Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Warunki na trasach 28 stycznia 2021 [RAPORT]

opublikowano: 28 stycznia 2021 autor: Redakcja

Tak dobrych warunków śniegowych w Górach Stołowych nie było od kilku lat

Tak dobrych warunków śniegowych w Górach Stołowych nie było od kilku lat
Na polskich trasach biegowych w większości panują bardzo dobre warunki do biegania na nartach. Śmiało można planować weekendową wyprawę na biegówki zarówo w Sudetach, jak też Karpatach. Jakie panowały tam warunki w czwartek 28 stycznia dowiesz się z tego raportu.

dolnośląskie

Góry Izerskie - Jakuszyce
W Górach Izerskich masa śniegu. Ratraki kursują po trasach regularnie. W czwartek przygotowano trasy: Dolny Dukt, Górny Dukt, Elektrownia, Samolot, Cicha Równia, Maćkowiaka, Kozi, Spacerówka, Herberta, Volvo, Justynki, Inhalacyjna, Krogulec. Na trasy w Górach Izerskich można dostać się nie tylko od strony Jakuszyc, ale także Szklarskiej Poręby - dzielnic Biała Dolina i Huta. Tam Lokalna Organizacja Turystyczna przygotowuje dojścia do tras z okolic Chatki Robaczka oraz końca ulicy Izerskiej. Na Białej Dolinie nie ma jednak gdzie parkować. Parking jest na Hucie, obok przystanku kolejowego.
Źródło: Stowarzyszenie Bieg Piastów
Góry Stołowe - Karłów
W czwartek 28.01 wyratrakowano dwie trasy narciarstwa biegowego w Karłowie – pierwsza nad Michałówką o długości 5 km, druga na łąkach poniżej wypożyczalni nart. Trasa nad Michałówką jest niemal idealna - na całej długości położono ślad dla klasyka i tzw. „sztruks" dla łyżwy. Trasa na łąkach ma kilka niedostatków - jest sporo prześwitów zwłaszcza "na powrocie". W czwartek po południu w Karłowie padał śnieg i prawdopodobnie będzie padał cała noc, wobec tego w piątek rano ratrak ma wyjechać na trasy w lesie, utrzymywane mają być 4 pętle: nad Michałówką 5 km i 3 km oraz na łąkach poniżej wypożyczalni nart 3,5 km i 800 m dla początkujących.

Gospodarze tras zapraszają wszystkich do udziału w trwającym VIII Biegu Pabla 2021 pod hasłem „Biegamy dla zdrowia i zabawy". Instrukcja wyjaśniająca jak uczestniczyć w biegu znajduje się na stronie http://www.gorystolowe.info/.

Poniższe zdjęcie zostało zrobione w czwarek na trasie nad Michałówką.

 
Góry Bystrzyckie
Spalona:
Pomimo trudnego okresu, czyli sobotniej odwilży w Spalonej pozostały dobre warunki do uprawiania narciarstwa biegowego (na trasie mała i duża Jagodna). Na trasie leży od 10 cm do 40 cm śniegu. Ratrak we środę nad ranem poprawił odcinki zdeptane przez pieszych. Kolejne wyjazdy ratraka będą uzależniony od warunków pogodowych, jeśli się uda, trasa zostanie wyratrakowana w nocy z piątku na sobotę i soboty na niedzielę. Wybierając się na biegówki, aby mieć pewność, że ratrak przejechał po trasie, warto zaglądać na stronę www.bilestopy.cz
Lasówka:
W Lasówce odwilż. Planowe przejazdy ratraka zostały odwołane. Na sobotę prognozowane są opady śniegu. Jeżeli prognoza sprawdzi się, w niedzielę nad ranem planowany jest przejazd ratraka ze Spalonej do Lasówki, aby przygotować trasy dla biegaczy.
Źródło: Urząd Miasta i Gminy Bystrzyca Kłodzka
Masyw Śnieżnika - Międzygórze
Sobotnia (23.01.2021) odwilż spowodowała spore ubytki śniegu i warunki do uprawiania narciarstwa biegowego są nie najlepsze (szczególnie na odcinku od parkingu pod skocznią). Na koniec tygodnia zapowiadane są opady śniegu. Jeżeli prognoza się sprawdzi na weekend ratrak przygotuje trasę spod skoczni do polan biegowych na Jaworze.
Źródło: Urząd Miasta i Gminy Bystrzyca Kłodzka
Góry Bialskie i Masyw Śnieżnika (Bielice, Sienna, Kamienica)
Góry Bialskie / Rychlebske Hory:

W Górach Bialskich poprószyło, spadło ok. 10 cm. świeżego śniegu, w czwartek gminny ratrak "MIŚ" wyruszył na szlaki biegowe, przygotowując następujące odcinki: od parkingu w górnych Bielicach, po Dolinę Białej Lądeckiej, Biały Spław, Szengeny (po polskiej stronie), Drogę nad Spławami aż do Przełęczy Suchej, Drogę Marianny z Przełęczy Suchej do Nowej Morawy oraz tzn. "Trzynastkę Ultrabiel" z Przełęczy Suchej przez Wielkie Rozdroże (Pięć Dróg) do parkingu w górnych Bielicach. Łącznie przygotowanych jest ok. 40 km szlaków biegowych. W Górach Bialskich pokrywa śnieżna wynosi od 15 (parking w górnych Bielicach) do 50 cm śniegu (powyżej wysokości 900 mnpm). Od piątku zapowiadane są ponowne opady śniegu.

Długość wszystkich przygotowanych szlaków biegowych w Górach Bialskich po stronie polsko-czeskiej wynosi ok. 130 km. Trasy przygotowane są pod styl klasyczny, na Drodze nad Spławami do Przełęczy Suchej i dalej do Wielkiego Rozdroża można biegać stylem łyżwowym, po czeskiej stronie trasy przygotowane są pod klasyk i łyżwę. Czeskie ratraki przygotowały: Wielki i Mały Szengen(po stronie czeskiej), Pralinkę, Magistralę, Pohadkę, szlak do Petrikova, trasę Paprsek - Velke Vbrno. Przygotowane też są szlaki narciarskie od
Przełęczy Płoszczyna w kierunku czeskiego schroniska Navrsi skąd magistralą poprowadzoną trawersem Susziny, można po założonym śladzie dostać się do Hyncyc pod Susinou oraz do wieży widokowej "Spacer w chmurach" na Slamniku i dalej można dojechać do Dolni Morava.

Góry Sowie
W ciągu ostatnich dni w górach spadło ok. 15 cm świeżego śniegu, w czwartek trasy nie były ratrakowane, ale da się spokojnie spacerować i biegać klasykiem. Jedna trasa nadaje się do łyżwy (Niedźwiedź). Najlepsze warunki na trasie Nietoperz. Na piątek planowany jest przejazd ratraka. W czwartek do biegania nadaje się ok. 17 km tras, po przejeździe ratraka ma być gotowe 25 km. Grubość pokrywy śnieżnej wynosi 20-40 cm, w tym ok. 15 cm nowego śniegu. Na trasach bezpiecznie z wyjątkiem miejsc na trasie Nietoperz - przeprawa przez strumyki, da się je pokonać na nartach, pokryte są w większości śniegiem/lodem. Po przejeździe ratraka ma być wyciśnięty tor do klasyka na całej długości (ok. 25 km), komfortowe warunki do łyżwy mają być w sumie na ok. 6 km (kawałki poszczególnych tras). Przypominamy, że parkowanie pojazdów dozwolone jest tylko w miejscach wyznaczonych.

W weekend 30-31.01 rusza 37. Bieg Gwarków - wirtualny : https://ridewithgps.com/events/143276-37-bieg-gwarkow-wirtualny
i trwa zabawa dla wszystkich lubiących biegówki czyli Sowie na Biegówkach 2021: https://ridewithgps.com/events/142663-sowie-na-biegowkach-2021

Źródło: Sowie Szczyty

śląskie

Beskid Śląski - Kubalonka
Na Kubalonce bardzo dobre warunki do biegania na nartach. 
Źródło: informacja własna

małopolskie

Tatry - Kościelisko
W Kościelisku łącznie do biegania przygotowane jest 5 km trasy, a na niej dwa tory do klasyka oraz tor do łyżwy. Ruch na trasie jest dosyć spory. Warunki do biegania są dobre, pokrywy śnieżnej jest ok. 30 cm, mimo to w wielu miejscach zmrożona trawa. Ratrak jeździ codziennie.
Gorce - Nowy Targ
W Nowym Targu warunki na szlakach narciarstwa biegowego bardzo dobre. Przygotowane zostały: 1. czerwony szlak narciarstwa biegowego na lotnisku wokół rezerwatu przyrody "Bór na Czerwonem" - 14 km - warunki na szlaku bardzo dobre, miejscami dostateczne; 2. niebieski szlak narciarstwa biegowego z lotniska obok Rancho Lot, wzdłuż rezerwatu przyrody „Bór na Czerwonem" - przygotowane pierwsze 4 km od strony Nowego Targu do Szaflary „Tewikiel" - warunki śniegowe bardzo dobre, miejscami dostateczne; 3. szlak narciarstwa biegowego w „Borze Kombinackim" o długości 6 km - warunki bardzo dobre.

Uwaga! W związku z budową Zakopianki, w „Borze Kombinackim" szlak narciarski będzie nieczynny w niewielkim fragmencie, od przejazdu kolejowego wzdłuż torów w kierunku studni głębinowych. Nieczynny jest również parking i wejście na szlak od ul. Składowej. Zapraszamy na parking obok Hotelu „Skalny Dworek", stamtąd można przejść ok. 400 m do szlaku biegowego.

Miejsce do rekreacji dla miłośników nart biegowych na terenie "KOŁA" przy Parku Miejskim w Nowym Targu. Trasa jest sztucznie naśnieżana i położona w Parku Miejskim w Nowym Targu (ul. Parkowa 14) gdzie można poruszać się na nartach biegowych. Koło otwarte jest w godzinach od 8:00 do 21:00, ma długość 400 m, jest oświetlone, założone są dwa tory do stylu klasycznego oraz miejsce do poruszania się techniką łyżwową. Wejście na pętlę możliwe jest od strony parku. Korzystający z terenu parku i "KOŁA" zobligowani są do zachowania zasad (DDM) wynikających z przeciwdziałania epidemii Covid-19!

Gorce - Klikuszowa
W Klikuszowej w czwartek przygotowane było 2 km trasy do biegania. Grubość pokrywy śnieżnej wynosi 60-90 cm. Trasa jest bezpieczna, brak kamieni. Przygotowane są tory do techniki klasycznej i łyżwowej. Wejście na trasę możliwe jest tylko w maseczkach W dniach 30.01-01.02 w Klikuszowej odbęda się Mistrzostwa Polski Młodzików - trasa będzie dostępna po zakończonych biegach, czyli ok. 17:00-20:00.
Źródło: Katarzyna Maciążek - pełnomocnik Wójta Nowego Targu ds. Utrzymania i Funkcjonowania CNB w Klikuszowej
Beskid Niski - Ptaszkowa
W Ptaszkowej można biegać po 2 km tras narciarskich. Grubość pokrywy śnieżnej wynosi 30-40 cm ubitego śniegu. Cała trasa posiada 3 tory do klasyka i oczywiście na środku szeroki tor do łyżwy. Ze względu na przepisy związane z pandemią COVID-19 każdy narciarz musi okazać dokument upoważniający go do korzystania z tras (licencja klubowa, zaświadczenie że posiada stypendium sportowe). Obiekt czynny od 8:00-21:00.
Beskid Sądecki - Krynica-Zdrój
Trasy u Leśników w Krynicy są zamknięte do końca stycznia.
Źródło: Narciarskie Trasy Biegowe "U Leśników"

 

 

podkarpackie

Bieszczady - Ustjanowa
W Ustjanowej warunki bardzo dobre, wszystkie trasy ostatnio były przygotowane przez ratrak we wtorek 26 stycznia (są tory do klasyka i trasa do łyżwy). Od wtorku dosypało ok. 5 cm śniegu. Na weekend spodziewane jest lekkie ocieplenie i niewielkie opady śniegu lub śniegu z deszczem. Dojazd na trasy od tego roku oświetlony i wyasfaltowany.

 

 

Włącz swoją trasę do raportów

Chcesz, aby trasa biegowa, którą się opiekujesz, była ujęta w naszych raportach? Biegasz na trasie i masz informacje z pierwszej ręki? Przekazuj nam te informacje, a my opublikujemy je w ogólnopolskim raporcie śniegowym. Prosimy o kontakt na e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Uwaga! Redakcja nie przepisuje treści z innych stron, nie pobiera także informacji z tablic facebookowych. Wszystkie informacje, które są publikowane w tym raporcie, zostały przekazane redakcji przez osoby, które są odpowiedzialne za utrzymanie tras w swojej okolicy, lub są narciarzami, którzy osobiście sprawdzili warunki.

zaktualizowano czwartek, 28 stycznia 2021 21:12
Oceń artykuł
(1 głos)
Komentarze (0)
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • artykuły użytkowników

lubią nas