Vexa Rossignol Odlo Swenor Marwe Ski Way SkiGo

Pytanie do trenera

Pytanie do trenera

Na pytania czytelników odpowiada Józef Michałek - trener biegów narciarskich z ponad trzydziestoletnim doświadczeniem, który przez 8 lat prowadził Kadrę Narodową PZN, absolwent kierunku trenerskiego na Wydziale Wychowania Fizycznego Uniwersytetu Karola w Pradze. Wielki miłośnik biegów narciarskich, człowiek obdarzony niespotykaną wiedzą, pozyskaną głównie za granicą, w krajach, w których biegi narciarskie są na wysokim poziomie.

Jeżeli chcesz zapytać trenera, kliknij w poniższy przycisk. Zanim zapytasz, upewnij się w odpowiedziach, że trener nie udzielił już odpowiedzi na podobny lub identyczny temat.

ZAPYTAJ TRENERA

O co pytamy? O zasady dotyczące treningu, techniki, dobierania i serwisowania sprzętu, smarowania. Nie pytamy o konkretne marki i modele sprzętu. Nie zadajemy pytań podobnych do tych, na które udzielono już odpowiedzi. Trener zastrzega sobie prawo nieudzielenia odpowiedzi na dowolne pytanie bez podania przyczyny odmowy.

Pytania zadane przez czytelników

Czy można biegać na nartach z dyskopatią kreęgosłupa?

w kategorii Pytanie do trenera
Mam dyskopatię wielopoziomową oraz rozlane dwa jądra miażdżyste, czyli mam przepukliny. Czy mogę biegać na nartach, bo marzę by nauczyć się na nich biegać?

Jak wyznaczyć trening biegacza narciarskiego w sezonie letnim?

w kategorii Pytanie do trenera
Proszę o podpowiedź jak ulozyć tygodniowy trening biegacza narciarskiego w sezonie letnim wlączajac w to różne formy treningow (nartorolki, wybiegania itd.)

Jak doskonalić bezkrok?

w kategorii Pytanie do trenera
Biorąc pod uwagę, że coraz więcej zawodów da się przebiec samym pchaniem bez smarów, jakie są najlepsze ćwiczenia na doskonalenie tego kroku? Czy bezkrok to przyszłość, czy przekleństwo biegów?

Jak sobie poradzić z nierównomiernym zużyciem kół w nartorolkach?

w kategorii Pytanie do trenera
W nartorolkach do stylu łyżwowego zauważyłem, że przednie koła wytarły się w ten sposób, że profil nie jest półokrągły tylko stożkowy. Tylne koła natomiast mają normalny półokrągły profil. W czasie treningów zamieniałem nartorolki regularnie stronami (prawa z lewą) aby zapewnić równomierne zużycie. Postanowiłem zamienić koła przednie z tylnymi aby wyrównać zużycie tyle, że po tej przekładce mam wrażenie, że nartorolki dziwnie się prowadzą, są bardziej podatne na skręcanie niż zwykle i jedzie się na nich mało stabilnie. Stąd moje pytanie czy można dokonywać takich przekładek czy też przy tego typu zużyciu powinienem raczej wymienić koła?

Co wybrać, naukę czy sport?

w kategorii Pytanie do trenera
Witam, chciałbym zapytać co mogę zrobić w mojej sytuacji. Mam średnie doświadczenie jeśli chodzi o biegi bez nart, ale jeśli chodzi o narty to nigdy nie miałem ich na nogach (jedynie nartorolki, szło mi całkiem nieźle). Narciarstwo biegowe ciągnie mnie od wielu lat, niestety rodzina niezbyt jest za tym żebym wiązał z tym sportem swoją przyszłość. Jestem gotów na duże poświęcenie, ale nie wiem czy jest sens, czy mi się uda, nie wiem co mam robić i jak ćwiczyć, mam niby swoje treningi, ale nie jestem pewny, że są dobrze ułożone. Zastanawiałem się nad szkołą z internatem w Zakopanem (mieszkam w Warszawie), ale mam naprawdę bardzo dobre oceny i nie wiem czy jest warto to wszystko zostawiać. Proszę o odpowiedź, co mam robić w tej sytuacji.

Jak biegać wyczynowo bez szkoły czy klubu?

w kategorii Pytanie do trenera
Chcę biegać na nartach jak pani Justyna Kowalczyk, ale nie wiem co mam zrobić. Do klubu narciarskiego mam bardzo daleko i do szkoły mistrzostwa sportowego również. Więc mam pytanie: co musiałabym zrobić aby tak biegać bez szkoły? Jak wstąpić do polskiego związku narciarskiego?

Jak przeliczyć km przebiegnięte na nartach i przejechane rowerem

w kategorii Pytanie do trenera
Jak można i czy można przeliczyć kilometry na nartach biegowych na kilometry na rowerze. Np. przebiegłem 10 km na nartach biegowych, to ile powinienem przejechać na rowerze szosowym by to się zrównoważyło?

Kupić narty nowe, czy używane zawodnicze?

w kategorii Pytanie do trenera
Witam, mam zamiar sprawić sobie narty i mam dwie możliwości: używane od zawodnika z kadry lub nowe. Obie pary to narty fischer carbonlite. Wiele słyszałem, że nowe narty na sezon to porażka, ponieważ nie są rozjeżdżone. Ile w tym prawdy i co zrobić w takim wypadku?

Czy do treningu można wykorzystać łyżworolki z kijami?

w kategorii Pytanie do trenera
Dzień dobry. Mam pytanie dotyczące sezonu letniego. Jestem zwolennikiem techniki klasycznej i łyżwowej. Co do zakupu nartorolek do stylu klasycznego nie mam wątpliwości- trzeba kupić. Natomiast czy do stylu łyżwowego mogę wykorzystać zwykle, czterokółkowe rolki? Wiem, że to nie fachowo, ale chcąc uniknąć kolejnych zakupów taki jest mój pomysł. Proszę o jakieś informacje, czy jest sens żeby się w to bawić? Pozdrawiam.

Czy buty typu combi dobre są do nartorolek?

w kategorii Pytanie do trenera
Jeżdżę na nartorolkach zarówno łyżwą jak i klasykiem w butach uniwersalnych typu combi, czy lepiej byłoby używać butów specjalnie dedykowanych do danej techniki? Czy w stylu klasycznym wypiąć tylne usztywnienie buta, czy może ono pozostać założone?
Strona 1 z 6

Społeczność na biegówkach

  • artykuły użytkowników

lubią nas