym raporcie, zostały przekazane redakcji przez osoby, które są odpowiedzialne za utrzymanie tras w swojej okolicy, lub są narciarzami, którzy osobiście sprawdzili warunki.

zaktualizowano piątek, 28 stycznia 2022 13:18
Oceń artykuł
(0 głosów)
Komentarze (0)
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • artykuły użytkowników

lubią nas