Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Warunki na trasach 7 stycznia 2021 [RAPORT]

opublikowano: 07 stycznia 2021 autor: Redakcja

W Górach Bialskich panują obecnie jedne z najlepszych warunków na biegówki w kraju.

W Górach Bialskich panują obecnie jedne z najlepszych warunków na biegówki w kraju.
To pierwszy raport w tym roku, a nawet całym sezonie, w którym możemy napisać, że są już w Polsce przygotowane ratrakami trasy do narciarstwa biegowego z pokrywą naturalnego śniegu. Najlepsze warunki panują w Sudetach, zwłaszcza w Górach Bialskich, ale także w Karpatach można znaleźć miejsca do biegania. Gdzie warto wybrać się na biegówki w nadchodzący weekend dowiecie się z dziejejszego raportu z tras.

dolnośląskie

Góry Izerskie - Jakuszyce
W Jakuszycach wciąż za mało śniegu, by ratrak mógł wyjechać na wszystkie trasy. W nocy ze środy na czwartek spadło zaledwie 5 cm nowego śniegu. Od początku opadów, które pojawiły się w Górach Izerskich na przełomie grudnia i stycznia, ratrak przygotował Dolny i Górny Dukt, trasę na Kopalnię oraz do Orla przez Samolot. Pozostałe trasy w dużej mierze zostały przetarte przez turystów - pieszych i tych z nartami. Choć miejscami warunki są dobre, lepiej do Jakuszyc nie zabierać jeszcze swoich najlepszych nart.
Źródło: Informacja własna
Góry Bialskie i Masyw Śnieżnika (Bielice, Sienna, Kamienica)
Góry Bialskie / Rychlebske Hory: Warunki śniegowe od dobrych po bardzo dobre. Pokrywa śnieżna od 20 do 50 cm. Trasy były przygotowywane 07.01.2021 i są stale utrzymywane przez trzy ratraki. Na polsko-czeskim pograniczu są przygotowane w zasadzie wszystkie trasy o łączej długości 70-100 km. Na trasy można dostać się z Bielic, gdzie ratrak ubił śnieg od parkingu przy stawie przeciwpożarowym. Początkowo, ze względu na jeszcze małą pokrywę śnieżną, trasa jest przygotowana na gładko (bez torów do techniki klasycznej), trochę wyżej wszędzie są tory. Na trasy można też się dostać od Nowej Morawy. W Górach Bialskich trasy biegowe po polskiej stronie granicy łączą się czasami niezauważalnie z trasami w Czechach. Przed przekroczeniem granicy polecamy zapoznać się z aktualnymi przepisami dotyczącymi wjazdu do Czeskiej Republiki i stosować się do obostrzeń.
Masyw Śnieżnika: Trasy nie są przygotowywane.

śląskie

Beskid Śląski - Kubalonka
Na Kubalonce wciąż za mało śniegu, by przygotować trasy ratrakiem.
Źródło: informacja własna

małopolskie

Tatry - Zakopane
Na trasach Biały Potok oraz na Równi Krupowej na obecną chwilę za mało śniegu, nie są przygotowywane.
Źródło: Wydział Turystyki i Sportu w Zakopanem
Gorce - Nowy Targ
W Nowym Targu w nocy ze środy na czwartek spadło ok. 3 cm śniegu. Jest go jednak za mało, żeby spacerować na nartach, nie mówiąc o przygotowaniu tras maszynowo.
Gorce - Obidowa
Śniegu jest jeszcze za mało, by przygotować trasy.
Źródło: Zofia Faron - Sołtys Obidowej
Gorce - Klikuszowa
W Klikuszowej można biegać na przygotowanej trasie o długości 1,2 km. Grubość pokrywy śnieżnej wynosi ok. 40 cm. We wtorek i środę spadło 3 cm naturalnego śniegu, reszta to śnieg sztuczny. Na miejscu dobre warunki do biegania zarówno techniką klasyczną, jak też łyżwową. Do 17 stycznia włącznie trasa oraz sanitariaty są czynne, zamknięta jest wypożyczalnia oraz szatnie. Wejście na trasy wyłącznie w maseczkach lub "kominach".
Źródło: Katarzyna Maciążek - pełnomocnik Wójta Nowego Targu ds. Utrzymania i Funkcjonowania CNB w Klikuszowej
Beskid Niski - Ptaszkowa
W Ptaszkowej dla narciarzy przygotowano 1 km trasy. W czwartek padał śnieg, być może do weekendu uda się przygotwać kolejne odcinki tras. Na stadionie wyciśnięto 4 tory do klasyka, a na pozostałym odcinku 2 tory. Środek jak zwykle przygotowano do jazdy łyżwą. Trasa jest bezpieczna bez kamieni, czy innych niedoskonałości. Formalnie osoba chcąca skorzystać z tras powinna mieć ze sobą do okazania dokument potwierdzający jego uprawnienia zawodnicze lub szkoleniowe - tj. licencję.
Beskid Sądecki - Krynica-Zdrój
Trasy u Leśników w Krynicy są zamknięte, śniegu brak.
Źródło: Narciarskie Trasy Biegowe "U Leśników"

 

 

podkarpackie

Bieszczady - Muczne
Obecnie w Mucznem brak warunków na przygotowanie tras.

 

 

Włącz swoją trasę do raportów

Chcesz, aby trasa biegowa, którą się opiekujesz, była ujęta w naszych raportach? Biegasz na trasie i masz informacje z pierwszej ręki? Przekazuj nam te informacje, a my opublikujemy je w ogólnopolskim raporcie śniegowym. Prosimy o kontakt na e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Uwaga! Redakcja nie przepisuje treści z innych stron, nie pobiera także informacji z tablic facebookowych. Wszystkie informacje, które są publikowane w tym raporcie, zostały przekazane redakcji przez osoby, które są odpowiedzialne za utrzymanie tras w swojej okolicy, lub są narciarzami, którzy osobiście sprawdzili warunki.

zaktualizowano czwartek, 07 stycznia 2021 20:51
Oceń artykuł
(1 głos)
Komentarze (0)
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • artykuły użytkowników

lubią nas