nabiegowkach.pl > Miejsca > 7 kilometrów nowych, oświetlonych tras biegowych w Kościelisku

7 kilometrów nowych, oświetlonych tras biegowych w Kościelisku

7 kilometrów nowych, oświetlonych tras biegowych w Kościelisku

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ośrodka biathlonowego w Kościelisku-Kirach. Choć zmiany już dziś są duże, to gmina przygotowuje kolejne inwestycje.

Wydawało się, że powstały w latach 60. XX wieku ośrodek biathlonowy w Kościelisku-Kirach najlepsze lata ma już definitywnie za sobą. To tu odbywały się mistrzostwa świata, Europy, uniwersjady i niezliczone krajowe zawody biathlonowe, a w ostatnich latach popularne mistrzostwa w biathlonowym nordic walking, organizowane przez Stowarzyszenie Rozwoju Turystyki w Gminie Kościelisko.

Przez długie lata infrastruktura popadała w coraz większe zapomnienie, a miejscowi narciarze z wytęsknieniem oczekiwali zimowych igrzysk olimpijskich w Krakowie, które miały przynieść środki na budowę tras z prawdziwego zdarzenia. Tymczasem mimo odrzucenia pomysłu organizacji olimpiady w referendum przez mieszkańców Krakowa, środki na inwestycję się znalazły i budowa ruszyła. Jej realizacja wymagała współdziałania wielu instytucji czy organizacji. Oprócz gminy Kościelisko, był to Tatrzański Park Narodowy, Agencja Mienia Wojskowego, Polski Związek Biathlonu, Biathlonowy Klub Sportowy „Wojsko Polskie – Kościelisko”. Inwestycja wymagała także wsparcia ze strony instytucji udzielających dotacji.

– Kiedy zostałem wójtem, wiele osób podchodziło do tego sceptycznie. Nigdy nie zapomnę, gdy w 2018 roku stałem na stadionie i wręczałem nagrody podczas jednych zawodów. Było mi wtedy głupio i po prostu wstyd. Oczywiście odpowiedzialności za ówczesny stan nie można przypisywać tylko gminie, bo brak odpowiedniej współpracy i kooperacji między wszystkimi instytucjami spowodował, że to wyglądało tak, jak wyglądało. Dziś tej współpracy uczymy się od nowa – wspomina Roman Krupa, wójt gminy Kościelisko.

W ramach budowy centrum rekreacji, powstało 7 kilometrów tras narciarskich: 3 kilometry położone w pobliżu stadionu, strzelnicy i budynku klubu biathlonowego z asfaltem pod śniegiem (więc poza zimą można tu biegać na nartorolkach) oraz 4 kilometry tras w lesie na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego (po drugiej stronie ulicy Groń), zakładane na nawierzchni żwirowej. Dzięki wykonanemu odwodnieniu, całkowicie zniknęły problemy ze stojącą wodą, które pamiętają śmiałkowie chcący dostać się z tras biegowych na polanie Chotarz w kierunku stadionu biathlonowego.

Wszystkie nowe trasy mają oświetlenie, a na „asfaltowych” trasach przy stadionie doprowadzona została instalacja wodna, dzięki której w wielu punktach będzie można ustawić armatki śnieżne. Przy strzelnicy wykonano także przejście podziemne, które będzie służyć podczas organizacji imprez sportowych. Polski Związek Biathlonu dostarczył nowy ratrak, który ma przygotowywać trasy przy stadionie.

Nad ulicą Groń, w miejscu dawnej drewnianej kładki, która była w tak fatalnym stanie technicznym, że trzeba było ją rozebrać, przerzucono nową kładkę. Jest to kluczowe ułatwienie, dzięki któremu trasy w Kościelisku zaczęły tworzyć spójną sieć. Wliczając popularne trasy na polanie Chotarz, mają teraz razem 12,5 km, co jest najlepszym wynikiem w bezpośrednim sąsiedztwie Tatr, porównywalnym jedynie z trasami w Szczyrbskim Jeziorze po słowackiej stronie.

– Kolejne dwa etapy inwestycji przed nami, jesteśmy w trakcie przygotowywania dokumentacji projektowej. Chcielibyśmy zmodernizować strzelnicę, odnowić „sterówkę” (budynek techniczny dla sędziów i służb medycznych), a za strzelnicą chcielibyśmy wybudować miejsce, które pomieści szatnie, magazyn do przechowywania ratraków i skuterów, sprzętu a w przyszłości być może wypożyczalnię. W trzecim etapie chcemy wybudować nowy budynek mający funkcję noclegowo-gastronomiczną – mówi Krupa.

Trasy na większości mają rekreacyjny charakter, choć jest też kilka mocniejszych podbiegów, które docenią zawodnicy. Są bezpłatne i zgodnie z deklaracjami wójta takie mają pozostać w przyszłości. Trasy w okolicy stadionu oferują przepiękne widoki na Tatry Zachodnie.

– Chciałbym, żeby to miejsce było w przyszłości areną mistrzostw Polski, Europy, potem świata. Ale najpierw trzeba spełniać konkretne wymagania. Żeby otrzymać homologację, musimy zmodernizować strzelnicę. Pilnowaliśmy, żeby stanowiska i ich szerokość były odpowiednie. Są też oczekiwania mieszkańców, żeby był to obiekt całoroczny, dający możliwość organizacji imprez sportowych czy rozrywkowych. W ramach pierwszego etapu zrobiliśmy trawiastą nawierzchnię placu rekreacyjnego na stadionie – dodaje Krupa.

W kontekście budowy centrum nie sposób pominąć roli lokalnej społeczności. To od stukania od drzwi do drzwi właścicieli pól na polanie Chotarz przez mieszkańców gminy: Marię Nędzę, Halinę Olejniczak i Wojciecha Styrczulę, powstały w 2013 r. rekreacyjne trasy biegowe, które okazały się wielkim sukcesem, przywracając Kościelisku rolę miejsca, w które warto przyjechać na biegówki. To ich praca oraz pozostałych członków Stowarzyszenia Rozwoju Turystyki w Gminie Kościelisko (między innymi Stanisława Gąsienicy czy Jolanty Glisty) stała się podatnym gruntem dla powstającego obecnie centrum rekreacji.

Informacje o trasie:

  • Na trasach przy stadionie obecnie nie są zakładane ślady do techniki klasycznej. Trwają uzgodnienia między gminą a Polskim Związkiem Biathlonu, czy w przyszłości będą. Na pozostałych odcinkach jest zarówno ślad do klasyka, jak i łyżwy.
  • W ramach inwestycji powstał wygodny parking, natomiast dojazd transportem zbiorowym pod sam stadion jest niemożliwy. Jadąc z Zakopanego najlepiej wysiąść na przystanku Kościelisko Nędzówka (położonym przy ul. Strzelców Podhalańskich) i dobiec do stadionu przez trasy na Chotarzu. Wytrwali mogą spróbować wysiąść na przystanki Kiry, skąd jednak trzeba dojść do stadionu na piechotę.
  • W pobliżu stadionu nie ma na razie (w zimie 2021/22) restauracji, wypożyczalni, sklepów, schowków ani toalet. Jest prowizoryczny toi toi.
  • Kiedy jest śnieg, trasy są oświetlone od piątku do niedzieli w godz. 16-19:00. Być może w ferie będą oświetlone częściej, ale decyzja o tym nie została jeszcze podana przez gminę.
  • Korzystanie z tras jest bezpłatne.
  • Trasy z podkładem asfaltowym na mapie zaznaczone są kolorem fioletowym, a żwirowym kolorem pomarańczowym.
  • Pierwszy etap inwestycji kosztował ponad 12 milionów złotych. Budowę wsparł Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego Unii Europejskiej (program Interreg Polska – Słowacja) w kwocie 7,7 miliona złotych, a także Ministerstwo Sportu, które przyznało dotację z programu Sportowa Polska w wysokości 2,5 miliona złotych.
  • Informacje o trasach dostępne są na stronie gminy Kościelisko pod tym linkiem: https://naszlaku.gminakoscielisko.pl/atrakcje/trasy-biegowe

Piotr Manowiecki

Piotr Manowiecki

Popularyzator narciarstwa backcountry. Po przeprowadzce do Poznania założył grupę Nartorolki Poznań. Wcześniej pracował w Urzędzie Miasta Zakopane. Był koordynatororem inicjatywy społecznej Pociąg-autobus-góry, zabiegającej o budowę linii kolejowej Podłęże-Piekiełko i o odbudowę systemu transportu publicznego na Podhalu. Działał w Podhalańskim Alarmie Smogowym, był też współzałożycielem (zamkniętego) bloga "Biegówki pod Tatrami".

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

nabiegowkach.pl